Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

I LO w Łomży w pierwszej 100-ce szkół olimpijskich

Ogólnopolski ranking „Perspektyw” na najlepsze licea i technika wywołuje duże zainteresowanie w kręgu rodziców i dzieci, bo ułatwia poszukiwanie wybranej szkoły, ale również intryguje w kręgach dyrektorów i nauczycieli, umożliwiając im porównanie się z innymi. Jak to z rankingami typu „100 najlepszych przedszkoli świata” bywa, najwięcej zależy od zastosowanych kryteriów. Po artykule o rankingu „Perspektyw” na rok 2023 dostaliśmy sygnał, że pominęliśmy szkoły olimpijskie. To fakt.

Ranking szkół olimpijskich – w klasyfikacji „Perspektyw” - najwyżej umieścił V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, które w rankingu ogólnym liceów w 2023 r. jest drugie, natomiast na drugim miejscu olimpijskim znalazło się XIV LO imienia Stanisława Staszica w Warszawie, które w rankingu ogólnym przoduje. W zestawieniu ogólnym i olimpijskim zostają na pozycji: trzeciej – XIII LO w Szczecinie, czwartej – Uniwersyteckie LO w Toruniu oraz piątej – III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Tymczasem z 6. miejsca w ogólnym LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu spada aż na 14. miejsce w olimpijskim – czyli poza pierwszą dziesiątkę najlepszych liceów w Polsce. Może zdarzyć się też odwrotnie, jak z Prywatnym LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie, które wskoczyło z olimpiadami na zaszczytne 6. miejsce, gdy w klasyfikacji ogólnej jest 25. Większą niespodziankę zrobiło II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego: 10. w rankingu ogólnym, a dopiero 20. w olimpijskim. A co mają powiedzieć w IX LO im. Klementyny Hoffmanowej, która jest 7. w rankingu ogólnym, a 41. w olimpijskim...?!

„Pierwsze” z olimpiadami trzecie w Podlaskiem
Obraz poziomu edukacji, profesjonalizmu i motywacji kadry profesorskiej, talentów i pracowitości młodzieży równie ciekawie i zastanawiająco wygląda w stosunku do liceów na mapie województwa podlaskiego. Prymat na podium od 3 lat niepodzielnie utrzymują dwa znane licea z Białegostoku: II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej – 13. w Polsce i I LO im. Adama Mickiewicza – 29. w kraju. O 3. miejsce podlaskiego podium I LO w Łomży co roku rywalizuje z I Społecznym LO w Białymstoku, które w 2023 r. jest wyżej, chociaż przez dwa poprzednie lata „Pierwsze” było lepsze. Jednak kiedy kryterium jakości i poziomu kształcenia będą triumfy w olimpiadach, I SLO ze stolicy regionu znika z 1. setki rankingu: II LO księżnej Anny wspina się aż na 8. pozycję w Polsce, I LO Mickiewicza dociera do 28. miejsca, zaś I LO w Łomży osiąga aż 79. miejsce w kraju (w tym roku 145 m. w rankingu ogólnym, w którym za osiągnięcia w olimpiadach przyznano 25% pkt.; 30% za matury z przedmiotów obowiązkowych i 45% z dodatkowych).

Zdaniem Jolanty Szabuńko, wicedyrektor I LO przy ul. Bernatowicza, największą satysfakcję nauczycielom dają indywidualne sukcesy uczniów. Tak wysokie wyniki w kraju uczniowie osiągają dzięki własnemu zaangażowaniu, ale i dzięki pasji nauczycieli, którzy poświęcają czas prywatny na pracę indywidualną z uczniami o szczególnych zainteresowaniach. Bywa, że dzieci z rodzin dobrze sytuowanych mają ambicje, lecz nie mają przygotowania kulturalnego, jakie wynoszą dzieci z rodzin inteligenckich, co przejawia się w braku potrzeby – poczucia niezbędności sięgania po książki.

Owszem, chcą mieć wykształcenie i dyplomy, ale czasami bez swoich aspiracji intelektualnych i duchowych. Ponadto niektóre większe miasta przeznaczają też dodatkowe fundusze na zajęcia indywidualne z uczniami zdolnymi – jednak nie Miasto Łomża. Ciężko wymagać od nauczycieli pasji w pracy społecznej, gdy pracują w 2 czy 3 szkołach, chcąc nadgonić sytuację materialną rodziny i zapewnić komfort dzieciom. Nauczyciel ma kompetencje i doświadczenie, lecz musi dokształcać się w trakcie pracy badawczej olimpijczyków.

Przykład: 15 uczniów zdobywa 25% punktów I LO
W 2019 r. - przed pandemią od marca 2020 r., kiedy wprowadzano i odwoływano nauczanie online - 15 uczniów I LO osiągnęło sukcesy w olimpiadach ogólnopolskich, np.: w ekologicznej – Monika Lis (opiekun Ewa Urbańska, biologia), literatury i języka polskiego – 2. w Polsce Julia Głębocka (1. w dziedzinie teatru, polonistka Jolanta Szabuńko), wiedzy o Unii Europejskiej – 2. w kraju Mateusz Tyszka (historyk Katarzyna Lipska), „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” – 10. w kraju Jakub Rogiński (historyk Adam Chojnowski). Aktualnie dla I LO w Łomży 79. miejsce w Polsce rankingu olimpijskiego to awans o 53 miejsca względem 2022. Jest się z czego cieszyć i jest o czym marzyć.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146 

 

4. miejsce dla I LO w Łomży w rankingu „Perspektyw” 2023


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę