Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Światowy Dzień Poezji z Markiem Lechowiczem

Światowy Dzień Poezji uczczono w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkaniem z Markiem Lechowiczem. Wiersze cenionego poety, pisarza, reżysera i scenarzysty zaprezentowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz jej opiekunka Dorota Przestrzelska. Sam autor przeczytał swój ulubiony, poruszający i nabierający teraz zupełnie innego znaczenia „Ukraina wiecznie żywa”. Do tego na finał spotkania został obdarowany wyjątkowym prezentem, co przydarzyło mu się po raz pierwszy w życiu.

Światowy Dzień Poezji jest obchodzony od roku 1999 z inicjatywy UNESCO i ma promować tworzenie i czytanie poezji. Pomysł zorganizowania z tej okazji w Filii nr 6 specjalnego spotkania z poezją Marka Lechowicza pojawił się jeszcze przed pandemią, a teraz Dorota Przestrzelska wróciła do tej inicjatywy. Było to możliwe, ponieważ od ośmiu lat jako nauczyciel-bibliotekarz opiekuje się w I LO młodzieżowym kołem bibliotecznym, skupiającym miłośników literatury.

– Właściwie zawsze tam gdzie pracowałam, prowadziłam jakieś koło, biblioteczne czy przyjaciół biblioteki – mówi Dorota Przestrzelska. – W I LO funkcjonowało już Koło Miłośników Książki i tak już pozostało, chociaż chodziły mi po głowie różne inne nazwy, jak Koło Artystyczne. 

Koło skupia niemal 30 uczniów piszących, recytujących, śpiewających i fotografujących. Jak podkreśla Dorota Przestrzelska nie pracuje podczas regularnych spotkań w wyznaczonej dacie i o określonej godzinie, ale odbywają się one w bibliotece i poza nią, kiedy młodzież przygotowuje się do udziału w konkursach oraz w różnych występach, nie tylko szkolnych. To zarówno imprezy organizowane przez szkołę, jak Tydzień Kultury Uczniowskiej, obejmujący też wieczór poezji, nierzadko własnej czy Powiatowy Konkurs Recytatorski „Znam ziemię łomżyńską”, ale też rokroczny udział w „Narodowym czytaniu” oraz szeregu innych inicjatyw i akcji. Dochodzą do tego liczne konkursy miejskie, regionalne, wojewódzkie i ogólnopolskie, a nawet folklorystyczne, z których podpieczni Doroty Przestrzelskiej wracają zwykle z laurami – tylko podczas niedawnego XVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” uczniowie I LO zdobyli aż sześć nagród i wyróżnień, w tym Grand Prix.

Światowy Dzień Poezji podczas kameralnego spotkania dla miłośników poezji odbył się z udziałem Amelii Andrychowskiej, Pauliny Krupy, Stanisława Śmiechowskiego i Eryka Wojtkowskiego. Eryk to nie tylko zwycięzca licznych konkursów, ale też stypendysta marszałka województwa podlaskiego. Już wkrótce dołączą do niego kolejni bardzo utalentowani podopieczni Doroty Przestrzelskiej,  Amelia Andrychowska, Paulina Krupa, Magdalena Głębocka i Igor Paduch. 

– Jestem bardzo mile zaskoczony, że w Światowym Dniu Poezji młodzież z I LO postanowiła zaprezentować w bibliotece akurat moje wiersze – mówi Marek Lechowicz. – To dla mnie wzruszające, bo ja również jestem absolwentem tej szkoły, mogłem więc dzięki nim wrócić we wspomnieniach do czasów, kiedy byłem młodzieńcem. Cieszy, że poezja wciąż interesuje młodych ludzi i jest im potrzebna. Mamy teraz konsumpcyjne podejście do życia, dlatego wydawało mi się, że ciężko będzie zgromadzić jakąkolwiek grupę, zainteresowaną czymś takim, a tu słyszę, że dzięki pani Dorocie Przestrzelskiej jest ich naprawdę dużo, bo dzisiaj moje wiersze interpretowali tylko jej reprezentanci, a do tego odnoszą sukcesy podczas różnych konkursów i olimpiad, dostają też stypendia – za to wielki szacunek, bo kultura jest niezwykle ważna. 

Poza prezentacją wierszy z tomu „Waniliowy sen” nie zabrakło też rozmowy o literaturze i innych odmianach sztuki, dzięki udziałowi nie tylko jej miłośników, ale też malarki Teresy Adamowskiej, autorki oprawy graficznej wszystkich dotychczasowych książek Marka Lechowicza. Pisarz zaprezentował też swą najnowszą powieść „Dzieci oceanu”, a do tego przygotował tort niespodziankę w formie książki i prezenty dla recytatorów. Sam Marek Lechowicz też został zaskoczony nietypowym prezentem, ponieważ Paulina Krupa odczytała własny wiersz „Cuda istnieją”, doceniony III nagrodą podczas ogólnopolskiego konkursu literackiego w Golubiu-Dobrzyniu i ofiarowała mu go ze specjalną dedykacją. 

IMG_7780.JPG

– Jest to bardzo miłe, jestem ogromnie wzruszony – mówi Marek Lechowicz. – Nie dostałem jeszcze od nikogo wiersza, coś takiego zdarzyło mi się po raz pierwszy, a do tego już na pierwszy odsłuch okazał się on naprawdę ciekawy, więc w domu zagłębię się w niego na spokojnie. 

– Cieszę się, że mogłam trafić do tej szkoły i na takich uczniów, którzy chcą coś robić: piszą, recytują, śpiewają, którzy są aktywni – podsumowywała Dorota Przestrzelska, dodając, że młodzi miłośnicy literatury z I LO  mogą rozwijać się dzięki ogromnemu wsparciu ze strony dyrektora Jerzego Łuby, co jest dla nich niezwykle ważne.  

Miłośnicy twórczości Marka Lechowicza już w kwietniu będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu autorskim, organizowanym przez MBP w Łomży, promującym „Dzieci oceanu”.

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę