Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Konkurs wokalny, jakiego w Łomży jeszcze nie było

Wciąż można zgłaszać się do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka. Organizuje go PZLPiT „Mazowsze”, a łomżyńskie przesłuchania odbędą się 28 stycznia w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Swoich sił w konkursie mogą spróbować dzieci, młodzież i dorośli, podzieleni na cztery kategorie. Są trzy etapy, z finałem i koncertem galowym w październiku, a łączna pula nagród wynosi aż 93 tysiące złotych.

Stanisław Jopek (1935-2006) to prawdziwa legenda Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Wiele osób pamięta, że właśnie w tym zespole zaczęła się wielka kariera Ireny Santor, jednak to Jopek jest symbolem Mazowsza, w którym śpiewał od roku 1956 aż do końca życia, będąc wykonawcą wielu piosenek, w tym kultowego „Furmana”. Nic więc dziwnego, że dyrektor zespołu Jacek Boniecki postanowił upamiętnić słynnego tenora jako patrona konkursu wokalnego, mając też na względzie fakt, że skoro publiczność tak chętnie śpiewa z Mazowszem podczas koncertów, to może zechce również spróbować swych sił w konkursowej formule. Dwie wcześniejsze edycje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, stąd pomysł poszerzenia zasięgu konkursu. Etap I odbywa się więc w aż 49 miejscowościach (w województwie podlaskim są to Białystok, Suwałki i Łomża) i trwa do 31 stycznia. Przesłuchania w MDK-DŚT odbędą się 28 stycznia od godziny 10:00.

Osoby zainteresowane muszą wcześniej zgłosić swój udział w konkursie na stronie organizatora, wypełniając elektronicznie kartę zgłoszeniową. Należy też wybrać i przygotować dwa utwory wokalne z listy repertuarowej Mazowsza, znajdującej się na stronie konkursu. W I etapie organizatorzy nie zapewniają akompaniamentu: trzeba będzie zagrać samodzielnie albo wystąpić z towarzyszeniem muzyka/muzyków, przygotować podkład na CD lub pendrive lub zaśpiewać bez muzyki, czyli a capella. Kategorie wiekowe są cztery: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat i powyżej 26 roku życia.

Uczestników będą oceniać, między innymi, Bernard Karwowski, certyfikowany trener II stopnia MVT i instruktor wokalny MDK-DŚT oraz Anna Kurowska, absolwentka muzykologii, dyrygentka, kierowniczka chóru kameralnego Amici i pedagog łomżyńskiej PSM. Jury zakwalifikuje najlepszych uczestników do etapu II konkursu, to jest przesłuchań makroregionalnych w ośmiu miejscowościach, zaplanowanych od 15 lutego do 30 kwietnia. Ich zwycięzcy zostaną już zakwalifikowani do etapu III, wraz z najlepszymi przedstawicielami Polonii, wybranymi na podstawie nagrań. Finał konkursu odbędzie się w dniach 11-12 października.

Jest o co walczyć, ponieważ pierwsza nagroda w każdej kategorii to 10 000 złotych, druga 7 000 złotych, a trzecia 5 000 złotych brutto. Przewidziano również nagrodę publiczności w wysokości 5 000 złotych brutto, tak więc łączna pula nagród finansowych konkursu wynosi 93 tysiące złotych. Są też nagrody dodatkowe, ponieważ zwycięzcy i  wyróżniający się, chociaż nie nagrodzeni, uczestnicy konkursu będą mogli zaśpiewać 14 października podczas koncertu galowego z udziałem PZLPiT „Mazowsze”. Organizator konkursu może też zaprosić wybranych uczestników do odbycia trzymiesięcznego stażu w chórze Mazowsza, z ewentualną możliwością zatrudnienia. 

– To wielka szansa dla śpiewających amatorów w różnym wieku – ocenia Bernard Karwowski, juror i koordynator konkursu z ramienia MDK-DŚT. – Nie chodzi tu tylko o pieniądze, chociaż pula nagród robi duże wrażenie, ale przede wszystkim o to, że Mazowsze to zespół-instytucja. W Łomży i w regionie mamy sporo zespołów folkowych czy solistów wykonujących taki repertuar, tak więc uważam, że warto spróbować swoich sił, nawet jeśli wykonują go in crudo, a domeną Mazowsza jest folk w estradowej, bardzo dopracowanej formie. Dlatego liczymy, że ten konkurs wejdzie na stałe do kalendarza imprez Miejskiego Domu Kultury, jest to bowiem ciekawa forma popularyzacji muzyki ludowej, również wśód najmłodszych.

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę