Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 17 stycznia 2025 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Uroczyste rozpoczęcie NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

Inauguracja Nowego Roku Szkolnego 2016/2017 rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9.00 odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Dyrektor szkoły, Paweł Drożyner bardzo serdecznie powitał uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły oraz odczytał list Prezydenta Miasta Łomży do nauczycieli, uczniów i rodziców.

Prezydent Miasta Łomża, Mariusz Chrzanowski przesłał dla całej łomżyńskiej społeczności szkolnej życzenia:

- Niech będzie to rok wolny od trosk i problemów . ['''] niech nauka i poznawanie świata będą przyjemnością, a wszystko, czego nauczycie się w szkole przyda się w dorosłym życiu  . [...]- Na nadchodzący rok szkolny pragnę przekazać Państwu życzenia wytrwałości, a także codziennej satysfakcji z wykonywanych obowiązków.
W swoim liście  podkreśla również bardzo ważną rolę rodziców, przekazując im życzenia związane z sukcesami ich dzieci. Zwraca również uwagę na aspekt cierpliwości, który jak zauważa "jest niezbędny w procesie wychowawczym".

"Szanowna Rado Pedagogiczna, Drodzy Uczniowie i Rodzice, 
witam wszystkich gorąco i serdecznie  poczas uroczystości rozpoczecia nowego roku szkolnego 2016/2017.
Skończyły się wakacje, czas beztroskiego wypoczynku, ale wierzę, że cała społeczność szkolna "Ekonomika" mniej lub bardziej świadomie przygotowała się do trudów nauki i pracy w nowym roku.
Szczególnie gorące słowa powitania kieruję do uczniów klas pierwszych, a jest ich 165 w 1 oddziale LO i 5 Technikum. Jest Was nieco mniej niż absolwentów, którzy opuścili mury szkoły w kwietniu 2016 roku, a powodem jest niż demokratyczny, który dotyka polskie szkoły.
Skoro mowa o absolwentach,  to dobrze oni zdali oni majowy egzamin maturalny w 81,2% przy średniej krajowej - 76,81%. Dobrze wypadły egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. 85% absolwentów Technikum nr 6 otrzymało tytuł technika. Wyniki naszych absolwentów cieszą i to one powinne być motywacją do nauki dla wszystkich uczniów naszej szkoły [...]
Wierzę, że nowy rok szkolny to kolejna droga do sukcesów naszej społeczności. Życzę, by pojęcie uczeń, absolwent "Ekonimika" budziło jak dotychczas uznanie, sympatię społeczności łomzyńskiej.
Życzę nam wszystkim jasnych i szczęśliwych dni w nowym roku 2016/2017.
/Paweł Drożyner/

Dyrektor szkoły zwrócił uwagę, że tegoroczny pierwszy września to nie tylko rozpoczęcie nowego roku szkolnego, ale dla narodu polskiego i wielu krajów europejskich 77 rocznica rozpoczęcie II wojny światowej, Powinniśmy pamiętać tamte tragiczne wydarzenia, jako swoistą przestrogę, by żyć, pracować i cieszyć się życiem w pokoju.

Symboliczną minutą ciszy uczczono tragiczne wydarzenia z przeszłości. Zaś pan dyrektor Krzysztof Domalewski przyblizył kilka faktów z tamtych dni.

Wydarzenia  z 1 września 1939roku.

1. Od  godziny 4.45 trwa niemiecki ostrzał Westerplatte - Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Żołnierze przez 7 dni bohatersko odpierali powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza osiągając najwyższe poziomy bohaterstwa.

2. Niemcy próbują zdobyć   budynek  Poczty Polskiej w Gdańsku (dowodzi nią Konrad Guderski). Polacy poddają się po południu, kiedy budynek poczty zostaje podpalony. W miesiąc później zostają rozstrzelani przez Niemców.

3. Zbrodnia wieluńska. Jedną z pierwszą zaatakowanych miejscowości był nie broniony i nie mający znaczenia strategicznego Wieluń, zbombardowany przez Luftwaffe – liczbę ofiar szacuje się na około 1200 cywilów.

4. Trwa bitwa  pod Mokrą (na północny zachód od Częstochowy), w której  – Wołyńska Brygada Kawalerii z Grupy Operacyjnej „Piotrków” (Armia „Łódź”), dowodzona przez płk. Juliana Filipowicza, zwycięsko odpiera czołowe ataki niemieckiej 4. Dywizji Pancernej, która traci około 100 wozów bojowych, zniszczonych i uszkodzonych. Jeden z pogromców niemieckich czołgów, kapral Leonard Żłób, jako pierwszy żołnierz polski tej wojny zostaje przedstawiony do odznaczenia orderem wojennym „Virtuti Militari”.

5. Trwa bój pod Krojantami. Dwa szwadrony 18. Pułku Ułanów Pomorskich brawurowym manewrem kawaleryjskim hamują marsz XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana w kierunku strategicznego węzła kolejowego w Chojnicach; w boju ginie dowódca pułku płk Kazimierz Mastalerz. Rodzi się legenda o ataku z szablami na czołgi, wykorzystywana w propagandzie niemieckiej, a po wojnie także w debatach historyczno-politycznych epoki PRL.

Warszawa 1 IX 1944 piątek 32 dzień powstania .

Wschód słońca 6:02, zachód 19:41, średnia temperatura powietrza 19 °C, pochmurno.

Na Starym Mieście trwa ewakuacja żołnierzy z bronią i bez broni kanałami do Śródmieścia. W ciągu dnia tysiące zmęczonych ludzi wychodzą z kanału włazem przy zbiegu Nowego Światu i Wareckiej.

O świcie Niemcy atakują z Bielańskiej ul. Długą. Atak, w którym tracą ok. 100 żołnierzy zostaje odparty.

Komplikuje się sytuacja na południowych odcinkach Warszawy.
Na Sadybie ciężkie bomby burzą Fort Legionów Dąbrowskiego – ginie dowódca obrony Fortu kpt. dr „Jaszczur”.
Kompania K-1 z pułku AK „Baszta” idąca od al. Sobieskiego na pomoc Sadybie zostaje odrzucona i ponosi duże straty w zabitych i rannych.

Po uroczystościach na placu szkolnym, wszyscy udali się do klas, by z wychowawczmi planować swoje działania w nowym roku szkolnym.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
cz, 01 września 2016 22:18
Data ostatniej edycji: cz, 01 września 2016 22:58:18

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę