Jazzowe Café Kultura z akordeonem i Beethovenem
Trio akordeonisty Arka Czernysza zachwyciło publiczność piątkowego koncertu na Starym Rynku. Przy wysmakowanym jazzie w wykonaniu młodych muzyków bawiło się kilka pokoleń słuchaczy, od małych dzieci do seniorów dobrze po 80. – Cieszy nas, że trafiamy do kilku pokoleń ludzi, bo jest to muzyka niezbyt łatwa, momentami cięższa, aczkolwiek staramy grać się tak, żeby każdy znalazł w niej coś dla siebie! – mówi Arek Czernysz. Kolejne koncerty w ramach Café Kultura jeszcze dziś i w niedzielny wieczór: reggae, piosenka poetycka i szlagiery Édith Piaf po polsku.
Kabaret na żywo znowu w Łomży
Uwielbiany przez publiczność Kabaret Skeczów Męczących wraca do występów na żywo. Już w niedzielę 16. sierpnia Jarek, Marcin, Karol i Michał zaprezentują w Łomży swój nowy program „Najśmieszniejszy”. Będzie to pierwszy występ tego typu w Łomży od czasu ogłoszenia stanu pandemii, a artyści zapowiadają, iż dołożą wszelkich starań, aby spragnieni rozrywki na najwyższym poziomie ludzie dostali to co najlepsze, premierowy program z nowymi skeczami, których nikt jeszcze nie widział: ani na żywo, ani w sieci.
Film Piotra Domalewskiego na Festiwal w San Sebastian
„Ola must travel to Ireland to bring her father's body back to Poland after he dies working on a construction site” - to pierwsze zdanie po angielsku na temat akcji najnowszego filmu „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego z Łomży. W wersji festiwalowej tytuł nie ma nic wspólnego z odległościami i jest dużo mniej finezyjny - „I never cry”. Łomżyniak ma w dorobku bezcenne Złote Lwy za „Cichą noc” sprzed trzech lat na festiwalu filmowym w Gdyni, więc może sięgnie po Złotą Muszlę na festiwalu międzynarodowym w Hiszpanii...
Zakończenie Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża
Koncerty w Jedwabnem i w Stawiskach zakończyły tegoroczną edycję Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Z racji pandemii koronawirusa była to impreza odmienna od dotychczasowych odsłon festiwalu: z mniejszą liczbą koncertów i naciskiem na transmisje internetowe, ale za każdym razem z udziałem, mniejszej lub większej, ale słuchającej muzyki również na żywo, publiczności. – Cieszę się bardzo, że słuchacze dopisali, bo to było dla nas najważniejsze – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – To zupełnie inna energia wykonawcza, kiedy śpiewa się dla kogoś i liczę, że za rok będziemy mogli spotykać się z publicznością już bez żadnych ograniczeń!
Pierwszy weekend Café Kultura za nami
Koncert muzyki country w wykonaniu Colorado Band zakończył pierwszy weekend tegorocznej edycji Café Kultura na Starym Rynku. Autorskie piosenki łódzkiej grupy i nieśmiertelny evergreen „Take Me Home, Country Roads“ Johna Denvera porwały do zabawy starszych i młodszych. Równie dobra atmosfera panowała podczas sobotniego koncertu Grzecznych Chłopców, a w piątek zadbał o nią łomżyński duet RY, uświetniając otwarcie wystawy malarstwa Mariusza Ołowskiego w Galerii Pod Arkadami. To nie koniec atrakcji, bo w tym roku Café Kultura potrwa do 14. sierpnia, obejmując nie tylko kolejne koncerty, ale też liczne zajęcia i warsztaty – wszystkie bezpłatne.
Koncert pamięci biskupa Stefanka
Artyści festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża specjalnym koncertem uczcili pamięć biskupa Stanisława Stefanka (1936-2020). Muzykę organową i oratoryjno-kantatową w łomżyńskiej katedrze wykonali jeden z najwybitniejszych polskich organistów Jerzy Kukla oraz śpiewacy Dariusz Wójcik i Jacek Szymański. – Biskup Stefanek był dla naszego festiwalu postacią wyjątkową i bardzo zasłużoną – podkreśla Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – To on sprawił, że świątynie zaczęły rozbrzmiewać muzyką. Był też naszym sponsorem, dobrym duchem festiwalu oraz melomanem, bo przecież wielokrotnie gościł na naszych koncertach i z przyjemnością słuchał muzyki – ten koncert to nasz hołd dla księdza biskupa!
Od Bacha do współczesności w kościele Krzyża Świętego
Koncert wokalno-organowy Jacka Szymańskiego i Jerzego Kukli w kościele Krzyża Świętego rozpoczął drugi weekend XXVII Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Twórca i dyrektor artystyczny festiwalu zaśpiewał słynne pieśni religijne Stradelli i Moniuszki, a organowy wirtuoz nie tylko towarzyszył mu, ale zagrał też liczne perełki, od anonimowych dzieł z XVI wieku do najpopularniejszego utworu organowego Jana Sebastiana Bacha. Jeszcze dziś obaj artyści, wraz z Dariuszem Wójcikiem, wykonają w łomżyńskiej katedrze równie piękny repertuar, podczas koncertu poświęconego pamięci biskupa Stanisława Stefanka.
Aneks na patronat MKiDN
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży znalazła się w gronie 5 instytucji kultury, którym Ministrstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedłużyło wsparcie finansowe. W uroczystości podpisania aneksów do umów, która odbyła się w poniedziałek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, wziął udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz dyrektorzy i organizatorzy instytucji. Łomżę reprezentowali prezydent miasta Mariusz Chrzanowski i dyrektor Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki.
Festiwalowy popis łomżyńskich muzyków
Trzeci dzień Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża należał do zespołu ROK Band. Agnieszka Żemek-Pawczyńska, Grzegorz Sekmistrz, Artur Pawelczyk i Tomasz Swajda porywająco wykonali piosenki napisane ponad 60 lat temu przez Witolda Lutosławskiego pod pseudonimem Derwid, przedstawiając je w nowych, bardzo efektownych, aranżacjach. – Mamy się czym pochwalić, bo Regionalny Ośrodek Kultury ma znakomitych artystów, którzy od lat współpracują z Jackiem Szymańskim i drozdowskim festiwalem! – mówi dyrektor Jarosław Cholewicki, ciesząc się, że dzięki transmisji online koncertu „Serce na wietrze-Derwid zdemaskowany” dowiedzieli się o tym również słuchacze z kraju i ze świata.
Organowe i wokalne przeżycia w katedrze
Organistka Katarzyna Olszewska oczarowała publiczność koncertu „Od Bacha do współczesności“ w łomżyńskiej katedrze podczas festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Wspaniała instrumentalistka zaprezentowała swe umiejętności nie tylko jako solistka, choćby w natchnionej improwizacji, ale towarzyszyła też jako akompaniatorka śpiewakom: sopranistce Annie Kindze Osior i tenorowi Jackowi Szymańskiemu, dyrektorowi festiwalu. Wśród zachwyconych słuchaczy był również wybitny organista i organmistrz Jerzy Kukla, dzięki któremu organy przeznaczone w roku 1999 do wyrzucenia stały się instrumentem festiwalowym o przepięknym brzmieniu.
Stulecie Cudu nad Narwią na wystawie
Setną rocznicę obrony Łomży w 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej upamiętniono w Muzeum Północno-Mazowieckim okolicznościową wystawą „Łomża 1920”. – Ta wystawa, choć może niewielkich rozmiarów, pokazuje bardzo ważne dokumenty i pamiątki związane z rokiem 1920 – mówi Marta Gosk, wraz z Adamem Sokołowskim autorka wystawy, podkreślając, że większość z tych cennych obiektów jest prezentowana publicznie po raz pierwszy. Są wśród nich również rodzinne pamiątki, bo dziadek Wojciecha Surawskiego, jednego z łomżyńskich kolekcjonerów mających udział w wystawie, brał udział w kampanii 1920 roku.
Inauguracja festiwalu Drozdowo-Łomża
Poświęcony św. Janowi Pawłowi II koncert „Najchętniej grał na bramce“ w wykonaniu Anny Kingi Osior, Jacka Szymańskiego, Dariusza Wójcika i Rafała Lewandowskiego rozpoczął 27. edycję Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Artyści zaśpiewali ulubione pieśni i piosenki Papieża Polaka, z „Barką“ i „Góralu, czy ci nie żal“ na czele, dopełniając ich słowa fragmentami jego tekstów i wspomnień innych osób, dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II w latach 1978-2005. – Cieszę się, że Drozdowo jest wciąż stolicą tego festiwalu i ponownie go tutaj zaczynamy! – mówił Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny imprezy, zapraszając słuchaczy na kolejne festiwalowe koncerty w sobotę i w niedzielę oraz w kolejny weekend.
„Lubił stać na bramce i jeść kremówki”
„Lubił stać na bramce i jeść kremówki” to hasło konkursu plastycznego, który ogłosiła Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Konkurs organizowany jest w związku z ustanowieniem roku 2020 rokiem świętego Jana Pawła II.
Wakacyjna wystawa Grzegorza Gwizdona
Graficzne prace łomżyńskiego artysty Grzegorza Gwizdona można oglądać w Domku Pastora. Czarno-białe, wykonane autorską techniką i niezwykle efektowne grafiki, przedstawiają najbardziej znane zabytki i miejsca Łomży oraz najbliższej okolicy, na przykład z nowogrodzkiego skansenu. – Przygotowanie tej wystawy zaproponował mi Roman Borawski, główny specjalista ds. kultury w Domku Pastora – mówi Grzegorz Gwizdon. – Nie powiem, ucieszyłem się, bo miejsce historyczne, pięknie odnowione, a w ubiegłym roku była tam wystawa prac Jana Dobkowskiego, znalazłem się więc w wyśmienitym towarzystwie.
Festiwal Drozdowo-Łomża zaczyna się w ten weekend
– Pandemia nas nie zatrzymała – mówi Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. 27. edycja imprezy rozpocznie się już w ten piątek. Będzie m.in. koncert pamięci biskupa Stanisława Stefanka z udziałem Jerzego Kukli, Dariusza Wójcika i Jacka Szymańskiego oraz koncert przebojów Witolda Lutosławskiego w wykonaniu ROK Band z Agnieszką Żemek-Pawczyńską. – Przygotowaliśmy osiem koncertów, z czego jeden online, ale inauguracja w Drozdowie również będzie transmitowana – mówi Jacek Szymański, zapowiadając też niespodzianki.
Twórcze „Inklinacje” mimo pandemii
W Galerii Sztuki Współczesnej otwarto pierwszą wystawę z udziałem publiczności od chwili ogłoszenia pandemii koronawirusa. To zbiorowa prezentacja prac 61 artystów, absolwentów i pedagogów słynnego Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. – Spotykają się oni wystawowo już po raz ósmy, a my ich prace prezentujemy po raz drugi – mówi kierownik galerii Karolina Skłodowska. – Tytuł „Inklinacje” jest bardzo pojemny znaczeniowo, co daje artystom bardzo szerokie pole manewru i tak ta wystawa wygląda, pokazując efektowne grafiki, obrazy, fotografie, rzeźby i rysunki – również artystów doskonale w Łomży znanych.
Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w czasie pandemii
– Koronawirus pokrzyżował nasze plany – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – W maju nie odbył się Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych, ale nie zrezygnowaliśmy z organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się w formie online, dostosowanej do obecnych obostrzeń. Do konkursu można zgłaszać się, przesyłając do 20. sierpnia, nagrania wideo w pięciu kategoriach. Na październik zapanowano finałową galę, łączącą internetową transmisję z występami na żywo, a dla najlepszych uczestników we wszystkich kategoriach przewidziano nagrody finansowe.
Muzyczna podróż z łomżyńskimi filharmonikami
Koncertem w kościele Miłosierdzia Bożego Orkiestra Filharmonii Kameralnej zakończyła sezon artystyczny. Był to sezon nietypowy, naznaczony pandemią, z blisko 50 koncertami i nagraniami: płytowymi oraz występów online. Program „Muzyczna wycieczka” zapewnił publiczności wyprawę w różne rejony świata, a przewodnikami byli w niej dyrygent Jan Miłosz Zarzycki i tenor Tomasz Piluchowski, już od lat współpracujący z łomżyńską orkiestrą.
Festiwal Drozdowo-Łomża – później, okrojony, ale ma być
Początek wakacji od lat w Łomży wiązał się z Festiwalem Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W miniony czwartek 25. czerwca miał rozpocząć się on po raz 27. Miał potrwać aż 11 dni... Pandemia koronawirusa uniemożliwiła jego organizację w planowanym kształcie, ale Jacek Szymański i Jarosław Cholewicki nie zrezygnowali z festiwalu, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia. – Przygotowaliśmy osiem koncertów, z czego dwa online – mówi Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Najłatwiej byłoby zrezygnować, ale nie ma o tym mowy – cały świat został „uszczęśliwiony” pandemią, nikt nie wie ile to potrwa, dlatego nasz festiwal odbędzie się, chociaż w skromniejszym wymiarze i z pewnymi ograniczeniami.
Magiczny świat spektaklu bez słów
Teatr Lalki i Aktora zaprezentował na żywo i z udziałem widzów najnowszą premierę. „Lew i Ptak” na motywach książki Marianne Dubuc i w reżyserii Katy Csató z Węgier miał zostać pokazany w marcu. Koronawirus pokrzyżował te plany, dlatego spektakl zakończył sezon artystyczny 2019/2020. Uniwersalną opowieść bez słów o sile zaufania i wartości prawdziwej przyjaźni, z interesującą scenografią Julii Skuratowej z Litwy oraz piękną muzyką Bogdana Szczepańskiego będzie można oglądać w kolejnym sezonie łomżyńskiego teatru. Przygotowania do niego oraz przeniesionego na wrzesień festiwalu „Walizka” w zmienionej formule rozpoczną się już 17. lipca.