Płyta łomżyńskiej Filharmonii z międzynarodową nominacją
Płyta „Polish Contemporary Concertos” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży została nominowana w prestiżowym konkursie International Classical Music Awards 2020. Uznanie międzynarodowych ekspertów i krytyków zdobyła płyta, która wiosną w Polsce została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca”. – Nie spodziewałem się, że ta płyta po Fryderyku doczeka się jeszcze uznania, szczególnie za granicą – mówi dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki. – To nasza druga nominacja w tym konkursie, a co ciekawe otrzymaliśmy informację o niej akurat w dniu, w którym zaczynamy sesję nagraniową naszych dwóch kolejnych płyt!
Sukces łomżyńskich bardów
Tadeusz Czubowski i Michał Olchowik zdobyli nagrodę specjalną podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Sukces zapewniły im autorskie ballady Tadeusza Czubowskiego w opracowaniu na gitarę i akordeon. – Już zakwalifikowanie się do półfinału OPPA uważam za duży sukces, bo przecież na ten festiwal nadsyłają swoje utwory twórcy z całej Polski i zza granicy, a nagroda tym bardziej nas cieszy – mówi Tadeusz Czubowski, zapowiadając koncerty i pracę nad autorską płytą.
Zasłużył na Honorowego Obywatela Miasta Łomży
Czy 81-letni Henryk Gała będzie Honorowym Obywatelem Miasta Łomży? Uhonorowania poety i dramatopisarza mieszkającego w Drozdowie chce Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, które do władz miasta skierowało formalny wniosek w tej sprawie. - Henryk Gała należy niewątpliwie do najbardziej aktywnych postaci twórczych Ziemi Łomżyńskiej i kraju. Oprócz niezwykle cennej twórczości pisarskiej, która doczekała się w sumie wielotysięcznych nakładów, tłumaczonych na wiele języków, niezwykle aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym regionu. To jego osobiste, wieloletnie i konsekwentne wysiłki, zaowocowały utworzeniem dwóch największych instytucji artystycznych w Łomży – podkreśla prezes Zygmunt Zdanowicz przypominając, że to On doprowadził do stworzenia Łomżyńskiego Teatru Lalek oraz Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.
Ścieżkami tradycyjnej i współczesnej kultury
Dawne pieśni i tańce w tradycyjnej, ale również i zaskakująco nowoczesnej formie, zaprezentowali podczas koncertu „Ścieżkami kultury” uczestnicy zajęć w Regionalnym Ośrodku Kultury. Poznali je dzięki zadaniu „Wkręcamy w kulturę”, podczas którego mogli pracować choćby z wokalistką Mariką czy choreografem Piotrem Skawskim, czego efektami zachwycili publiczność w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. – Zależało mi na tym, żeby pokazać dzieciom i młodzieży różne oblicza folkloru, wykazać im, że jest on wciąż wartościowy i inspiruje do poszukiwań – mówi Justyna Wawrzyniak, inicjatorka i koordynatorka projektu, dodając, że udało się zrealizować wszystkie założone cele.
Wirtuoz z Włoch w Drozdowie
Pianista Pierluigi Camicia był gościem kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. W salonie Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie porywająco zagrał bardzo zróżnicowany repertuar: od Beethovena i Brahmsa do utworów Chopina. Pierluigi Camicia ma do nich szczególny sentyment, chociaż przed laty podczas Konkursu Chopinowskiego w Warszawie musiał uznać wyższość Krystiana Zimermana. – Gram tutaj po raz pierwszy, ale wcześniej koncertowałem w Polsce już wielokrotnie – mówi Pierluigi Camicia. – Nie pamiętam nazw wszystkich tych miast, ale na pewno były to Kraków, Warszawa, Kielce czy Katowice – było ich sporo, bo koncerty wpisane są w życie muzyka.
Łomżyńskie święto jazzu
Kontrabasista Krzysztof Baranowski i puzonista Szymon Klekowicki zwyciężyli ex aequo w konkursie XII Novum Jazz Festival, zdobywając tytuły Nowych Nadziei Jazzu. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem wybitnego gitarzysty Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka doceniło jeszcze czterech innych młodych muzyków, podkreślając bardzo wysoki poziom konkursu. Przez trzy dni nie brakowało też świetnych koncertów polskich i zagranicznych artystów, co dobitnie podkreśliły na finał festiwalu szwajcarskie trio Vein oraz kwintet amerykańskiego trębacza Tima Hagansa, w którego składzie zagrał też saksofonista Marek Konarski, objawienie łomżyńskiego festiwalu w 2012 roku.
Pretekst do „załomżenia się”
Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej po raz trzeci ogłasza konkurs fotograficzny „Załomżenie” 2019. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do fotografików zawodowych oraz amatorów, a jego celem jest... stworzenie pretekstu do „załomżenia się” czyli zakochania się w Łomży.
Jazzowe plakaty łomżyńskiego grafika
Rozpoczynający się dzisiaj XII Novum Jazz Festival to jedna z najbardziej liczących się imprez jazzowych w kraju. Inicjatorem festiwalu jest muzyk, pedagog i propagator jazzu Mirosław Dziewa, ale nie jest to jedyny łomżyński akcent NJF, bo od 10 lat efektowne plakaty reklamujące tę imprezę projektuje grafik komputerowy z Łomży Piotr Sławiński. – Zawsze interesowałem się grafiką użytkową, a plakatami w szczególności – mówi Piotr Sławiński. – Rozwijałem więc swoje zainteresowania, dłubałem różności, aż pojawiła się propozycja zrobienia plakatu na III edycję Novum Jazz Festival. Spodobał się i tak to już trwa od 10 lat.
Jazzowe wydarzenie już w ten weekend
Liczne gwiazdy polskiego i zagranicznego jazzu już niebawem zagrają w Łomży na XII Novum Jazz Festival. – Sam jeszcze nie dowierzam, że będziemy gościć Vein Trio, prawdziwych mistrzów ze Szwajcarii i jeden z najbardziej ekscytujących zespołów w Europie! – mówi Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny festiwalu. – Sainkho Namtchylak to też absolutny unikat, mistrzyni śpiewu gardłowego i alikwotowego, dysponująca aż 7-oktawową skalą głosu, a Tim Hagans był trzy razy nominowany do nagrody Grammy. Rewelacyjnie zapowiada się też koncertowa premiera „Tańców rumuńskich” Béli Bartóka w wykonaniu kwartetu Michała Szkila oraz konkurs na Nową Nadzieję Jazzu, w którym zaprezentuje się 13. wybitnie utalentowanych młodych muzyków.
Jubileuszowy wieczór pieśni patriotycznych w Drozdowie
101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono też tradycyjnym Wieczorem Pieśni Patriotycznej w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Jest on organizowany już od 20 lat przez Katarzynę i Krzysztofa Lipskich, wspieranych przez synów Pawła, Marka i Łukasza, przyciągając co roku setki uczestników. – Ten 20-letni dorobek to zasługa tych wszystkich, którzy tu przychodzą i przyjeżdżają, chcąc z nami śpiewać i cieszyć się z niepodległości – mówi Katarzyna Lipska. – Jest teraz dużo podobnych inicjatyw w różnych miejscach Polski, natomiast wydaje mi się, że 20 lat temu byliśmy pionierami tego typu aktywności – dodaje Paweł Lipski. – Niezwykłe było to, że udało się to w takiej formie zapoczątkować i trwa przez tyle lat!
Nagrody starosty łomżyńskiego
Zdzisław Dobrowolski, nauczyciel W-F, Tadeusz Grabowski wiejski artysta i Mariusz Niziński, biegacz i organizator biegów - to laureaci tegorocznej Nagrody Starosty Łomżyńskiego za promocję powiatu. Tradycyjnie nagrody wręczane są przy okazji Święta Niepodległości.
Bardzo śmieszne piosenki dla Pani Hanki
Popularna aktorka Katarzyna Żak była gwiazdą koncertu „Urodziny Pani Hani”. Znana z małego i dużego ekranu oraz sceny i estrady artystka zaprezentowała program o zmiennej naturze kobiety „Bardzo śmieszne piosenki”, na który złożyły się same szlagiery, dawne i współczesne, z tekstami takich mistrzów jak Marian Hemar, Wojciech Młynarski, Artur Andrus czy Agnieszka Osiecka. Nie obyło się też bez łomżyńskiej niespodzianki, a publiczność w Centrum Kultury nader często miała wrażenie, że gwiazda wieczoru prezentuje takie samo niepowtarzalne poczucie humoru jak niezapomniana Hanka Bielicka.
Muzealny wieczór pełen atrakcji
„Ach Boże! Śmierć Piłsudskiego oznacza jakbyśmy przegrali wielką wojnę!” powiedział po odejściu Marszałka w maju 1935 roku jego przyjaciel Kacper Mikulski, jakby przeczuwając rychłe wydarzenia. Sam zmarł cztery miesiące później w wieku 95 lat, a dzieje tej przyjaźni, z walką o niepodległość w tle, przybliżyła uczestnikom niedzielnego spotkania w Muzeum Północno-Mazowieckim historyk Marta Gosk. Pochodząca z Łomży Katarzyna Zielińska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opowiedziała o restytucji polskich strat wojennych, w tym poszukiwaniach zaginionego obrazu „Obrona Łomży 1920“, a całość zwieńczył swoisty finisaż wystawy „Dzieje wędrującej kolekcji“ z udziałem kurator Joanny Szeligowskiej-Farquhar.
Podwójne muzyczne święto w Katedrze
101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości orkiestra Filharmonii Kameralnej uczciła uroczystym koncertem w Łomżyńskiej Katedrze. Było to jednocześnie zwieńczenie Roku Stanisława Moniuszki, dlatego na program entuzjastycznie przyjętego przez słuchaczy koncertu złożyły się wyłącznie utwory twórcy polskiej opery narodowej, wybrane z „Halki”, „Strasznego dworu” i innych jego operowych arcydzieł. Zaśpiewali je Krzysztof Zimny, David Roy i Wojciech Urbanowski, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.
Krakowska Voda w łomżyńskim pubie
Zespół Voda, wielka nadzieja polskiej sceny klasycznego rocka, ponownie wystąpił w Łomży. Trio z Krakowa promowało w pubie „Pod ratuszem” najnowszą płytę „Amphibia”, ale nie ograniczyło się wyłącznie do premierowych kompozycji. Zabrzmiały więc utwory z debiutanckiego CD Onerare”, była też solidna dawka rockowej klasyki, z porywającymi wersjami „Mistreated” Deep Purple i „Since I've Been Loving You” Led Zeppelin na czele. Koncert był tak energetyczny, że już w czwartym utworze gitarzysta zerwał strunę najpierw w podstawowym, a potem zapasowym instrumencie, przez co sekcja mogła również wykazać się improwizacyjnym talentem.
„Na papierze”
Rysunki najbardziej utalentowanych studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. – Pomyślałyśmy z kurator wystawy Elwirą Sztetner, że warto pokazać prace twórców, którzy dopiero zaczynają i pewnie czeka ich wielka przyszłość, bo są to prace bardzo interesujące i efektowne! – mówi kierownik galerii Karolina Skłodowska. Autorami rysunków i instalacji rysunkowych prezentowanych na wystawie „Na papierze” są Jerzy Baranowski, Artur Brandys, Karolina Piotrowska, Anna Rutkowska i Adrianna Sęk.
Muzyczna opowieść o historii Polski
Rycerska i religijna pieśń „Bogurodzica” rozpoczęła w Łomży obchody Święta Niepodległości w Łomży. Zabrzmiała w Hali Olimpijczyków Polskich w mistrzowskim wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Gospodarzem wydarzenia był pułkownik Paweł Gałązka, dowódca tworzonego w Łomży 18 Pułku Logistycznego.
Narodziny legendy w kinie pod Arkadami
– Od 17 lat nikt nie podejmował tego tematu – mówi reżyser Ryszard Kruk. – Chciałem więc opowiedzieć tę historię, ale nie szukałem kontrowersji, chociaż się ich nie ustrzegłem. Toruńskiego filmowca i fana muzyki zafascynowały początki istnienia i wielka kariera zespołu Republika w latach 80. Słuchał go od dziecka, bywał na jego koncertach, aż w końcu nakręcił dokumentalny film „Republika. Narodziny legendy“, wyświetlony w środowy wieczór w Kino Galeria MDK-DŚT. Po projekcji autor odpowiadał na pytania widzów, których szczególnie ciekawiło dlaczego gitarzysta Zbigniew Krzywański, jako jedyny z żyjących muzyków Republiki, odmówił udziału w filmie.
Agressiva 69 w hołdzie Republice i Ciechowskiemu
Grupa Agressiva 69 zagrała koncert w hołdzie legendarnej Republice i jej nieżyjącemu od blisko 18 lat liderowi Grzegorzowi Ciechowskiemu. – Ten koncert dedykujemy tym, którzy odeszli i których nam brakuje! – mówił wokalista Tomasz Grochola, przypominając, że początek listopada to czas zadumy, refleksji i wspomnień. Agressiva 69, prekursor industrialnego rocka w Polsce, zagrała w MDK-DŚT nie tylko słynne utwory Republiki, ale przypomniała też własne kompozycje, a do tego na bis znany światowy przebój, o którym wielu słuchaczy myśli, że to dzieło zespołu, tak jest już kojarzony z Agressivą.
Spektakl na niedzielę
Teatr Lalki i Aktora w Łomży w najbliższą niedzielę, czyli 3 listopada 2019 roku, zaprasza na dwa pokazy spektaklu „Brzydkie Kaczątko”. Autorem przekładu i zarazem reżyserem jest dyrektor Jarosław Antoniuk, który mówi, że niedzielne wystawienia sztuki zaplanowano także z myślą o tych, którzy na świąteczny weekend przyjadą z całej Polski do rodziny w Łomży. Widowisko jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy częściej niż dzieci czują się „brzydkimi kaczątkami”.