Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@

Łysa Góra

Niebo i ziemia komponują się tu odpowiednikami barwnych plam, na zasadzie kontrastu. Pnąca się w górę jasna ścieżka jest zrównoważona ciemnym błękitem nieba, do którego tworzą się „przejścia” w chmurach. Skraj pradoliny Narwi - Łysa Góra. Czy istniała tu w czasach pogańskich droga strachu naszych przodków, składających ofiary bożkom słońca, wiatru, pioruna ? Wyobraźmy sobie za ich plecami prastarą, trudna do przebycia puszczę, pełną dzikiego zwierza. Jak sobie radzili ze zrozumieniem potęgi sił wyższych ? Wiele wyjaśniłoby znalezienie śladów świętych gajów, których pilnowali strażnicy-kapłani, gdzie zbierano się wokół potężnego dębu, by składać ofiary dla obłaskawienia niszczących siły Natury. Jak tłumaczono wybór do odprawiania pogańskich obrzędów wywyższonych miejsc, dobrze widocznych z daleka, których już tylko nazwy po kilku tysiącach lat pozwalają domyślać się pierwotnego przeznaczenia ? Podobno każdy słowiański kraj ma swoją tajemniczą Łysą Górę, zwykle mało znaną, jak ta w granicach Kijowa. W okolicach Łomży mamy skromną Górę, zwaną też Łysicą. Kiedyś dowiemy się, czy nad Narwią istniały kamienne posągi bóstw na wzór Światowida lub Perkuna - po ogłoszeniu Chrztu Polski nazwane „bałwanami”- może czekają zakopane lub utopione w Narwi, w ten sposób uratowane przed zniszczeniem? Wg starych kronik książęta nakazywali stawiać chrześcijańskie świątynie w miejscach dawnego kultu, a wzmianki o takim przekształcaniu miejsc pogańskich obrzędów można znaleźć w kronikach zakonnych, np. w XVII wieku w rejonie świętokrzyskim, na najsłynniejszej polskiej Łysej Górze podczas prac ziemnych przed drzwiami kościoła, odkryto - „miejsce, w którym znaleziono bożyszcze węglami obsypane”. Dla takich owianych grozą wywyższeń najlepszą ochroną były legendy o czartach i sabatach czarownic - m.in. w „Dziejach Łomży” Godlewskiej znajdziemy legendę o transakcji diabelskiej na łomżyńskiej Łysej Górze. Dziś to miejsce bezmyślnie rozjeżdżane, w powodzi plastikowych śmieci - traci znaczenie turystyczne. Tablice ostrzegawcze, natychmiastowe grzywny lub nieuchronność kary, nawet jeśli będą, nie wystarczą. Co się stało z edukacją rodzinną, więc najlepszą? Ilu z nas kroczy swoją pogańską ścieżką strachu, gdzie tak łatwo toleruje się nadmiar egoistycznych bachanalii  XXI wieku i pokłony dla „złotego cielca” ?


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę