Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 14 listopada 2024 napisz DONOS@

Absolwenci szkół średnich poznali wyniki matur

W województwie podlaskim jest 7 tysięcy 605 absolwentów szkół ponadpodstawowych, czyli 4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, szkół artystycznych, branżowych szkół II stopnia i 2 absolwentów – obywateli Ukrainy. Poznali wyniki matur, jakie prowadzono w maju w całej Polsce. Uczennice i uczniowie z liceów osiągnęli wyniki lepsze od techników, średnio o kilka procent z przedmiotów obowiązkowych pisemnych: języka polskiego, matematyki i angielskiego. II LO w Łomży powtarza corocznie sukcesy maturalne: znowu zdali wszyscy zdający – 152 na 152.

Średnia zdawalność w Podlaskiem wyniosła 82,6%, co oznacza 6 282 szczęśliwców. W liceach jest ich więcej ilościowo i procentowo: zdało 4 154 uczennic i uczniów, co daje 87,2%. Natomiast w technikach poszło słabiej – z egzaminami poradziło sobie 2 118, czyli 75,6% przystępujących. Nie zdał co czwarty absolwent technikum i, mniej więcej, w uproszczeniu co 10. absolwent liceum.

Przyzwoite wyniki na tle województwa
W Łomży do wszystkich egzaminów wymaganych na maturze przystąpiło 880 uczniów. Otrzymało świadectwo dojrzałości 765. Zdawalność dla całego egzaminu wyniosła 86, 9%, czyli wyżej niż w województwie, ale także wyżej niż w Białymstoku – 86,4% oraz w Suwałkach – 84,3%. Język polski miał zdawalność w Łomży wyższą – 96,8% (tyle samo w Suwałkach, a więcej niż w stolicy województwa – 94,3%), niż matematyka – 91,3% (Białystok – 89,8%, Suwałki – 88,6%), zaś  język angielski – 94,8% (lepiej w Białymstoku – 95,9%, słabiej w Suwałkach – 94, 3%). Wyniki średnie procentowe maturzystów z Łomży to: polski – 64%, matematyka – 66%, angielski – 76%.

Łomżyńscy maturzyści osiągnęli następujące średnie wyniki z przedmiotów rozszerzonych: polski pisemny – 40% (w ustnym 67% ze zdawalnością 99,9%); matematyka – 33%; angielski – 61%.  

Prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu ma w Podlaskiem 839 maturzystów - stanowi to 11% tegorocznej grupy, w tym 390 absolwentów liceów, 442 techników, 7 osób ze szkół branżowych. W komunikacie OKE przeczytamy, że w branżowych szkołach II stopnia do egzaminu maturalnego z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w maju przystąpiło 43 absolwentów, spośród których: 10 osób (23,3%) zdało egzamin maturalny, 7 osób (16,3%) ma prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu, 26 osób (60,4%) nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu. Maturę za rok mogą powtarzać 484 osoby: 218 z liceów, 240 z techników oraz jw. 26 z branżówek.

Średnia zdawalność, średni poziom
Doktor Agnieszka Barbara Muzyk, Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, podała w komunikacie, że – oprócz 3-ech egzaminów pisemnych obowiązkowych – absolwenci przystąpili też obowiązkowo do egzaminu w części ustnej z: języka polskiego oraz z wybranego języka obcego nowożytnego. Wszyscy absolwenci mieli również obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, lecz każdy absolwent mógł również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.

Jak wygląda średnia zdawalność matury Formuła 2023, niezależnie od typu szkoły w Podlaskiem? Język polski – 93% sukcesów, matematyka – 87%, język angielski – 94%. Średnia zdawalność w liceach ogólnokształcących jest trochę wyższa: język polski – 95%, matematyka - 90%, angielski – 96%. Odsetek sukcesów w technikach to: polski – 91%, matematyka – 84%, angielski – 91%. 

Jakie wyniki procentowe z poszczególnych przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych uzyskali maturzyści w województwie podlaskim...? W komunikacie OKE są one uśrednione, dlatego trzeba pamiętać, że zawierają one dodane punkty uczniów świetnie odpowiadających w arkuszach matur i tych „ledwo ledwo”. W finale suma punktów podzielona została przez liczbę wszystkich zdających.

Średnie wyników bez rozróżnienia na rodzaje szkół wynoszą: polski – 58% punktów / rozszerzenie – 39%; matematyka – 63% / 36%; angielski – 76% / 61%. W liceach: język polski – 62% / 42%; matematyka – 68% / 43%; angielski – 81% / 65%. W technikach wyniki średnie wyglądają znacznie gorzej: 52% / 24%;  matematyka – 55% / 20%; angielski – 68% / 5 %. Warto pamiętać, że młodzież w technikach ma również dużo przedmiotów zawodowych, czego nie mają licealiści.

OKE podała wyniki średnie w liceach z innych przedmiotów rozszerzonych, np.: biologia – 46%, geografia – 43%, chemia – 47%. W technikach: biologia – 23%, geografia - 31%, chemia – 12%.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę