Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 stycznia 2025 napisz DONOS@

Przeszłość, teraźniejszość i znaczenie słowa według młodzieży

Obrazy, grafiki i zdjęcia związane z Łomżą trafiły na ciekawą wystawę „Wychodząc poza teraźniejszość pielęgnujemy przeszłość” w Galerii Bonar. Autorami są młodzi uczestnicy zajęć w MDK-DŚT. Przygotowali też ilustrowaną książeczkę „Słowo ma znaczenie” o znaczeniu wartości moralnych w życiu człowieka. Nie byłoby tego, gdyby nie projekty: „Murale polskiej Niepodległości” oraz „Mądrzy Cyfrowi”. – Te dwa projekty łączy pewna wspólna dla nich idea, że kultura nie jest li tylko zabawą, ale jest również zajmowaniem się rzeczami ważnymi dla społeczności, ważnymi dla rozwoju indywidualnego – podkreśla dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło.

W Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych już od lat podczas ferii, wakacji dzieje się sporo, ale tym razem było jeszcze ciekawiej. Zimą w Pracowni Plastycznej odbyły się więc zajęcia w ramach projektu „Mądrzy Cyfrowi”, realizowanego przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Jego główne założenia to łączenie edukacji moralnej z poznawaniem najnowocześniejszych narzędzi cyfrowych. – Kiedy tylko przeczytałam o „Mądrych Cyfrowych” postanowiłam, że to zrobię, ponieważ ten projekt daje drogowskaz na lepsze, dobre życie – mówi Anna Bureś. – Prowadziłyśmy te warsztaty z Edytą Ejsmont w drugim tygodniu ferii zimowych. Projekt zakładał wiek uczestników od 11 do 15 lat, ale my miałyśmy grupę znacznie młodszą.
W zajęciach uczestniczyło siedem osób liczących od 9 do 13 lat, mimo tego, że zgłoszeń było znacznie więcej. Każdy dzień rozpoczynała rozmowa o wartościach, później odbywała się część zajęciowa. Dzieci miały wymyślić i stworzyć własny projekt społeczny, dzięki któremu będzie można coś w życiu zmienić na lepsze, bądź usprawnić. Efekt to plany miejsc w których uczestnicy projektu chcieliby spędzać wolny czas, ale dziewczynki myślały o „Ścianie marzeń”, strefie bardziej duchowej i intelektualnej, gdy chłopcy woleli miejsce dobre do aktywności fizycznej. Był też wspólny projekt dotyczący wartości moralnych, MDK-DŚT wydał też książeczkę „Słowo ma znaczenie”, z pracami i tekstami młodych uczestników projektu. – Jestem zaskoczona tym, jak wiele potrafią dostrzec małe dzieci, ile rzeczy, o które warto byłoby zawalczyć i nad nimi pracować – podsumowuje „Mądrych Cyfrowych” Edyta Ejsmont.
Z  kolei w czerwcu realizowano projekt „Murale polskiej Niepodległości”, organizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Na Starym Rynku i w jego sąsiedztwie odbyły się więc warsztaty graficzne, fotograficzne połączone z historycznym spacerem, plener malarski oraz warsztaty improwizacji poetyckich; wszystko w powiązaniu z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i z podkreśleniem lokalnych i ogólnopolskich tradycji patriotycznych.
Projekt prowadziły instruktorki: Anna Bureś (plastyka), Edyta Ejsmont (literatura), Katarzyna Swoińska (grafika warsztatowa, kolaż) i Joanna Klama (fotografia), jego koordynatorką była Paulina Waszelewska, a w zajęciach uczestniczyło kilkadziesiąt osób w wieku 7-19 lat.
– Chcieliśmy połączyć historię Polski z historią lokalną i naszego miasta – mówi Edyta Ejsmont. – Dlatego były to zajęcia plenerowe, a podstawą prowadzonych przeze mnie zajęć literackich były teksty napisane przez łomżyniaków o Łomży, Andrzeja Cholewickiego i Teresę Adamowską. Wplataliśmy je w kamieniczki wymyślone przez panią Swoińską, chcąc stworzyć przestrzeń, w której będzie można pomyśleć o mieście i o tym, co jest tu i teraz dla nas ważne.
Plener malarstwa sztalugowego poprowadziła rzecz jasna Anna Bureś, czego efektem są barwne obrazy z Łomżą w roli głównej. Pieczę nad młodymi fotografami sprawowała Joanna Klama, fotografującymi miasto z umieszczaniem w kadrze postaci z 20-lecia międzywojennego na przezroczystej folii, w wyniku czego powstały kolaże formatu ekranu komórki, takie połączanie przeszłości z teraźniejszością, a warsztaty graficzne poprowadziła Katarzyna Swoińska. 
– Chciałabym, żeby takich przedsięwzięć było więcej, bo one bardzo dużo w nas wnoszą, a szczególnie w młodych ludzi, prowadząc nas w fajne miejsca i przestrzenie, pozwalając się spotkać – podsumowuje Katarzyna Swoińska.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę