Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wyjątkowe Boże Narodzenie A.D. 2020

- Życzymy sobie w Wigilię zdrowia, spokoju, zgody i więcej pieniążków - opowiada z uśmiechem łomżynianka Elżbieta Rutkowska. Jako 20-letnia dziewczyna wyjechała z Łomży aż do Żyrardowa, aby mieszkać bliżej siostry Danusi. Tam znalazła pracę, poznała przyszłego męża Zbyszka, urodziła dwóch synów, doczekała się wnuczki i prawnuka. - Wspominamy w rodzinnym gronie Tych, którzy odeszli: babcię, mamę Wandę, ciocię Wiesię, Izę, ciotki Luśkę i Reńkę, braci Witka, Jurka, Bogdana i Andrzeja... Wigilię zaczynamy o godzinie 16., bo dzieci idą na drugą wigilię do swoich rodziców.

Elżbieta Rutkowska nie traci optymizmu i humoru, mimo tego, że przez ten rok covidowy dwa razy zrezygnowała z odwiedzin krewnych w rodzinnym mieście. Ma nadzieję, że koronawirus odpuści, a władze zdołają opanować skutki epidemii, budzącej strach o zdrowie i życie najbliższych. Sytuacja w rozgałęzionej rodzinie i Polsce, służbie zdrowia i na froncie sanitarnym - to tematy rozmów przy świątecznie nakrytym stole. Tradycyjnie dzielą się białym opłatkiem, wybaczając to, co nieważne na dalszej drodze życia, wypełnionego nadzieją, pracą, nauką i miłością. Wśród potraw wigilijnych są, m.in., około 50 pierożków z kapustą siekaną i zmielonymi grzybami, wigilijna kapusta z grzybami, ryba smażona i po grecku, śledzie w oliwie i śmietanie, sałatka z tuńczyka z "pierzynką" z jajek. Jak zawsze, pyszne są grzybki gotowane, usmażone w cieście naleśnikowym oraz pieczarki w panierce.

Biały opłatek
Rozmodlone Panny Benedyktynki mają na furcie klasztoru przy Dwornej opłatki prawdopodobnie najbielsze i najkruchsze na świecie, które w środę i Wigilię do godz. 12. będzie można otrzymać za szczery datek. Uwielbiają Boga modlitwą i pracą od ok. 4 stuleci. Wypiekają hostie, komunikanty i opłatki wigilijne. - Staramy się tak zapracować na skromne utrzymanie - mówi Matka Ksieni Janina Podsiad, od 15 lat przełożona klasztoru w Łomży. W Wigilię Mniszki gromadzą się w oratorium na nieszporach o 16. 30. Po modlitwie Ksieni w refektarzu składa im życzenia, a one sobie nawzajem. Siostry zakonu cieszą się, że przez biały opłatek w Wigilię są z modlitwą obecne w wielu rodzinach Diecezji.
Matka Ksieni w łączności duchowej życzy Czytelnikom i redakcji: Bezcennej i 4lomza.pl wesołych, spokojnych i błogosławionych świąt, pełnych nadziei, miłości i Bożego pokoju. 

Pasterka w masce
Pasterka u Benedyktynek rozpocznie się o północy, tak jak w Katedrze, gdzie mszę św. sprawować ma biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Ewenement Roku Pańskiego 2020 w Łomży to pasterka druga, także katedralna, o godz. 21. - Polski zwyczaj wszedł do Watykanu, Włoch i innych krajów - przypomina proboszcz ks. Marian Mieczkowski. - Boże Narodzenie w trudnych czasach pandemii koronawirusa, niespotykanej na taką skalę w naszej życiowej przestrzeni i pamięci, staje się bardzo ważne jako okruch Nadziei na przyszłość dla Łomży, Diecezji i Polski, jak Europy i całego świata. 

Dekanat Łomża - św. Michała Archanioła, 8 parafii, i Dekanat Łomża - św. Brunona, 9 parafii - oba zapowiedziały: w grudniu i do połowy stycznia wizyty duszpasterskie "po kolędzie" w parafiach w, m.in., Łomży, Nowych Kupiskach, Nowogrodzie, Zbójnej, Szczepankowie, Śniadowie, przesunięte są na termin po 17. stycznia 2021, gdy księża rozważą możliwość bezpiecznego prowadzenia wizyt.

- Życzę Czytelnikom i redakcji błogosławionych świąt Bożego Narodzenia, aby były zgodne z wolą Boga - mówi ks. dziekan Marian Mieczkowski. - Błogosławię Wam na ten czas świąteczny, abyście  pozostawali w jedności z Bogiem i z ludźmi, nawet tymi, z którymi na co dzień trudno wytrzymać.  

W autobusach 
Ograniczenia sanitarne, żeby nie gromadzić się w grupach, sprawiły, że nie odbędzie się na Starym Rynku Łomżyńska Wieczerza Wigilijna, organizowana ze śpiewaniem kolęd od 2011 r.. - Sytuacja epidemiczna i trwająca rewitalizacja spowodowały, że poszukaliśmy innego rozwiązania - tłumaczy na profilu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Na Placu Niepodległości i parkingu przy: Parku Wodnym (ul. Wyszyńskiego), SP nr 9 (Księżnej Anny), Wyższej Szkole Agrobiznesu (Studencka), 24. grudnia od godz. 10. do 13. staną autobusy MPK, w których będą wydawane wigilijne potrawy. Prezydent uważa, że Wigilia to czas, który powinien skłaniać do "refleksji i otwartości na drugiego człowieka oraz nieść radość". Spośród mieszkańców Łomży wielu potrzebuje pomocy, są samotni i starsi. "Pamiętajmy, że nie wszyscy będą mieli możliwość spędzenia świąt w gronie rodziny". 

Szopka z marzeń
Na okładce świątecznej "Bezcennej" podziwiamy 7-piętrową szopkę Bożonarodzeniową, jaką rok po roku od 15 lat tworzy Grażyna Macedońska w Łomży. Jako 5-letnia dziewczynka obiecała sobie, że stworzy w swoim domu szopkę na wspomnienie dzieciństwa w Olszynie Lubańskiej. Marzenie o szopce z czasów świąt z rodzicami: Czesławą i Janem przetrwało ponad pół wieku...
Opowiadanie Mirosława Derewońko o szopce jak ołtarz i zdjęcia Marka Maliszewskiego, np. Nowonarodzonego z Maryją i Józefem, pasterzem z barankami, królami z darami, aniołami z bałwanami i zwierzętami obejrzą Państwo z rodzinami na portalu 4lomza.pl.
Zaprezentujemy Wam w 4lomza.pl łomżyńskie kolędy na święta A.D. 2020, zaśpiewane przez pianistę Macieja Urbana i gitarzystę Eryka Mroczko.

Pełni dobrych emocji, w zgodzie z bliskimi i światem, możemy wyruszyć na spacer, żeby zobaczyć  w kościele Ojców Kapucynów szopkę ruchomą sprzed około 70 lat. Pójdźmy wszyscy do Jezusa od Betlejem i pejzażu Asyżu z fresków Giotta do Watykanu, na Kurpiowszczyznę i do miasta Łomża.  


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę