Reprezentacja Łomży na „Radość spod kapelusza” wyłoniona
Dziewięć osób zakwalifikowało się do finału XIX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. To reprezentanci I i II Liceum Ogólnokształcącego oraz Regionalnego Ośrodka Kultury, którzy już 8 marca wezmą udział w wielkim finale, rywalizując z rówieśnikami i rówieśniczkami z całego kraju o nagrody w kategoriach monolog/wiersz i piosenka oraz Grand Prix. Fotki od p. Przestrzelskiej
Eliminacje wyłaniające lokalnych finalistów ogólnopolskiego etapu konkursu „Radość spod kapelusza” tradycyjnie odbywają się tydzień wcześniej. W pierwszą sobotę marca, zarazem też pierwszego dnia tego miesiąca, w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II organizującej imprezę parafii Krzyża Świętego przed jury w składzie: Zofia Adamska, Marta Kozikowska, Katarzyna Szmitko i Alicja Żelazna, stanęło 12. młodych recytatorek i wokalistek w wieku 14-18 lat. Cztery wybrały kategorię monolog/wiersz, pozostałe śpiewały. Młodzi wykonawcy postawili na zróżnicowany, interesujący i starannie dobrany repertuar, obejmujący zarówno klasykę, jak też nowsze utwory. Do tego, co cieszy jeszcze bardziej, poziom był wysoki, zarówno wykonawczy, jak i interpretacyjny, tak więc do ogólnopolskiego finału konkursu zakwalifikowano aż dziewięć osób, z których co najmniej pięć ma szanse na nagrody.
W kategorii monolog/wiersz są to reprezentanci I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży: zakwalifikowany już wcześniej Szymon Głodkowski (w ubiegłym roku wyróżniony, drugi w konkursie sprzed dwóch lat), zwyciężczyni tej kategorii rok temu Hanna Horoszewska i Maria Polak, uczestniczka konkursu w roku 2023. Uczniów I LO i podopiecznych Doroty Przestrzelskiej nie zabrakło również wśród finalistek kategorii piosenka. Tu konkursowe jury do ogólnopolskiego finału dopuściło Katarzynę Głębocką, wyróżnioną w roku ubiegłym i Maję Wronowską, zdobywczynię III nagrody w ubiegłorocznej „Radości spod kapelusza”. Nie zabrakło też wychowanek Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i Studia Wokalnego ROK, to jest Magdy Jemielitej (III w 2020, ale w kategorii monolog/wiersz), Zuzanny Skopek i Anny Dziewy (wyróżnienie 2024). Zakwalifikowano również, co nie było żadnym zaskoczeniem, ubiegłoroczną zwyciężczynię kategorii piosenka, czyli Oliwię Szmitko, reprezentantkę II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży.
Widać więc, że już po raz kolejny konkurs zdominowali reprezentanci I LO i ROK Łomża – inne placówki reprezentowały tylko dwie wykonawczynie, z których jedna nie zakwalifikowała się do finału. Teraz finaliści mają jeszcze tydzień czasu na ewentualne poprawki i doszlifowanie repertuaru, żeby w sobotę 8 marca zaprezentować się z jak najlepszej strony w rywalizacji z uczestnikami z innych stron Polski. Konkursowy dzień rozpocznie o 7:00 w kościele Krzyża Świętego msza święta w intencji Hanki Bielickiej, patronki konkursu. W godzinach 10:00-15:00 w Centrum Katolickim im. Jana Pawła odbędą się przesłuchania konkursowe, a po dwugodzinnej przerwie obiadowej gala konkursowa, obejmująca ogłoszenie wyników oraz występy laureatów.
Wojciech Chamryk
Foto dzięki uprzejmości Pani Doroty Przestrzelskiej