Komendant Rutkowski odchodzi
Młodszy inspektor Bogdan Rutkowski Komendant Miejski Policji w Łomży złożył raport o zwolnienie ze służby w Policji - poinformował rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku kom. Jacek Dobrzyński. "Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku rozpatrzył raport i podjął decyzję o zwolnieniu go ze służby" - dodał. Sprawa rezygnacji Komendanta Rutkowskiego ma najprawdopodobniej związek z jego czwartkowym wypadkiem. W drodze powrotnej z pracy do domu samochód prowadzony przez Komendanta wpadł do rowu. Rutkowski z lekkimi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Nie wiadomo czy był pijany czy trzeźwy. Po „dmuchaniu” policyjny alkomat wykazał 0,00, ale przybyła chwilę później na miejsce wypadku prokuratura zażądała pobranie krwi. Wyniki tego badania mają być znane pod koniec marca.
Długa zima naciąga na koszty drogowców
Zarząd Dróg Powiatowych w Łomży musiał dokupić piaskosoli, bo tej zgromadzonej na tę zimę już zabrakło. Adam Łazarski dyrektor jednostki podkreśla, że większości wydawać by się mogło, że drogowcy zaoszczędzili na stosunkowo ciepłym i bezśnieżnym grudniu i styczniu jednak to nie jest prawdą. Gdy śniegu nie było a temperatura powietrza spadało poniżej zera drogowcy musieli łatać bardzo szybko powstające dziury w jezdniach co także wiązało się w kosztami.
Odcięci od świata
Do kilkudziesięciu miejscowości na terenie dawnego województw łomżyńskiego nie można dojechać. Z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku przed południem nie można było dotrzeć do ponad 50 miejscowości przede wszystkim w powiatach grajewskim i zambrowskim.
Ostrzeżenie o intensywnych opadach śniegu, dość silnym wietrze oraz zawiejach i zamieciach śnieżnych
W niedzielę w ciągu dnia oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek a także w ciągu następnej doby w województwie podlaskim a będą występowały ciągłe, okresami intensywne opady śniegu – ostrzega dyżurny synoptyk meteorolog z białostockiego Biura Prognoz W. Winnicki. Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść od 8 do 15 cm w ciągu 24 godz.
Prezydent apeluje o nie obojętność...
“Zwracam się do dorosłych mieszkańców Łomży, aby nie byli obojętni. Kiedy w Twojej obecności sprzedaje się alkohol osobie niepełnoletniej lub gdy osoba niepełnoletnia usiłuje kupić alkohol – protestuj. Nie wyrażaj „cichego przyzwolenia” na sprzedaż alkoholu nieletnim – protestuj” - apeluje prezydent Łomży Jerzy Brzeziński. Od czterech miesięcy trwa w mieście kampania informacyjna „Alkohol – nieletnim dostęp wzbroniony”... kampania o której łomżyńskim przebiegu nie wiedzą nie tylko mieszkańcy, ale także m.in. szef Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Chciał wyłudzić odszkodowanie
Chiał wyłudzić odszkodowanie ale mu się nie udało. Łomżyńscy policjanci zatrzymali mieszkańca Wołomina, który najpierw uszkodził swoje auto, a później zgłosił policji, że samochód został skradziony. W ten sposób chciał wyłudzić odszkodowanie. Policjanci z łomżyńskiej komendy szybko ustalili, że samochód stoi na parkingu przed blokiem właściciela.
Strzaliński mówi „nie” dla becikowego
Wojewoda podlaski Marek Strzaliński uznał za nieważną uchwałę rady gminy w Nowych Piekutach, dotyczącą tzw. becikowego. Samorządowcy chcieli płacić po tysiąc złotych na każde urodzone w gminie dziecko. Tymczasem wojewoda w ramach uprawnień nadzorczych uchylił podjętą przez Radę Gminy uchwałę, bo jego zdaniem samorząd nie miał do tego stosownej podstawy prawnej.
Taxi trójca
Trzy korporacje taksówkarskie w Łomży porozumiały się co do ustaleń cenowych. Za popularnie zwane “trzaśnięcie drzwiami” klient Radio Taxi Plus, Bis i MPT zapłaci 4 zł. Bez zmian zostają w tych korporacjach opłaty za przejechany 1 km trasy. Korporacje te zlikwidowały jednak wszystkie promocje.
Ambasador USA w Łomży
W środowe południe nieoczekiwaną wizytę w łomżyńskim ratuszu złożył ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Victor Ashe. Była to typowa kurtuazyjna wizyta - Ashe jechał z Białegostoku do Ostrołęki. W kilkunastominutowej rozmowie z prezydentem miasta Jerzym Brzezińskim mówiono głównie o Łomży, jej historii i wizycie w mieście papieża Jana Pawła II.
Grypa szaleje... w Kolnie i Łomży
192 nowe przypadki zachorowania na grypę zanotowano przez cały ubiegły tydzień w Kolnie i na terenie powiatu kolneńskiego. W Łomży w tym czasie grypę lekarze wykryli u 165 pacjentów. To 65% przypadków grypy z całego województwa podlaskiego.
Szlak turystyczny Pisa Narew
Wzdłuż rzek Pisy i Narwi powstanie nowy szlak turystyczny. Pomysłodawcy projektu podpiszą dziś porozumienie w tej sprawie. Na trasie znajdą się stanice wodne, hotele, pensjonaty, pola namiotowe i parkingi. Wszystko ma spełniać europejskie standardy obsługi turystycznej. Inicjatywa PISA-NAREW ma charakter ponadregionalny. Plan budowy trasy turystycznej zaakceptowali przedstawiciele miast i gmin trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Podsumowanie Tygodnia Ofiar Przestępstw
31 jeden osób, zgłosiło się do Prokuratury Rejonowej w ramach Tygodnia ofiar Przestepstw. Łomżyńscy Prokuratorzy udzielali informacji i uprawnieniach , które przysługują pokrzywdzonym. Zdecydowana większość spraw dotyczyła podziałów majątków. "Te porady prawne jakich udzielali prokuratorzy naszym mieszkańcom dotyczyły leczenia odwykowego, walotyzcji rent i emerytur, przeważału ednak sprawy majątkowe dotyczące udziałów w spadku, sporów rodzinnych dotyczących podziałów spadków. Cztery spośród tych spraw nadawały się do przyjęcia do postępowania karnego i będziemy kontynouwać dochodzenie. Sprawy te dotyczyły przestępstw na szkodę rodziny i przeciw rodzinie"- powiedział Radiu Bab Prokurator Rejonowy w Łomży - Jarosław Cholewicki.
Zambrowskie Żubry po raz piąty
W przeddzień światowej gali wręczenia Oskarów, w Zambrowie burmistrz wręczał statuetki Żubra. Zambrowskie Żubry choć nie są imprezą tak renomowane jak hollywoodzkie Oskary, to emocji – przynajmniej w Zambrowie wywołują równie wiele. Burmistrz miasta Kazimierz Dąbrowski w pierwszych czterech edycjach Żubry przyznawał je w dwóch kategoriach za działalność kulturalną oraz upowszechnianie kultury, a w tym roku postanowił zwiększyć tę ilość do siedmiu.
Idą mróz i silny wiatr
Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa w Warszawie oraz IMGW Biuro Prognoz w Białymstoku ostrzegają, że począwszy od nocy z 26 na 27.02.2005. przewidywany jest znaczny spadek temperatury. Temp. minim. osiągnie w regionie dzisiejszej nocy -13C, -17C. W okresie 27.02.- 1.03. temp. maks. w dzień osiągnie od -6C do -11C, temp. minimalne w nocy od -15 do -20 C - lokalnie są możliwe spadki temp. do -21 C, -24 C.
Nadnarwiańskie bulwary w Łomży
Stanica wodna, osada szkutników, kryty basen, ścianka wspinaczkowa, pole biwakowe i kładka przez Narew - m.in. takie obiekty mają zostać wybudowane na łomżyńskim nabrzeżu Narwi. Jak za kilka lat – jeśli znajdą się pieniądze – będzie wyglądała Łomża od strony rzeki można zobaczyć w holu Urzędu Miejskiego w Łomży.
Kto mordował w Radziłowie?
Od uzyskania z Izraela zeznań świadków mordu Żydów w Radziłowie latem 1941 roku białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej uzależnia wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów m.in.: dziś 94-letniemu Hermanowi Schaperowi, który miał dowodzić akcją gestapowców w Radziłowie. Na trzy dni przed mordem w Jedwabnem żydowscy mieszkańcy Radziłowa zostali spędzeni na rynek miasteczka, a następnie - na rozkaz niemieckiego komanda - zamknięci w stodole, którą podpalono. Jeden z naocznych świadków rozpoznał Schapera jako dowodzącego akcją gestapowców.
Gdzie są pieniądze z SAPARD-u
Od trzech miesięcy na sapardowskie pieniądze czeka powiat łomżyński. Jak podkreśla Starosta Wojciech Kubrak fundusze powinny dotrzeć na konto starostwa jeszcze w ubiegłym roku, tymczasem, mamy koniec lutego, a pieniędzy jak nie było tak nie ma. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która wypłaca eurodotacje dla samorządów winna jest łomżyńskiemu starostwu 700 tys zł. Pieniądze to sapardowska dotacja do wyremontowanego przez powiat odcinka drogi Szczepankowo – Jarnuty.
Wojewody Strzalińskiego wojaże po starostwach
Marek Strzaliński Wojewoda Podlaski wyruszył na spotkania z wójtami, burmistrzami i starostami. Zaczął od byłego województwa łomżyńskiego. W poniedziałek był w Wysokiem Mazowieckiem, w środę w Grajewie, a w piątek ma odwiedzić Łomżę. Wojewoda tak jak w latach poprzednich wysłuchuje żali samorządowców i mówi, że będąc w Unii Europejskiej mamy szansę na nadgonienie zaległości tylko trzeba się postarać... np. o eurodotacje
Protest Samoobrony
Kilku członków i sympatyków Samoobrony protestowało w Łomży przeciwko złej sytuacji w służbie. Protestujący z niewielkimi przerwami przechodzili przez jedno z przejść dla pieszych na Starym Rynku w Łomży. Mała frekwencja - jak powiedziała nam organizatorka protestu Barbara Zych – spowodowana była tym, że grupa zorganizowała się stosunkowo późno. Protest trwał pół godziny, od 12-stej. Podobny protest odbył się również w Ostrołęce.
Miasto bez dojazdu
Łomża jest odcięta od świata. Nie mamy kolei, nie mam dróg i Narew też nie jest żeglowną. Co gorsza wydaje się, że sytuacja taka nie jest przejściowa, a raczej na stałe. Od kiedy na drodze nr 61 pomiędzy Łomżą a Augustowem białostocki oddział GDDKiA postawił znak zakazu ruchu dla samochodów o łącznej masie powyżej 8 ton – miasto zostało odcięte od ruchu tranzytowego.