Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

Środowisko czerwonokrzyskie Łomży gościło w sobotę, 3. czerwca najlepsze drużyny ratownicze ze wszystkich województw. Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża powierzył tutejszemu Zarządowi Rejonowemu PCK organizację Centralnego Etapu XIV Ogólnopolskich Mistrzostw PCK. Zwycięscy etapów z 16 okręgów (województw) walczyli o wyjazd do słonecznej Italii na mistrzostwa ogólnoeuropejskie.

Otwarcia Mistrzostw dokonał Przemysław Kania, Dyrektor Generalny Zarządu Głównego PCK. Danuta Pilipczuk, Sędzia Główny XIV OM PP PCK przypomniała zasady obowiązujące wszystkich uczestników i po losowaniu numerów startowych mogli wyruszyć na trasę rywalizacji. Organizatorzy przygotowali dla swoich gości test teoretyczny oraz po osiem stacji egzaminacyjnych i tyleż samo edukacyjno relaksacyjnych.

Pierwszym zadaniem praktycznym było udzielenie pomocy ofiarom napadu chuligańskiego. W jego następstwie dwoje dorosłych ludzi jest rannych - oboje przytomni z krwawiącymi ranami. Na kolejnym punkcie kontrolnym zainscenizowano inną sytuację: dwóch malarzy ulega wypadkowi podczas malowania budynku mieszkalnego na dużej wysokości. Wskutek zerwania liny asekuracyjnej obaj spadają na ziemię. Pierwszy z nich jest przytomny ale wystraszony i nie czuje nóg. Może poruszać rękami. Ma złamanie otwarte podudzia. Drugi jest nieprzytomny. Spadające z wysokości wiadro spowodowało uraz głowy – ma pokrwawione włosy. Ponadto doznaje urazu nosa – widoczna stróżka krwi. Nieco dalej kierowca samochodu osobowego gwałtownie skręca by nie potrącić dziecka na „rolkach”. W efekcie uderza swym autem w drzewo. Dziecko przewraca się doznając złamania przedramienia i otarć naskórków. Kierowca na skutek uderzenia doznał urazu klatki piersiowej. Pasażer samochodu nie zapiął pasów i z tego powodu wypadł przez przednią szybę. Czwórka ratowników musi zajmować się trójką poszkodowanych Dalej znajdują ofiarę bójki pomiędzy nieletnimi piłkarzami-amatorami. Poszkodowany leży na plecach z nożem w brzuchu. Oddycha lecz ma objawy pogłębiającego się wstrząsu. Wezwanie pogotowia i policji odbywa się niemal jednocześnie z podjęciem akcji ratowniczej. Po przekazaniu „piłkarzy” w ręce lekarzy i stróżów prawa ratownicy wędrują dalej aż spotykają kolejne dwie osoby, którym trzeba pomóc. Dokonujący naprawy w skrzynce transformatorowej elektryk zostaje porażony prądem elektrycznym. Przypadkowy przechodzień próbuje pomóc, ale nie bardzo umie i w rezultacie także jest porażony. „Elektryk” jest nieprzytomny. Nie odzyskuje oddechu nawet po wykonaniu resuscytacji. W miejscu zetknięcia z urządzeniem elektrycznym widoczne jest oparzenie III°. „Przechodzień” stoi, przytomny, oddycha, trzyma się za dłoń, która boli. Nie kojarzy co się stało.

Przy starych magazynach dwóch młodych ludzi zażywa narkotyki. Przygotowują ognisko. Rąbiąc drewno jeden z nich przez nieuwagę i wskutek działania środka odurzającego odcina sobie siekierą palec. Drugi dostaje ataku padaczki. Pierwszy z narkomanów siedzi na ziemi i śmieje się histerycznie.

Na trzynastej stacji pechowe zdarzenie z udziałem wnuka i dziadka. Na placu zabaw starszy pan, siedzący na ławce zaczyna odczuwać piekący ból w klatce piersiowej, ma problemy z oddychaniem. Na jego twarzy widać grymas bólu. Dziadek leczy się „na serce”, ma leki w kieszeni (nie mówi o tym dopóki drużyna o leki nie zapyta). Robi się coraz słabszy i powoli osuwa się z ławki. Dziecko zaczyna płakać i panikować. delikatnie szarpiąc dziadka za rękaw koszuli. Na szczęście ratownicy wiedzą co robić. Ostatnia próba to inscenizacja wypadku komunikacyjnego. Para młodych ludzi jedzie osiedlową uliczką. Nie założyli kasków. Motocykl najeżdża na dziurę w asfalcie, tracąc równowagę. Dziewczyna spada z motocykla i uderzając głową o jezdnię, leży przed motorem, leży na ziemi nieprzytomna, ale oddycha, a z jej ucha wypływa krew. Kierowca jest przytomny, oddycha, leży na boku przed motocyklem. Uskarża się na ból głowy i nudności, ma oparzoną łydkę. Powtarza, że wszystko go boli, obwinia się za zaistniałą sytuację - nie do końca pamięta, co się stało. Trzeba pomóc!

Oczywiście kolejność odnajdywania poszczególnych stacji jest inna dla każdej drużyny. Wynika to z rozprowadzenia ich na różne punkty startowe przez kolegów ze Szkolnego Koła PCK w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży. Dzięki temu, że prócz testu teoretycznego przygotowane zostały stacje relaksowe z elementami edukacyjnymi, wszyscy uczestnicy mają zajęcie jednocześnie. Dowiadują się co się dzieje z ofiarami, kiedy do akcji wchodzą specjalistyczne służby ratownicze – straż i pogotowie. Policja uczy młodzież najlepszego zabezpieczenia miejsca wypadku. Mają okazję zobaczyć salę reanimacyjną w łomżyńskim szpitalu i odwiedzić oddział RCKiK. Tu Anna Ogrodnik, lekarz publicznej służby krwi i Ewa Merwin – sekretarz Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK zachęcają do oddawania krwi i wyjaśniają sprawy z tym związane.

Nad całością mistrzostw czuwa zespół sędziowski pod kierownictwem Sędziego Głównego Danuty Pilipczuk z Opola. Rolę Sędziego Technicznego przyjął szef łomżyńskiej Grupy Ratowniczej PCK Przemek Kowalewski.

Po podsumowaniu wyników zespół sędziowski wyłonił zwycięzców. Miejsca na podium zajęły drużyny reprezentujące okręgi: łódzki, kujawsko-pomorski i opolski. Puchary i nagrody dla siedmiu najlepszych ekip ufundowali Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Obrony Narodowej, Prezes Zarządu Głównego PCK, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Komendant Główny Policji, Wojewoda Podlaski, Starosta Łomżyński, Rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży i Prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Pozostałe drużyny otrzymały nagrody Prezesa ZG PCK i Ministra Obrony Narodowej. Ich wręczenia dokonała Wicedyrektor ZG PCK Elżbieta Śmietanka. Przedstawiciel Wojewody Podlaskiego Andrzej Kozłowski, przedstawiciel Starosty Renata Wierzba, Wiceprezes Podlaskiego Zarządu Okręgowego PCK Michał Grzybek, Prezes Zarządu Rejonowego PCK w Łomży Danuta Pieńkowska-Wolfart, Sędzia Główny Mistrzostw Danuta Pilipczuk i zastępca kierownika działu programowego ZG PCK Boris Poleganow.

Całość realizacji zadania spoczywała na Zarządzie Rejonowym i Grupie Ratowniczej, ale znaleźli się pomocnicy. Wsparciem służyli łomżyńscy strażacy, ekipy pogotowia, pracownicy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, policjanci, członkowie i opiekunowie Szkolnych Kół PCK z „Ekonomika”, „Mechaniaka” i „Wety” oraz Publicznego Gimnazjum nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 7. Zawody nie przebiegłyby tak sprawnie gdyby nie przychylność lokalnych przedsiębiorców, którzy wsparli finansowo nasze przedsięwzięcie.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w realizację tego prestiżowego przedsięwzięcia programowego.

Sławomir Kaczyński
ZR PCK w Łomży


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę