Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Masterclass w Mediolanie z dyrektorem Zarzyckim

Jan Miłosz Zarzycki poprowadził zajęcia w jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych Europy, w słynnym Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie. Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego przez trzy dni uczył młodych dyrygentów prowadzenia arcydzieł muzyki symfonicznej Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara, co spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem studentów z różnych stron świata.

Jan Miłosz Zarzycki jest poza granicami kraju nie tylko cenionym dyrygentem, ale też jurorem w najbardziej prestiżowych konkursach dyrygenckich oraz pedagogiem. Choćby w roku ubiegłym przez tydzień prowadził kurs mistrzowski, poświęcony II Koncertowi skrzypcowemu Karola Szymanowskiego, w wiedeńskim Universität für Musik und darstellende Kunst, uczelni istniejącej od początku XIX wieku, a początek marca spędził w Mediolanie, słynnym ośrodku muzyki klasycznej i operowej. Poprowadził tam trzydniowe masterclass, intensywne zajęcia po kilka godzin dzienne, w tym ranne i popołudniowe drugiego dnia, promując polską muzykę.

- Odbyło się to w ramach Erasmusa - mówi Jan Miłosz Zarzycki. - W Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie wykłada Vittorio Parisi, z którym znamy się od dobrych paru lat, ponieważ często zasiadamy razem w komisjach międzynarodowych konkursów. I to pan Parisi zaprosił mnie do poprowadzenia masterclass, dotyczącego polskich kompozytorów i wykonywania polskich dzieł symfonicznych, w tym dwóch utworów Witolda Lutosławskiego, Koncertu na orkiestrę i Małej suity. 

W zajęciach uczestniczyło kilkanaście osób, nie tylko Włochów, w tym studenci z innych miast.

- Było ich sporo, w tym studenci prof. Parisiego, ale też innych profesorów z innych ośrodków oraz jeden człowiek, który studiuje na południu Włoch i przyleciał specjalnie na te zajęcia - mówi dyrektor Zarzycki. - Było wśród nich pięć kobiet, a jedna z nich to Polka Anna Dąbrowska - moja była studentka, biorąca udział w tych zajęciach w ramach programu Erasmus+, która kiedyś prowadziła nawet naszą orkiestrę w ramach koncertów dla młodzieży „Muzyka pana Fryderyka”.

Wybór kompozytorów i konkretnych dzieł ich autorstwa został dokonany przez Jana Miłosza Zarzyckiego. Wbrew obiegowym opiniom, że muzyka najwybitniejszych polskich twórców jest na Zachodzie bardzo dobrze znana, wcale tak nie jest, dlatego każda szansa jej promocji jest niezwykle cenna - szczególnie przy takich okazjach, kiedy dyrygenci mogą ją poznać, po czym włączać do programów swych koncertów.

- Lutosławski, obok Pendereckiego, jest znany i obaj są w świecie najbardziej kojarzeni z polskiej muzyki współczesnej, ale Kilar już znacznie mniej - zauważa Jan Miłosz Zarzycki. - A okazało się, że Krzesany Wojciecha Kilara, również zaprezentowany przeze mnie w Mediolanie, wzbudził ogromne zainteresowanie, jako dzieło oparte na polskiej muzyce ludowej, tak więc pod tym względem również oceniam ten wyjazd jako bardzo udany. - Okazało się to dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem, które trwało trzy dni - podsumowuje dyrektor Zarzycki. - Cieszę się, że mogłem również w ten sposób promować polską muzykę, a muszę podkreślić, że uczestnicy zajęć zgodnie stwierdzili, że jest ona bardzo ciekawa.

Wszystko wskazuje na to, że przyszłym roku dyrektor Filharmonii Kameralnej również poprowadzi zajęcia tego typu poza granicami kraju, tym razem w hiszpańskiej Sevilli. Wiadomo też już, że ceniony w ojczyźnie nie tylko jako pedagog, ale również jako dyrygent, Vittorio Parisi już wkrótce będzie gościć w Łomży - 9 maja poprowadzi koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, a jego solistką będzie wybitna flecistka Hanna Turonek, doskonale już znana tutejszej publiczności. 

Wojciech Chamryk 

Fot: archiwum Jana Miłosza Zarzyckiego

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę