Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Jak prawidłowo dbać o uszy?

Dbanie o uszy jest niezwykle ważne. Właściwa pielęgnacja chroni je przed szkodliwymi dźwiękami i substancjami (takimi jak woda) oraz pomaga zapobiegać utracie słuchu. Jak dbać o uszy?

Dbanie o uszy jest niezwykle ważne. Właściwa pielęgnacja chroni je przed szkodliwymi dźwiękami i substancjami (takimi jak woda) oraz pomaga zapobiegać utracie słuchu.

Istnieje wiele prostych, ale bardzo skutecznych sposobów dbania o uszy. Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych wskazówek pielęgnacyjnych. Pomogą Ci zapewnić długotrwałe zdrowie narządu słuchu. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na ubytek słuchu i potrzebujesz badania słuchu, umów się na wizytę u specjalisty.

Jak działają uszy?

Kiedy fale dźwiękowe dostają się do kanału słuchowego, wprawiają w drgania błonę bębenkową, czyli tympanon. Za tą delikatną błoną, w uchu środkowym, znajduje się łańcuch trzech delikatnych kości, zwanych kosteczkami słuchowymi.

Wibracje przechodzą z błony bębenkowej w reakcji łańcuchowej do ostatniej kości, strzemiączka, które następnie uderza w okienko membrany wypełnionego płynem ślimaka.

To właśnie ten ruch płynu wpływa na reakcję nerwu słuchowego.

Ochraniaj uszy podczas słuchania muzyk

Jeśli regularnie chodzisz na koncerty, upewnij się, że chronisz swoje uszy przed głośną muzyką. Używaj zatyczek do uszu i rób regularne przerwy od dźwięku.

Powrót do zdrowia po jednej zbyt głośnej nocy może zająć nawet 16 godzin. Regularne 5-minutowe przerwy pomogą Twoim uszom odzyskać siły. Noszenie zatyczek lub nauszników zapewni dodatkową ochronę (znajdziesz je na stronie audilo.pl).

Nie słyszysz dźwięków z zewnątrz, gdy masz założone słuchawki? Osoba obok Ciebie też je słyszy? To znak, że jest zdecydowanie za głośno. 60% głośności przez 60 minut dziennie jest wystarczające do słuchania muzyki przez słuchawki.

Zmniejszaj głośność telewizora i radia do minimum

Hałas rozbrzmiewający bez przerwy nigdy nie jest dobry. Jeśli musisz krzyczeć, żeby się odezwać, to znaczy, że głośność jest zbyt duża. Subtelna redukcja poziomu dźwięku może zrobić różnicę.

Zdjęcie 2.jpg

Zwalczaj hałas w miejscu pracy

Jeśli pracujesz w środowisku lub w pobliżu, w którym drażni Cię hałas i ma

wpływ na Twój słuch (wiertarki, maszyny itp.), porozmawiaj ze swoim kierownikiem.

Ogranicz głośną muzykę w samochodzie

Kuszące jest puszczanie ulubionych piosenek podczas jazdy. Ale nie przesadzaj. Hałas w zamkniętej przestrzeni powoduje nadmierny nacisk na uszy.

Nie używaj patyczków kosmetycznych

Używanie wacików jest powszechnym, ale niewskazanym sposobem usuwania woskowiny usznej. Woskowina jest normalnym zjawiskiem i samoczynnie oczyszcza ucho, zapobiegając przedostawaniu się do niego kurzu i cząsteczek. Wkładanie patyczków lub chusteczek do ucha może również uszkodzić przewód słuchowy i bębenek.

Jeśli czujesz, że masz nagromadzoną woskowinę, której musisz się pozbyć, skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego specjalisty, aby bezpiecznie i skutecznie usunąć woskowinę. W aptekach są dostępne preparaty do czyszczenia - bez recepty.

Regularnie przeprowadzaj badania słuchu

Dzięki regularnym badaniom słuchu, dowiesz się o wszelkich problemach z uszami. To najlepszy sposób na poznanie swojego stanu zdrowia i utrzymanie optymalnej pracy uszu.

Kontroluj stres

Wysoki poziom stresu i niepokoju może wywierać presję na nerwy, przepływ krwi i ciepło ciała. To wszystko jest czynnikiem wyzwalającym szumy uszne (dzwonienie w uszach).

Dbaj o suchość uszu

Jeśli nie osuszysz odpowiednio uszu po myciu lub pływaniu, nadmiar wilgoci może powodować gromadzenie się bakterii. To z kolei może zagrażać kanałowi słuchowemu. Jeśli wyczujesz pozostałości wody, osusz ucho, przechylając głowę na jedną stronę.

Bądź w ruchu

Regularne ćwiczenia, takie jak spacer, bieganie czy jazda na rowerze, utrzymują krew w ruchu - również w uszach. Pomagają ich wewnętrznym mechanizmom zachować zdrowie i sprawność.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę