Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 12 stycznia 2025 napisz DONOS@

Zakwalifikowani do szkół średnich albo nie

Szkoły średnie ogłosiły listy kandydatów zakwalifikowanych na nowy rok szkolny. Liczba miejsc w szkołach ponadpodstawowych na rok szkolny 2021 / 2022, dla których organem prowadzącym jest Miasto Łomża, wynosi łącznie 1 243. Absolwenci szkół podstawowych złożyli w postępowaniu rekrutacyjnym 1 230 wniosków. Kandydaci zakwalifikowani to 1 078 osób, ponieważ nie wszędzie uczniowie chcą lub mogą kontynuować naukę. Jak co roku, żadnego problemu z naborem nie mają I LO oraz II LO w Łomży. Renesans zainteresowania przeżywają "Mechaniak" i "Ekonomik".

Dyrektor I LO w Łomży Jerzy Łuba ocenia, że atmosfera w czasie trwania tegorocznego naboru jest "spokojna, bardzo dobra". 176-oro kandydatek i kandydatów na uczniów w 6 klasach I LO przynosi pracownikom kancelarii 407-letniej Szkoły oryginały świadectw ukończenia szkół podstawowych, zaświadczenia OKE o zdaniu egzaminu państwowego 8-klasisty, zdjęcia i wymagane dokumenty. Nastolatki z tej grupy i ich rodzice są szczęśliwi, usatysfakcjonowani, mając gwarancję czterech lat ciężkiej nauki, dobrze zdanej matury i przede wszystkim - gruntownej i solidnej wiedzy z wybranej lub wybranych dziedzin. I LO w Łomży tradycyjnie jest na podium lub 4 m. rankingu Perspektyw, w województwie podlaskim ustępując dwóm również renomowanym ogólniakom z Białegostoku.

Mniej szczęśliwi, przygnębieni lub zrozpaczeni mogą być kandydaci i ich rodziny z przesuniętych do innych szkół - to 19 osób, które miały dobre wyniki, ale poniżej progów punktowych w klasach I LO. Niestety, 14 osób nie zakwalifikowało się do żadnej szkoły średniej z różnych przyczyn, np., z powodu niewskazania szkoły 2. lub 3. wyboru lub nieprzekroczenia wymogów punktowych. Trzeba pamiętać, że I LO to kuźnia talentów i wylęgarnia ogólnopolskich orłów, stąd ciągną tutaj laureaci i finaliści wojewódzkich konkursów przedmiotowych oraz uczniowie z najwyższymi średnimi ocen. Do 30. lipca mają czas na potwierdzenie - złożeniem dokumentów - że I LO to przemyślany wybór.

Wysoka średnia ocen podnosi progi punktowe 
W II LO w Łomży króluje wicedyrektor Konrad Haponik, pod urlopową nieobecność Pani dyrektor Jolanty Kossakowskiej. W "Drugim" do 5 klas zakwalifikowało się 141 uczniów, 76 przeniesionych zostało do szkół 2. i 3. wyboru, natomiast 24 osób elektroniczny system naboru nie zakwalifikował w ogóle. - W tym roku były bardzo wysokie progi punktowe do poszczególnych klas w naszym LO - komentuje na prośbę z 4lomza.pl wicedyrektor Haponik, wychowawca pokoleń zdolnej młodzieży koszykarskiej. Biało-czerwone paski na świadectwach były normą, a wysoka średnia ocen podnosi progi punktowe w profilach. Na przykład, na 200 punktów maksymalnie w klasie humanistycznej minimum kwalifikacyjne wynosiło blisko 150 punktów, zaś w politechnicznej - ponad 143 punkty. - Od ładnych paru lat obserwujemy tendencję, wynikającą z przekonania uczniów lub rodziców, że spada liczba wniosków o przyjęcie do II LO, gdzie mieliśmy lata po 300 czy 400 wniosków - mówi Pan Haponik. - Jak widać, w tym roku było to ponad 240. Jednocześnie powraca zainteresowanie kształceniem zawodowym w technikach i szkołach branżowych, w "Mechaniaku" i "Ekonomiku". I LO i II LO są aktualnie oblegane, ale ciekawe, czy dominacji ogólniaków utrzyma się za kilka lat?

Katolickie LO pod dyrekcją Bożeny Śliwowskiej, pierwszej profesor oświaty w Łomży, finalizuje rekrutację do 2 klas pierwszych: zakwalifikowano 75 kandydatów, a nie zakwalifikowano około 20.

Wolne miejsca w zawodach praktycznych       
Główny specjalista w ratuszu Łukasz Czech wygenerował na naszą prośbę dane z elektronicznego systemu naboru z informacją o wolnych miejscach w szkołach średnich. Miejsc dla pierwszaków jest 165. W ZSTiO nr 4, czyli "Budowlance": profil służba w policji – 7 miejsc; psychopedagogika – 6; technik hotelarstwa – 14; technik żywienia i usług gastronomicznych – 19; technik robót wykończeniowych w budownictwie z elementami projektowania i aranżacji wnętrz – 9; murarz tynkarz – 12; monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie – 11; monter sieci i instalacji sanitarnych – 11; cukiernik – 14; kucharz – 12. Natomiast w "Wecie", ZSWiO nr 7 są wolne miejsca na profilach: technik żywienia i usług gastronomicznych – 10; technik technologii żywności – 13; technik agrobiznesu – 9; technik architektury krajobrazu – 8; technik przemysłu mody – 10. Listy przyjętych do szkół średnich powinny być wywieszone 2. sierpnia do godz. 14.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę