Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

Łomżyńska Filharmonia znowu z szansą na Fryderyka

Płyta „Harmonia Polonica Nova” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego została nominowana do nagrody Fryderyk 2022. Wcześniej ten pionierski nie tylko w historii polskiej, ale też światowej fonografii album zdobył nominację w prestiżowym konkursie International Classical Music Awards. Jesto już szósta nominacja łomżyńskiej orkiestry do Fryderyka, do tego album „Polish Contemporary Concertos” zdobył tę nagrodę polskiego przemysłu muzycznego. – Wspaniale, że ta płyta cieszy się takim zainteresowaniem, a to, co robimy odbija tak szerokim echem – to dla nas wielka satysfakcja – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej, zapowiadając już kolejną, równie ciekawą płytę „Polish Stories”.

W roku 2019 orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, autora koncepcji i programu jej wszystkich dotychczas wydanych płyt, zdobyła Fryderyka w kategorii „Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca”. Album „Polish Contemporary Concertos”, zawierający Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza, Trinity Concerto na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego oraz Concerto Lendinum op. 44 Sławomira Czarneckiego, był fonograficzną sensacją – nie tylko z racji wysokiego poziomu artystycznego i wykonawczego orkiestry oraz solistów Marcina Dylli, Pawła Gusnara, Jakuba Jakowicza i Tomasza Strahla, ale również dlatego, że żadna z owych kompozycji nie była wcześniej nagrywana, mając tym samym na płycie firmy Dux swą fonograficzną premierę. 15 w dorobku Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego płyta „Harmonia Polonica Nova” ma wszelkie szanse na powtórzenie tego sukcesu, zawiera bowiem trzy kolejne, światowe premiery: Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego, Concerto Festivo na dwa pozytywy i orkiestrę smyczkową op. 45 Dariusza Przybylskiego oraz Koncert na harmonijkę ustną i orkiestrę smyczkową Krzysztofa Herdzina. Zostały one zarejestrowane w Łomży z cenionym realizatorem Andrzejem Brzoską i z udziałem wybitnych solistów: akordeonisty Klaudiusza Barana, organistów Hanny Dys i Romana Peruckiego oraz harmonijkarza Kacpra Smolińskiego.

– Ta płyta to jest niewątpliwie wydarzenie i myślę, że to wydawnictwo będzie czymś ważnym dla polskiej fonografii – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – Samo zestawienie instrumentów jest ciekawe i chyba unikalne, ponieważ harmonijka ustna w muzyce klasycznej nie pojawia się często, a dochodzi przecież do niej pozytyw

Wydany również przez Dux CD „Harmonia Polonica Nova” rywalizuje w kategorii „Album roku muzyka koncertująca” z czterema innymi wydawnictwami, w tym „Perfectionist – Maksymiuk – Sinfonia Varsovia” Jakuba Haufa i orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją legendarnego już Jerzego Maksymiuka, dyrygenta niezwykle cenionego nie tylko w Polsce. 

– Dałem tę płytę w prezencie Jerzemu Maksymiukowi – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – Nazajutrz zadzwonił do mnie, bardzo serdecznie pogratulował poziomu wykonania i samej orkiestry. Taka opinia z ust człowieka, który wiele lat temu założył najsłynniejszą polską orkiestrę kameralną i do tego jedną z najlepszych w Europie, to jest nie byle co. Jestem więc zaszczycony, i to podwójnie, ponieważ dodał jeszcze, że sam, z własnej inicjatywy, napisze recenzję tej płyty.

Czwartkowa nominacja do Fryderyka to już 10 tego typu docenienie wydawnictw płytowych lomżyńskiej orkiestry, bowiem do nagród polskiego przemysłu fonograficznego dochodzą też trzy nominacje w międzynarodowym konkursie ICMA. Czy „Harmonia Polonica Nova” zdobędzie Fryderyka przekonamy się już niebawem. Ciekawostką jest to, że nominowany z łomżyńską orkiestrą solista, wirtuoz akordeonu Klaudiusz Baran ma szansę jeszcze na pięć innych statuetek: nie tylko raz jeszcze w tej samej kategorii, ale też jako autor solowego albumu „Zolotaryov, Repnikov, Nagayev – Rosyjskie sonaty akordeonowe XX wieku”, w duecie z Michałem Nagy'm (Astor Piazzolla „Centenario”) czy jako członek Chopin University Accordion Trio. Szanse na Fryderyka w innych kategoriach ma również kompozytor Paweł Łukaszewski, nominowany choćby w kategorii „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” dzięki płycie „III i VI Symfonia”, nagranej z Anną Mikołajczyk-Niewiedział oraz Orkiestrą i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

– „Harmonia Polonica Nova” już ma kilka wspaniałych recenzji, również na cenionych portalach zagranicznych – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – Wspaniale, że ta płyta cieszy się takim zainteresowaniem, a to, co robimy odbija tak szerokim echem – to dla nas wielka satysfakcja. Nasza kolejna płyta „Polish Stories” z utworami dedykowanymi orkiestrze również będzie ciekawa. Powinna ukazać się na jesieni tego roku, bo cały materiał jest już gotowy i trwają nad nim ostatnie prace. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę