Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Rząd zajmie się wreszcie łomżyńską podstrefą ekonomiczną

Główne zdjęcie
pismo przewodnie wiceministra gospodarki Jerzego Pietrewicza

Ministerstwo Gospodarki przekazało do konsultacji międzyresortowych projekt zmian rozporządzenia Rady Ministrów umożliwiającego poszerzenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o tereny w Łomży. Łomżyńska podstrefa SSSE ma liczyć ponad 8 hektarów w dwóch kompleksach na terenach położnych przy ul. Ciepłej, oraz Spokojnej i Akademickiej. Z uzasadnienia rozporządzenia wynika, że dzięki podstrefie, przy nakładach inwestycyjnych rzędu 41 mln zł i pomocy publicznej w granicach 25 mln zł do 2020 roku w Łomży może powstać 137 nowych miejsc pracy.

Ile zyska Łomża dzięki podstrefie do 2020 roku (źródło: wniosek MG)
Ile zyska Łomża dzięki podstrefie do 2020 roku (źródło: wniosek MG)

- Cieszy mnie fakt, że prace nad utworzeniem łomżyńskiej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nabierają tempa – mówi prezydent Mieczysław Czerniawski. 
Prezydent zapewnia, że miasto prowadzi intensywne działania zmierzające do uzbrojenia terenów inwestycyjnych do tej podstrefy, ma też „kilka bardzo poważnych zgłoszeń” od przedsiębiorców chcących inwestować w naszej podstrefie. 
- Specjalna strefa ekonomiczna jest instrumentem, do zdobywania i pozyskiwania inwestorów, dzięki czemu wreszcie zaczną tworzyć się nowe miejsca pracy – dodaje Czerniawski.

Stracone lata...
Tradycje tworzenia łomżyńskiej podstrefy ekonomicznej sięgają początku 2007 roku. Jeszcze poprzednie władze miasta deklarowały zaangażowanie i obiecywały, że podstrefa w oparciu o  Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną powstanie w ciągu kilku miesięcy. Mijały miesiące i lata, a tworzenie podstrefy zakończyło się obwinianiem o to kto zawinił, że nic z tego nie wyszło. 
Nowy prezydent Mieczysław Czerniawski, tuż po objęciu urzędu, ogłosił, że chce aby w Łomży podsterfę utworzyła nie Suwalska, a Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Zabiegi trwały rok, ale ostatecznie na jej utworzenie nie zgodził się ówczesny wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który sugerował „aby rozważyć wejście Łomży do Suwalskiej SSE”. I po tej sugestii, na początku ubiegłego roku, Łomża „przeprosiła się” z Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Niemal dokładnie rok temu prezydent Czerniawski i prezes SSSE Robert Żyliński podpisali formalne porozumienie o tworzeniu podstrefy Łomża. Obaj deklarowali, że wierzą że powstanie ona do wakacji (ubiegłego roku), a dopiero w wakacje udało się wysłać do Ministerstwa Gospodarki wniosek o poszerzenie Suwalskiej SSE o tereny w Łomży. Wówczas pojawił się nowy termin - decyzji rządu o utworzeniu łomżyńskiej podstrefy mieliśmy wyglądać koło listopada. Ale wtedy nieoczekiwanie działacze PSL wymienili swojego szefa – Waldemara Pawlaka zastąpił Janusz Piechociński. Partyjna zmiana pociągnęła zmiany w rządzie, gdzie także na funkcji wicepremiera i ministra gospodarki za Pawlaka pojawił się Piechociński. Jeszcze w styczniu tego roku zapowiadano, że decyzja o poszerzeniu SSSE o Łomżę, to kwestia tygodni... Minęły cztery miesiące i wreszcie 26 kwietnia 2013 roku formalnie przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt zmiany odpowiedniego rozporządzenia Rady Ministrów trafił do uzgodnień międzyresortowych. Zgodnie z pismem wiceministra gospodarki Jerzego Pietrewicza poszczególne ministerstwa, ale także m.in. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów  swoje uwagi do tego projektu mogą zgłaszać do 15 maja.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę