Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 08 stycznia 2025 napisz DONOS@

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich w sieci

Wirus SARS-CoV-1 nie uniemożliwił tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich. 27. edycja imprezy odbyła się w ramach Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej 2020, jednak w nieco zmienionej formie i w całości online. Uczestniczyły w niej aż 54 podmioty wykonawcze z województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podlaskiego, łącznie blisko 400 osób. – Poziom konkursu był bardzo wysoki – podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor organizującego konkurs Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Szczególnie cieszy nas udział tych najmłodszych uczestników, dzięki którym mają szansę przetrwać dawne tradycje i zwyczaje.

Etapem wstępnym każdego Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich był majowy Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych, swoista forma eliminacji dla zespołów ludowych i folklorystycznych z regionu. Z oczywistych względów musiał zostać odwołany, ale Regionalny Ośrodek Kultury i Fundacja Sztuk i Dialogu nie zrezygnowały z organizacji imprezy. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Starostwa Powiatowego w Łomży odbyła się ona w całości online, a jury w składzie: przewodniczący dr hab. Piotr Dahlig, etnomuzykolog, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, muzykolog i dziennikarka Polskiego Radia Anna Borucka-Szotkowska oraz specjalistka do spraw folkloru kurpiowskiego Teresa Pardo, oceniało konkursowe występy na podstawie nagrań.
W kategorii utworów tradycyjnych nagród i wyróżnień było sporo. Wśród zespołów śpiewaczych złożonych z dorosłych I nagrodę otrzymały: kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej, Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy i Zespół Regionalny Myszyniec.

– Zespół ze Zbójnej niedawno odniósł bardzo duży sukces, zajmując I miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych, ex aequo z dwoma innymi zespołami, podczas prestiżowego 54. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym – mówi dyrektor Cholewicki. – Wiem od prof. Dahliga, który również zasiadał tam w jury, że do „Baszty”, czyli tamtejszego odpowiednika Grand Prix, zabrakło im naprawdę niewiele. 

Drugą nagrodą podzieliły się: Zespół „Kurpiowszczyzna” Senior(ki) z Myszyńca, męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej, Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu i Zespół Śpiewaczy z Turośli. III przypadła Zespołowi Śpiewaczemu z Kuzi oraz kobiecemu Zespołowi „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca, wyróżnienia zdobyły męski Zespół „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca, Zespół „Warmińska Kuźnia” Czerwonki i Zespół „Klonowskie Kurpsianki” z Klonu. Wśród zespołów śpiewaczych w grupie dziecięco-młodzieżowej najlepszy okazał się Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu. W kategorii kapel I nagroda przypadła Kapeli Jana Kani z Lipnik i Kapeli „Kurpie Białe” z Dąbrowy, a druga Kapeli „Miód na serce” z Łomży. Wśród solistów instrumentalistów- grupa dorosłych najlepszy był również Jan Kania, dzieląc I nagrodę z Ryszardem Maniurskim z Antonii. Drugą otrzymali Czesław Drząszcz z Myszyńca i Michał Olchowik z Łomży, a trzecią Sylwester Chojnacki ze Zbroszek i Paweł Dąbkowski z Łomży. W grupie dziecięco-młodzieżowej najlepszymi solistami-instrumentalistami okazali się Dawid Sutkowski z Turośli i Karol Sadłowski z Turośli, wyprzedzając Karola Saciłowskiego z Turośli i Dawida Rolkę z Orzeszek (II nagroda) oraz Natalię Zadrogę z Turośli i Adama Sadłowskiego z Turośli (III nagroda) i wyróżnioną Kornelię Bielską z Turośli.

Wśród dorosłych solistów śpiewaków I nagrodę otrzymali: Hanna Ksepka z Kuzi, Eugenia Kuliś z Kruszy, Helena Bączek z Nowej Rudy i Stanisław Archacki z Myszyńca. Dalsze miejsca zajęli: Żaklina Olchowik z Łomży, Elżbieta Kasznia z Rozóg i Ryszard Borzymowski z Czerwonki (II nagroda); Agnieszka Żemek-Pawczyńska z Łomży, Edyta Grzybowska z Czerwonki i Irena Bojarska z Czerwonki (III nagroda), a wyróżnienie zdobył Władysław Gwiazda z Myszyńca. W kategorii młodszych solistów śpiewaków zwyciężyła Rozalia Kaczmarczyk z Występu. Wśród gawędziarzy dorosłych zwyciężył Władysław Gwiazda z Myszyńca, trzecie miejsce zajęła Aleksandra Cierpikowska z Łomży, adrugiej nagrody nie przyznano. Najlepszym gawędziarzem wśród młodszych uczestników konkursu okazał się Bartosz Wawrzyniak ze Zbójnej, wyróżnienia zdobyli Kacper Konopka z Mątwicy, Maria Cierpikowska z Łomży i Bartosz Ksepka z Kuzi. W kategorii nawiązań do folkloru kurpiowskiego zwyciężyła Agnieszka Zielewicz z Łomży, wyprzedzając Kapelę Eli z Zambrowa oraz Skiela Kapela z Łomży i Grzegorza Sekmistrza z Łomży (III nagroda ex aequo). 

– Planowaliśmy pokonkursową galę z występami zwycięzców poszczególnych kategorii, ale w obecnej sytuacji nie mogła się ona odbyć – podsumowuje dyrektor Jarosław Cholewicki. – Ważne jednak, że w tej trudnej sytuacji konkurs odbył się, zachowaliśmy jego ciągłość, a poza częścią konkursową były też, dzięki Fundacji Sztuk i Dialogu, warsztaty kowalstwa, koronkarstwa i wycinanki. Ponieważ dzieci i młodzież były w czasie przyjmowania zgłoszeń wyłączone z kształcenia szkolnego, odbiło się to na ilości zgłoszeń w niektórych kategoriach, choćby gawędziarzy. Wielu młodszych uczestników przygotowywało się jednak samych, bądź z pomocą rodziców czy dziadków – mam nadzieję, że w przyszłym roku nasz konkurs odędzie się już w normalnych warunkach, a póki co zachęcam do oglądania najlepszych wykonań na naszej stronie. 

Wojciech Chamryk 

 

mm
wt, 27 października 2020 11:08
Data ostatniej edycji: wt, 27 października 2020 11:53:11

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę