Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Bolące ucho po powrocie znad morza – jak sobie z nim poradzić?

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w sezonie letnim 2023 polskie wybrzeże odwiedziło ponad 1,7 mln turystów. Wielu z nich przyjechało nad Morze Bałtyckie, by plażować i zażywać kąpieli morskich. Choć polskie morze nie należy do najcieplejszych akwenów, to przy pięknej, słonecznej pogodzie, nie brakuje chętnych do orzeźwiających kąpieli czy do uprawiania sportów wodnych. Po przyjeździe do domu część wypoczywających nad morzem turystów może niestety narzekać na bolące ucho. Jak sobie poradzić z takimi dolegliwościami?

Woda zalegająca w kanale słuchowym

Podczas pływania – czy to w morzu, czy w basenie – może dojść do przedostania się wody do kanału słuchowego. Niekiedy po nurkowaniu czy pływaniu pojawia się uczucie nieprzyjemnego zatkanego ucha i pogorszenie słyszenia. Może to być spowodowane zaleganiem w przewodzie słuchowym wody z danego akwenu.

Warto podkreślić, że ucho zewnętrzne jest oddzielone od struktur ucha środkowego błoną bębenkową. Woda wpływająca do kanału słuchowego zewnętrznego, który ma około 3-4 cm długości, może w nim pozostawać, bez jednoczesnego zagrożenia dla głębiej położonych elementów ucha środkowego. Pomimo tego, że przewód słuchowy ma objętość około 0,3-1,5 ml, to każda ilość zalegającej w nim wody może być problematyczna. Zagięta konstrukcja kanału niestety utrudnia samoistne wypływanie cieczy.

Objawy zatkanego ucha przez wodę

Jeśli po powrocie znad morza odczuwasz uczucie wilgoci i pełności w jednym uchu, a nawet w obu z nich, może to świadczyć o zaleganiu wody w kanale słuchowym. Problemy ze słuchem wynikają wówczas z tego, że ciecz w przewodzie słuchowym zaburza przewodzenie fal dźwiękowych. Możesz więc doświadczać:

  • szumów usznych,

  • pisków,

  • zaburzenia słuchu.

Jeśli po zakończonej kąpieli objawy te nie znikają samoistnie – maksymalnie po kilkunastu minutach – a przy tym pojawia się uczucie rozpierania i silny ból ucha, wskazuje to na obecność wody w kanale słuchowym. Możliwe też, że nadmiar woskowiny usznej nasiąknięty wodą zaczyna pęcznieć, co nie tylko staje się źródłem odczuwanego dyskomfortu, ale może powodować też poważniejsze zagrożenia – z zaburzeniem słuchu i infekcjami ucha włącznie.

Ucho pływaka po pobycie nad morzem

Wielokrotne narażanie ucha na wpływ wody morskiej, która przedostaje się do kanału słuchowego i nie jest z niego odprowadzana, może prowadzić do efektu tzw. ucha pływaka. To inna nazwa dla zapalenia ucha zewnętrznego. Wilgotne warunki panujące w uchu powodują, że mogą w nim namnażać się chorobotwórcze patogeny, które stają się odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego.

Ucho pływaka jest infekcją tkanek kanału słuchowego i/lub małżowiny usznej. U podstaw rozwoju zapalenia mogą leżeć bakterie lub grzyby. Ryzyko rozwoju zapalenia rośnie u osób, które często się kąpią, dlatego nazywane jest ono uchem pływaka.

Szczyt zachorowania na ostre, rozlane zapalenie ucha zewnętrznego, przebiegające z silnym bólem ucha, występuje w miesiącach letnich. Można powiązać je z kąpielami morskimi czy też pływaniem w innych zbiornikach wodnych, zwłaszcza w okresach wysokich temperatur.

Jak poradzić sobie z bólem ucha po powrocie znad morza?

Charakterystyczne dla zapalenia ucha zewnętrznego po pobycie nad morzem jest odczuwanie dolegliwości bólowych i wrażenie zatkanego ucha. W większości przypadków pierwszym krokiem przy leczeniu tych dolegliwości jest usunięcie z niego cieczy. Wystarczy przechylić głowę w kierunku ramion i pociągnąć kilkukrotnie za płatek uszny, by naturalnie odprowadzić wodę. Można też żuć gumę czy ssać cukierki, co stymuluje struktury ucha do wycieku cieczy na zewnątrz.

Jeśli takie działania nie przyniosą spodziewanych, pożądanych efektów, można sięgnąć po preparaty do higieny uszu, np. krople LIX ułatwiające osuszenie tkanek. Wyrób medyczny jest pomocny przy dolegliwościach usznych związanych z częstym korzystaniem m.in. z kąpieli morskich.W przypadku dłuższego utrzymywania się objawów mogących wskazywać na ucho pływaka dobrze jest udać się na konsultację do lekarza specjalisty z zakresu otolaryngologii.

LIX

LIX krople do uszu

Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.

Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.

Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

 

 

Źródła:

https://gp24.pl/co-mowia-dane-statystyczne-o-sezonie-letnim-2023-baltyk-na-turystow-dziala-jak-magnes/ar/c1-18114433

https://lix.com.pl/zatkane-ucho-po-basenie/

https://lix.com.pl/ucho-plywaka-czym-jest-przyczyny-objawy-leczenie/

https://www.termedia.pl/Stany-zapalne-uszu-u-dzieci-Leczenie-wspomagajace-przy-antybiotykoterapii,98,50373,1,0.html

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2084530814000495

 

LIX/16557/09/24

tekst płatny

JJS
wt, 01 października 2024 08:24
Data ostatniej edycji: wt, 01 października 2024 08:26:54

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę