Malarskie podróże Fanaberii
Wystawę czasową „Fanaberia Podróże” Twórczej Grupy Fanaberia otwarto w Hali Kultury. To już trzecia wystawa dorosłych miłośników malarstwa, działających przy MDK-DŚT pod kierunkiem Anny Bureś. 24. twórców dzieli się z odbiorcami pięknem krajobrazu, zarówno lokalnego, jak i odległego. - Są to miejsca, które nas urzekły, zachwyciły - mówiła Anna Bureś, podkreślająca, że uczestników zajęć przybywa, tak więc można spodziewać się po nich kolejnych wystaw.
Twórcza Grupa Fanaberia powstała w lipcu 2022, by już po niespełna sześciu miesiącach istnienia zaprezentowaać pierwszą wystawę czasową „Fanaberie początek”. W czerwcu ubiegłego roku otwarto kolejną, zatytułowaną „Muzyka w nas”, po czym, zgodnie z zapowiedziami, że każdego roku Grupa przygotuje co najmniej dwie ekspozycje, szybko udało się zaprosić publiczność na kolejną. - Połączyła nas pasja do malarstwa i rysunku. Tworzymy, inspirujemy, doświadczamy i rozwijamy się podczas cotygodniowych zajęć w pracowni plastycznej - podkreślała Anna Bureś, zauważając, że grupa w październiku podwoiła swój stan liczebny, dzięki czemu zajęcia odbywają się w dwóch grupach, w różnych dniach tygodnia. Historia najnowszej wystawy zaczęła się od grupowego wyjazdu do Supraśla, miasta o bogatej historii i niezwykle inspirującego, po czym członkowie Fanaberii podróżowali już indywidualnie, czerpiąc inspiracje do twórczej pracy zarówno w Łomży i jej okolicach, jak też znacznie dalej. Efektem końcowym jest bardzo interesująca wystawa, którą można bezpłatnie oglądać w Hali Kultury do 18 marca.
- Naszą wystawę zatytułowaliśmy „Fanaberia Podróże”, ponieważ wędrówka od zawsze stanowiła nieodzowną część życia człowieka, zwłaszcza artysty - wyjaśniała Anna Bureś. - Motyw podróży pojawia się w wielu działach malarskich różnych epok. Wędrówka, duchowa czy cielesna, jest zawsze wyrazem poszukiwania czegoś nowego, doskonalszego; uczy, kształtuje osobowość, poszerza świadomość, pozwala na zdobywanie wielu doświadczeń, poznawanie nowych rzeczy, w tym także swoich słabości.
Swoje różnorodne i przyciągające wzrok prace (olej, akryl, akwarela i rysunek ołówkiem) prezentują: Ewa Białek, Anna Bureś, Bożena Być, Jolanta Dębek, Małgorzata Domańska, Anna Gubik, Elżbieta Jabłońska, Bożena Kozłowska, Bożena Malinowska, Elżbieta Mojsa, Joanna Niebrzydowska, Karolina Nieciecka, Natalia Pijanowska, Antonina Pisalska, Marzanna Rutkowska, Agnieszka Szeligowska, Barbara Szymańska, Zofia Święcica, Barbara Witkowska, Agnieszka Zielińska, Iwona Zugaj, Jan Zugaj, Jolanta Żochowska i Elżbieta Żukowska. W porównaniu z poprzednimi wystawami prac jest znacznie więcej, tak więc grupowicze musieli zaanektować do ich zaprezentowania kolejną część holu Hali Kultury. Tak efektywna twórcza praca to nie tylko kwestia talentu i pracowitości, ale również efekt współpracy Grupy Twórczej Fanaberia z Miejskim Domem Kultury oraz wsparcia firmy Novum, sklepu Epoka Art i firmy Renesans Apa Polska.
- Nasze Fanaberie rozwijają się niesamowicie! - podkreślał dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, dodając, że dające możliwość wszechstronnego rozwijania twórczych pasji zajęcia dla osób dorosłych, w tym plastyczne, cieszą się coraz większym zainteresowaniem, co bardzo cieszy.
Otwarcie wystawy odbyło się akurat w dniu 85-lecia urodzin Czesława Niemena, tak więc dopełniła ją część muzyczna, Niemenowski recital Magdy Sinoff i Kaliny Luchcińskiej, swoista zapowiedź niedzielnego koncertu „Nim przyjdzie wiosna” Studia Wokalnego eMDeK, poświęconego twórczości tego wybitnego artysty.
Wojciech Chamryk