Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Spotkanie trzech pokoleń – wystawa malarstwa

animacjz-gotowa-na-www-1-Spotkanie.gif

Ekspozycja wieńczy cykl pokazów dorobku łomżyńskiego środowiska plastycznego, przygotowanych przez Galerię Sztuki Współczesnej dla uczczenia 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Jest to spotkanie trzech pokoleń – trzech indywidualności mających własny styl i język plastyczny. W obszarze tematycznym ekspozycji dominuje pejzaż oraz portret w różnych odmianach i konfiguracjach. Henryk Osicki – od blisko 60 lat – niestrudzony „portrecista” Łomży i Narwi, z wrażliwością kolorysty, odsłania tajemnice świata natury. Teresa Adamowska sięga po nowe inspiracje tworząc portrety o uniwersalnym przesłaniu i metafizycznym klimacie. Maciej Czyżewski – „zanurzając się” w grze świateł, cieni i kolorów – maluje własne wizerunki w otoczeniu miejsc ważnych dla jego rozwoju twórczego. Wystawa trwa do 6 listopada 2018 roku.

 

Henryk Osicki urodził się 13 grudnia 1928 roku w Kornatowie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studiował malarstwo u profesorów Stanisława Teisseyre’a i Jana Cybisa, dyplom uzyskał w pracowni profesora Piotra Potworowskiego w 1960 roku. Od 1961 mieszka i pracuje w Łomży. W dorobku ma projekty zabawek (ponad 500 wzorów), malarstwo olejne i akwarelowe, projekty i aranżacje wnętrz, malarstwo ścienne (polichromie w kościołach w Jastrowie, Gdyni-Cisowej, Tarnowie k. Poznania, Łomży, Grajewie) oraz projekty i witraże (m.in. w kościołach: św. Brunona w Łomży, w Śledzianowie, Waniewie, Bargłowie, św. Trójcy w Grajewie, w pałacu w Srebrnej k. Płocka i USC w Mońkach). W latach 1995 -2002 pracował jako nauczyciel malarstwa w Liceum Plastycznym im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Swoje obrazy i akwarele oraz projekty witraży prezentował na 15 wystawach indywidualnych, głównie w Białymstoku i Łomży. Brał także udział w ponad 30 wystawach zbiorowych i licznych plenerach. Za swoje dokonania otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (1988), Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2008), Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków (1999) oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury (2010). Jest jednym z laureatów pierwszej edycji konkursu środowiskowego „Dzieło plastyczne roku” (1983).

Panorama muzeum: Spotkanie trzech pokoleń - panorama sferyczna z wystawy 1

Spotkanie trzech pokoleń - panorama sferyczna z wystawy 1

Teresa Adamowska pochodzi z Łomży. Tu mieszka i pracuje. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom uzyskała w pracowni malarstwa prof. Janusza Kaczmarskiego (1987). Autorka obrazów, rysunków, akwarel, tkanin artystycznych, scenografii teatralnych, ilustracji książkowych, kart okolicznościowych. Nauczyciel malarstwa w Liceum Plastycznym im. Wojciecha Kossaka w Łomży. W dorobku: ponad 30 wystaw indywidualnych (Białystok, Łomża, Ostrołęka, Radom, Warszawa, Zambrów, Śniadowo) oraz udział w 60 ekspozycjach zbiorowych i kilkunastu plenerach, m.in. organizowanych przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka”. Sukcesy artystyczne: 18 nagród i wyróżnień w konkursie środowiska łomżyńskiego „Dzieło plastyczne roku” (1983-1998), nagroda za malarstwo na Triennale Autoportretu w Radomiu (2003), „Złota Stopka” Stowarzyszenia „Stopka” (2003), wyróżnienie za tryptyk na VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie (2014), laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury (2006, 2018). W roku 2008 uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Panorama muzeum: Spotkanie trzech pokoleń - panorama sferyczna z wystawy 2

Spotkanie trzech pokoleń - panorama sferyczna z wystawy 2

Maciej Czyżewski urodził się w 1985 roku w Zambrowie. Absolwent Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży (2005). W latach 2005-2010 odbył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka, aneks z malarstwa ściennego w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego. W roku 2010 roku został zatrudniony na stanowisku asystenta na macierzystym Wydziale. Obecnie jest adiunktem w Pracowni Malarstwa prof. Artura Winiarskiego. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Miał 3 wystawy indywidualne malarstwa: w Łomży (2011), Siedlcach (2016) i Warszawie (2018). Brał także udział w wystawach zbiorowych (Warszawa, Elbląg, Wilno). Osiągnięcia: finalista konkursu SIEMENS (2010), wyróżnienie honorowe w II Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego (2016), Grand Prix w Konkursie Fundacji im. Franciszki Eibisch (2017).

opr. Karolina Skłodowska

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
cz, 20 września 2018 16:22
Data ostatniej edycji: cz, 22 listopada 2018 17:44:52

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę