Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wyróżnienie dla Miejskiej Biblioteki Publicznej

21 kwietnia 2004 roku w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku już po raz szósty zostały wręczone Nagrody Srebrnej Róży wraz z pamiątkowymi dyplomami. Nagrody (wykonana z czystego srebra róża, położona na wykutej w marmurze księdze) towarzyszyły obchodom Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Białymstoku. Z rąk przewodniczącej kapituły, prof. dr hab. Anny Sitarskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego odebrali je Wojciech Banasik i Krystyna Sobocińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Wojciech Banasik wyróżniony został za obdarowanie Książnicy Podlaskiej w Białymstoku m.in. cennymi zbiorami przedwojennych czasopism oraz wydawnictwami tzw. drugiego obiegu. Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży została nagrodzona za całokształt swojej dotychczasowej działalności.

W historii literatury światowej dzień 23 kwietnia stanowi symboliczną datę, gdyż właśnie 23 kwietnia urodzili się lub odeszli z tego świata wybitni pisarze tacy jak Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Garcilaso de la Vega, Maurice Druon, Halldor Kiljan Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla czy Manuel Mejia Vallejo.
Na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców Konferencja Generalna UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Po raz pierwszy obchody Dnia Książki miały miejsce w 1996 roku.
Pomysł oddania hołdu książce i jej twórcom wywodzi się z Katalonii, gdzie w dniu św. Jerzego, patrona regionu, książka i róża stanowią tradycyjny podarunek, wyraz sympatii do obdarowywanej osoby.

Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej obchodzony 2 kwietnia w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony 23 kwietnia, stały się dla pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży doskonałą okazją, by zachęcać wszystkich, a zwłaszcza najmłodszych, mieszkańców Łomży i powiatu łomżyńskiego, do odkrywania przyjemności czytania książek.
W ramach Dni Literatury Dziecięcej, zorganizowanych w bieżącym roku po raz trzeci, łomżyńska Biblioteka zaproponowała czytelnikom udział w konkursach : recytatorskim pt. „Jadą, jadą dzieci drogą... jaki piękny świat” i konkursie przygotowanym na wzór teleturnieju „Jeden z dziesięciu” pt. „Z historii książki i bibliotek”, w spotkaniach autorskich, z Izabellą Klebańską - autorką książki, scenariuszy programów radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek oraz setek piosenek i Małgorzatą Strzałkowską – autorką i ilustratorką książek dla dzieci oraz w kiermaszu Wydawnictwa Literatura - wydawcy książek dla dzieci i młodzieży najlepszych polskich autorów. Biblioteka zaprosiła też czytelników do obejrzenia wystawy pt. „Z książką przez wieki” i do wysłuchania prelekcji Gabrieli Niedzielskiej z Wydawnictwa Literatura na temat procesu powstawania książek, od momentu złożenia maszynopisu przez autora w wydawnictwie aż po dystrybucję.
Ponadto, Biblioteka zorganizowała spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską, urodzoną w Wysokiem Mazowieckiem poetką i prozatorką, autorką dramatów i słuchowisk. Ogłosiła też „amnestię” dla wszystkich dłużników – w dniach od 1 do 24 kwietnia br. we wszystkich placówkach bibliotecznych na terenie miasta nie są pobierane kary pieniężne za przetrzymywanie książek. 23 kwietnia, trzech pierwszych czytelników wypożyczalni, czytelni, oddziału dla dzieci, filii wraz z wypożyczanymi książkami otrzyma symboliczną różę. Róże zostały podarowane Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży przez Pana Edwarda Przybylaka, właściciela Kwiaciarni Ogrodnik.

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę