Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@

“Jerzy maluje dla każdego”

Główne zdjęcie
Czwartacy pod Ostrołęką
kopia obrazu Jerzego Kossaka

Dziś - 11 maja 2005 r. - przypada 50 rocznica śmierci artysty malarza Jerzego Kossaka – to trzecie pokolenie malującego słynnego rodu Kossaków. Jerzy Kossak był wyjątkowo związany z regionem. Jego matka z domu Kisielnicka pochodziła ze Stawisk. Sam malarz tak jak dwaj jego słynni przodkowie – ojciec Wojciech i dziadek Juliusz starał się uwiecznić historię swego narodu i ojczyzny dla pamięci przyszłych pokoleń.

Jerzy Kossak wpisał się w nurt pamięci historyczno - niepodległościowy diecezji łomżyńskiej upamiętniając na swoich obrazach bitwę pod Ostrołęką. Płótno zatytułowane: "Czwartacy pod Ostrołęką", olej namalowane w 1931 jest własnością Kurii Diecezjalnej w Łomży. Przedstawia walczących Czwartaków na tle klasztoru o. Bernardynów w Ostrołęce dzisiejszego kościoła parafialnego pw. św. Antoniego.
Natomiast drugie płótno świętuje w tym roku 70 lat swego powstania - namalowane w 1935 roku nosi tytuł: “Bateria lekkokonna Józefa Bema pod Ostrołęką”. Płótno powstałe w najlepszym okresie twórczości artysty. Tak pisze o jego walorach Kazimierz Olszański biograf rodziny - “Kompozycja pełna ruchu, życia i werwy bojowej, z prawidłowym manewrem zmiany pozycji baterii”. Obraz kupiony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, miał być ofiarowany w r. 1938 węgierskiemu pułkowi artylerii konnej w Budapeszcie”.

Jerzy Kossak ur. 11.IX. 1886 r. w Krakowie jako pierwsze z trojga dzieci Wojciecha Kossaka i Marii zd. Kisielnickiej ze Stawisk. Zmarł w Krakowie po długiej ciężkiej chorobie otoczony miłością najbliższych: żony Elżbiety Dzięciołowskiej - Śmiałowskiej i trzech córek Marii z pierwszego małżeństwa oraz z drugiego Glorii i Simony. Dziś pani prof. Simona Kossak biolog z wykształcenia, leśnik z zamiłowania od 33 lat zamieszkuje i pracuje w Puszczy Białowieskiej. Po zmarłej Glorii tradycje rodzinne kontynuują jej córki Joanna i Dagmara.

Jerzy Kossak debiutował w 1910 roku wystawiając cykl napoleoński. W swojej twórczości pogłębia tematykę batalistyczną, ale w jego malarstwie nie brakuje tematyki folklorystycznej pełnej scen wesel i polowań. Nie obca tematyka legendarna i alegoryczna. Malował również portrety osób najczęściej pochodzących ze sfer ziemiańskich.
Osobę i twórczość artysty tak charakteryzuje Ewa Müllerowa, dziennikarka i malarka po odbytym wywiadzie w 1936 r publikowanym na łamach “Kuriera Stanisławowskiego”:
“W Jerzym tkwi prawdziwa żyłka polska, jest dzisiaj najbardziej popularnym, i jak Kiepura śpiewa dla wszystkich, tak i Jerzy maluje dla każdego. Sztuka Jerzego robi wrażenie szczerej prawdy życia, obejmuje wszystkie jego przejawy i odtwarza zadziwiająco jasno... Jest przemiły, ma w sobie coś z Kmicica, dobroć i rycerskość, a przede wszystkim artysta w każdym calu”.
Podjęta tematyka epopei legionowej i walki o niepodległą z 1920 sprawiły, że krytycy i publicyści potępili go z pozycji panującej ideologii. Jednakże dziwi brak wzmianek lub ich enigmatyczna treść w pozycjach encyklopedycznych świadcząca o tendencyjności i braku chęci obiektywnego spojrzenia z perspektywy czasu w nowo publikowanych pozycjach. Jednocześnie powodując brak możliwości zapoznania się młodemu pokoleniu z Jego dorobkiem; zamykającym twórczość niepospolitego rodu Kossaków, którzy starali się przez trzy pokolenia uwiecznić historię swego narodu i ojczyzny dla pamięci przyszłych pokoleń.

“Non omnis moriar” to przywilej artysty pozostawiającego spuściznę w kategoriach artystycznych, historycznych i patriotycznych. Niech więc trwa w naszej pamięci Jego postać budując w nas świadomość wartości nieprzemijających.

x. Janusz Marian Kotowski

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę