Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Choroba zacisnęła obręcz na klatce piersiowej

- Córka w środę miała klasyczne objawy koronawirusa: wysoką temperaturę 40 stopni, trudności w oddychaniu takie, jakby jej obręcz ktoś na klatce piersiowej zaciskał, i bóle całego ciała - opowiada Czytelniczka 4lomza.pl, alarmująca w sprawie działalności punktu poboru wymazów przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. - Córka w czwartek miała teleporadę z przychodni POZ i w piątek dostała od lekarza rodzinnego skierowanie na wymaz w punkcie pobrań. W sobotę zastała punkt zamknięty.

Czy w minioną sobotę, 24. października 2020, mobilny punkt pobrań był nieczynny? Jeśli tak, to z jakiego powodu? Czy ewentualnie gdzieś inny punkt pobrań działał w zastępstwie? - takie pytania zadaliśmy Jolancie Gryc, pełnomocnik dyrektora Jarosława Pokoleńczuka, kierującego od początku czerwca Szpitalem Wojewódzkim w Łomży.
- Punkt pobrań był czynny i realizował wykonywanie badań pacjentom, zarejestrowanym telefonicznie - odpowiada pełnomocnik Gryc. - Rzeczywiście, wystąpiły tego dnia trudności, wynikające z braku dostępności personelu, który zabezpieczał pracę w SOR-ze (szpitalnym oddziale ratunkowym - dopisek redakcji), w związku tym nie wszyscy pacjenci mieli wykonane wymazy. Zostały podjęte działania, aby sytuacja taka nie powtórzyła się. 

Krótko mówiąc, zdaniem Czytelniczki 4lomza.pl, punkt pobrań był w sobotę nieczynny, natomiast zdaniem pełnomocniczki dyrektora Jarosława Pokoleńczuka - punkt był czynny, tylko z brakującym personelem, zabezpieczającym pracę SOR-u. Od córki Czytelniczki pobrano wymaz - w niedzielę.

MPP czynny 7 dni w tygodniu od godz. 9. do 13.

Co to jest mobilny punkt pobrań - MPP w łomżyńskich realiach praktycznie? Jak MPP wygląda i obsługuje? Czy duże, długie są kolejki i z kogo złożone? Ile czasu czeka się na pobranie wymazu?

- Mobilny punkt pobrań jest to punkt pobrań materiału biologicznego w kierunku Covid-19, także z możliwością wykonania wymazu bez wysiadania z samochodu - wyjaśnia Jolanta Gryc. - Badania wykonywane są tego samego dnia lub następnego, w zależności od godziny rejestracji telefonicznej.

Mobilny punkt pobrań należy do szpitala w Łomży i obsługuje go personel szpitalny, a w ostatnich dniach - przy wsparciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Znajduje się  na zewnątrz kompleksu budynków, przy wejściu do Poradni Płucnej, w wydzielonym do tego celu kontenerze, czyli patrząc od głównego wejścia - po lewej stronie. Zgodnie ze zgłoszeniem do NFZ, czynny jest codziennie w godzinach 9. - 13.
Badanie (tj. wymaz) może wykonać w MPP każdy pacjent, który ma zlecenie w systemie EWP i zarejestrował się na to badanie telefonicznie (numer tel. 86 47 33 510 w godz. 7.30 - 15., weekendy 86 47 33 291). Zlecenie może wydać lekarz rodzinny. Badania komercyjne nie są wykonywane. Usługa medyczna w MPP to pobranie wymazu w kierunku Covid-19. Trwa to kilka minut. Osoby z kwarantanny na zlecenie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i na zlecenie lekarza POZ - osoby potencjalnie dodatnie podjeżdżają samochodem w wyznaczone miejsce parkingowe i bez wysiadania z auta czekają na pobranie wymazu. Wymazy są przekazywane do laboratorium zewnętrznego, zaś o wynikach testów informuje chorych lub podejrzewanych jednostka zlecająca. 

Szpital czeka na analizatory testów
Pełnomocnik dyrektora szpitala, Jolanta Gryc, potwierdza (w odpowiedzi na pytania do publikacji w artykule portalu 4lomza.pl), że szpital w Łomży stara się o uruchomienie w Łomży laboratorium / pracowni do badania wymazów. - Tak, czekamy na dostawę analizatorów do wykonywania testów - odpowiada Pani Gryc, co budzi nadzieję, że szpital specjalistyczny dla ponad 100 000 mieszkańców miasta i gmin powiatu, nie tylko łomżyńskiego, będzie mógł wykonać badania. Warto przypomnieć, że w salach oddziału RCKiK w Łomży (w dzierżawie od szpitala) była pracownia od końca maja do połowy września. Potem pracownia diagnostyki molekularnej powróciła do RCKiK w Białymstoku.

Punkt pobrań realizuje też badania dla pacjentów do planowych hospitalizacji w szpitalu. - Jest to realizowane poza umową z POW NFZ i poza harmonogramem zgłoszonym do NFZ - uściśla Pani Gryc. Pacjent o miejscu i terminie badania informowany jest podczas kwalifikacji do przyjęcia do szpitala w Łomży. Koszty tych badań pokrywa Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. 

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
mm
wt, 27 października 2020 15:10
Data ostatniej edycji: wt, 27 października 2020 17:37:13

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę