Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 stycznia 2025 napisz DONOS@

Ból gardła przy przełykaniu - jak zwalczyć nieprzyjemny objaw choroby?

Ból gardła przy przełykaniu może pojawić się z różnych powodów. Najczęściej jest objawem wirusowego zapalenia gardła oraz anginy. Bywa oznaką alergii. Zdarza się, że występuje jako łagodne powikłanie po narkozie. Niezależnie od przyczyny silny ból gardła utrudniający przełykanie jest bardzo dokuczliwy i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak z nim walczyć?

Angina ropna i antybiotyk

Ból gardła przy przełykaniu jedzenia, a niekiedy nawet samej śliny jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów anginy ropnej. To choroba wywołana przez bakterie paciorkowca beta-hemolizującego typu A (Streptococcus pyogenes), który powoduje stan zapalny na błonie śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. Ponieważ szczepy tych bakterii inkubując się, powodują zmiany ropne, przez co otrzymały przydomek ,,ropotwórcze”, zakażenie przez nie wywołane jest wyjątkowo dokuczliwe. Przekrwiona, podrażniona śluzówka gardła i jamy ustnej jest bardzo wrażliwa. A w związku z tym, że stanowi miejsce mocno aktywne fizjologicznie - gdyż spełnia jednocześnie wiele różnych funkcji - cały czas jest dodatkowo nadwyrężana różnego rodzaju czynnikami: pokarmem, pyłkami, kurzem, zanieczyszczeniami środowiska, a nawet samym mówieniem.

Najlepszym sposobem na pokonanie anginy bakteryjnej jest antybiotykoterapia. Paciorkowce wykazują całkowitą wrażliwość na penicylinę, która nie tylko eliminuje źródło choroby, lecz także łagodzi jej przebieg oraz skraca czas trwania. Dzięki niej osoba zakażona przestaje zarażać po 24 godzinach i już po kilku dniach czuje się zdecydowanie lepiej.

Ból gardła przy przełykaniu i leczenie objawowe

Chociaż zapalenie gardła o podłożu wirusowym ma lżejszy przebieg niż ta sama choroba wywołana przez bakterie, jej leczenie jest znacznie bardziej ograniczone, ponieważ obecnie wciąż nie wynaleziono leku, który skutecznie zwalczyłby większość atakujących dziś wirusów. Dlatego też ból gardła przy przełykaniu i inne objawy infekcji wirusowych leczy się wyłącznie objawowo. Lekiem pierwszego rzutu w łagodzeniu dolegliwości gardłowych są wszelkie środki działające miejscowo. Wśród nich znajdują się tabletki do ssania, spraye, roztwory do płukania jamy ustnej, zawierające w swoim składzie na przykład benzydaminę, która jest niesteroidowym lekiem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

W leczeniu bólu gardła przy przełykaniu u dzieci, zwłaszcza tych poniżej 4. roku życia, nie zaleca się podawania tradycyjnych pastylek na gardło, które mogą zostać łatwo połknięte przez maluszka. O wiele lepszym rozwiązaniem jest podanie małemu pacjentowi ,,zdrowego lizaka” lub zastosowanie leku w postaci aerozolu. Dobrym sposobem na pokonanie objawów chorób górnych dróg oddechowych jest inhalacja. Dzięki niej substancje aktywne trafiają bezpośrednio w ogniska zapalne, i co ważne, omijają żołądek. Mogą z niej korzystać dorośli oraz dzieci. Inhalacja nawet zwykłą solą fizjologiczną ułatwia udrożnienie dróg oddechowych oraz zapewnia nawilżenie śluzówki, przez co jest bardzo pomocna w łagodzeniu kataru, kaszlu i bólu gardła.

Ból gardła przy przełykaniu i domowe sposoby

Domowe sposoby łagodzenia bólu gardła nie ograniczają się tylko do picia herbaty z miodem, jedzenia dużych ilości czosnku i płukania gardła solą. To także prowadzenie oszczędzającego trybu życia, spożywanie większej ilości płynów, wietrzenie i nawilżanie pomieszczeń oraz ograniczanie potencjalnie szkodliwych czynników. Może zdarzyć się, że ból gardła przy przełykaniu jest reakcją alergiczną organizmu. Żyjemy w świecie pełnym alergenów. Dziś uczulać może wszystko - rośliny, zwierzęta, pokarmy, nie wspominając już o środkach czystości. Ponadto zdarza się, że alergia pojawia się niespodziewanie i wyzwala symptomy sugerujące zupełnie inną chorobę. Dlatego też kiedy bólowi gardła towarzyszy wysypka lub objaw na przykład nietolerancji pokarmowej, warto rozważyć, czy powodem dolegliwości nie jest uczulenie. Niemniej jednak o eliminowanie wszystkich czynników drażniących powinny zadbać osoby zmagające się z infekcją górnych dróg oddechowych, nawet jeśli są wolne od takiej nadwrażliwości. Konieczne jest, unikanie dymu tytoniowego, ostrych przypraw, gorących potraw, a nawet gazowanych, kolorowych napojów, będących często pożywką dla bakterii.

Nieustające objawy i rosnący niepokój

Ból gardła przy przełykaniu może mieć wiele przyczyn. W większości przypadków to objaw, który mija w przeciągu tygodnia. Kiedy jednak utrzymuje się dłużej niż 10 dni, warto zasięgnąć opinii lekarza. Często zdarza się, że zwykłe przeziębienie rozwija się w nadkażenie bakteryjne. Jego objawem jest ból gardła promieniujący w stronę ucha, który może świadczyć o zapaleniu ucha środkowego - jednego z najczęstszych powikłań anginy (tej wirusowej, i tej bakteryjnej). W jego leczeniu nie wystarczy działanie doraźne, konieczny jest właściwy antybiotyk.

Innym powodem do niepokoju powinien być także długotrwały ból jednostronny. Dolegliwości odczuwane zwykle z jednej strony ciała są niepokojącym objawem, ponieważ wiele z nich ma podłoże kancerogenne. I chociaż jednostronny ból gardła przy przełykaniu nie musi oznaczać od razu raka, lepiej zgłosić się z nim do specjalisty, który określi źródło problemu i na tej podstawie będzie mógł dobrać odpowiednie, a więc skuteczne leczenie.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę