Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@

Ona dała początek Via Baltica przez Łomżę. Obwodnica Augustowa dostępna dla kierowców

Tuż przed północą z czwartku na piątek pierwsze pojazdy wjechały na obwodnicę Augustowa. Oddana do użytku obwodnica, w wariancie przez Raczki, jest kluczowym elementem w ruchu międzynarodowym pomiędzy Polską, a krajami bałtyckimi - w przyszłości stanowić też będzie fragment planowanej drogi ekspresowej S61 od Ostrowi Mazowieckiej, poprzez planowaną obwodnice Łomży, Ełk aż do Budziska. Początkowo drogowcy planowali zbudować obwodnicę Augustowa przez tereny chronione doliny Rospudy, co spotkało się z protestem ekologów. Zimą 2007 roku rozbijając obóz w lesie nieopodal rzeczki ekolodzy ochronili go przed wycinką, jednocześnie uniemożliwiając drogowcom rozpoczęcie budowy Via Baltica w wariancie przez Białystok. Niespełna dwa lata później rząd zmienił przebieg dróg ekspresowych i autostrad w Polsce wyznaczając nową drogę ekspresową S-61 przez Łomżę, która omija obszary cenne przyrodniczo w województwie podlaskim. To nią poprowadzono Via Baltica.

Nowa obwodnica Augustowa oddana teraz do użytku jest fragmentem S-61. Została przeprowadzona koło miejscowości Raczki i nie koliduje z obszarami włączonymi do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.
Cała obwodnica Augustowa ma długość około 35 km przy czym jej większość - 21,48 km to jednojezdniowa droga krajowa nr 8 prowadząca od węzła Augustów do węzła Raczki. W tym węźle łączy się ona z dwujezdniową drogą ekspresową S61. Jej pierwszy zbudowany odcinek o długości 12,75 km, prowadzi od węzła Raczki do węzła Suwałki Południe. Naturalnym przedłużeniem ekspresówki w kierunku Litwy,  będzie planowana obwodnica Suwałk, na która przetarg GDDKiA ma ogłosić jeszcze w tym roku. Obwodnicę Augustowa zaprojektowała i wybudowała firma Budimex. Umowa na projekt i budowę trasy, o wartości 659 mln zł brutto, została podpisana w marcu 2011 roku. Prace zakończyły się zgodnie z terminem, 27 października 2014 roku. Budowa była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę