Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Muzyczne urodziny Dariusza Wójcika

Główne zdjęcie
Dariusz Wójcik

Dariusz Wójcik w świetnym stylu przypomniał wiecznie młode przeboje Mieczysława Fogga. Towarzyszyli mu wyśmienici muzycy Cuarteto Re!Tango, a koncert „Odpukaj pan” był jednocześnie imprezą z okazji 20 rocznicy urodzin artysty, świętowanych jednak po raz trzeci. – To bardzo ciekawy, atrakcyjny program, nie mówiąc już o tym, że jest prawdziwy renesans muzyki 20-lecia międzywojennego, różne zespoły wykonują te piosenki, a Fogg jest wciąż jednym z najbardziej lubianych piosenkarzy tamtych czasów – podkreśla Dariusz Wójcik, uhonorowany w czasie koncertu Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego.

Dariusz Wójcik chętnie sięga do przebogatego repertuaru z okresu międzywojnia, regularnie przygotowując kolejne programy i nagrywając też płyty z muzycznymi perełkami sprzed lat. Nie mogło wśród nich zabraknąć ponadczasowych piosenek z repertuaru Mieczysława Fogga, pieśniarza bardzo popularnego nie tylko przed II wojną światową, ale też wiele lat po jej zakończeniu, nie bez powodu określanego mianem nestora polskiej piosenki. Dwa lata temu, z racji okrągłego jubileuszu 120 rocznicy urodzin pieśniarza, Dariusz Wójcik wrócił do jego twórczości.

– Ten program został przygotowany w 2021 roku, kiedy obchodziliśmy 120 rocznicę urodzin Fogga  – mówi Dariusz Wójcik. – Miał premierę w Dworze Artusa w Gdańsku i jest on bardzo rzadko grywany, bo to jego dopiero trzecie wykonanie, gdyż jest wiele innych, dlatego nie zawsze mogę zgrać terminy z muzykami, ale dość ciekawy, stąd pomysł jego prezentacji w Łomży podczas XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.

Wejściówki na koncert „Odpukaj pan”w Hali Kultury rozeszły się błyskawicznie, bowiem Dariusz Wójcik uczestniczy w festiwalu Drozdowo-Łomża nieprzerwanie od 30 lat i jest niekwestionowanym ulubieńcem festiwalowej publiczności. W czwartkowy wieczór potwierdził, że w żadnym razie nie jest to zaufanie okazywane na wyrost i wciąż jest w wyśmienitej formie, już od pierwszego utworu „Mały biały domek” nawiązując świetny kontakt ze słuchaczami i wciągając ich do zabawy. Na program koncertu złożyły się niemal wyłącznie same wielkie przeboje, z „Niebieską chusteczką”, „Tangiem milonga”, „Sercem matki”, „Jesiennymi różami” i „Ostatnią niedzielą”, którą Dariusz Wójcik tym razem zaśpiewał po polsku (w Dworze Artusa zabrzmiała w języku hebrajskim), wywołując na widowni prawdziwy aplauz. Powodzenie tych piosenek, również wśród młodszych słuchaczy, nie jest jednak niczym zaskakującym, skoro skomponowali je tacy mistrzowie jak: Jerzy Petersburski, Henryk Wars, Zygmunt Karasiński czy Artur Gold, a o warstwę tekstową zadbali, między innymi, Marian Hemar, Andrzej Włast czy Ludwik Starski.

–To wspaniałe piosenki – podkreśla Dariusz Wójcik. – Inna kwestia jest taka, że ich twórcami są kompozytorzy żydowskiego pochodzenia, tekściarze również, mieli więc ten dar, tę umiejętność układania pięknych tekstów i melodii, które wpadają w ucho i w nim zostają. Dlatego, chociaż nie wszyscy je pamiętają, dla niektórych jest to taka sentymentalna podróż w dawne czasy, do przebojów, które słyszeli z płyt - ta muzyka gdzieś cały czas koło nich chodzi. 

Wartością dodaną koncertu byli również towarzyszący soliście instrumentaliści: lider-pianista Paweł Zawada, skrzypek Łukasz Perucki, syn doskonale w Łomży znanego wybitnego organisty Romana Peruckiego oraz kontrabasista Maciej Sadowski i grający na bandoneonie i akordeonie Paweł Nowak, obaj koncertujący w Łomży wielokrotnie, choćby podczas cyklu „Café Kultura”.

– Z Pawłem Zawadą znamy się od dawna, z Pawłem Nowakiem również dość długo, a Łukasza Peruckiego pamiętam jeszcze z czasów, jak był uczniem średniej szkoły muzycznej, bo robiłem dla nich przeglądy – mówi Dariusz Wójcik. – Z kolei Maciej Sadowski brał kiedyś udział w moim innym Foggowskim projekcie „Co nam zostało z tych lat”, za który otrzymałem „Złoty Liść Retro 2013”. To Paweł zajął się obsadą i składem zespołu; całkowicie mu zawierzyłem, bo robił również aranżacje tych utworów i wszystko wypadło znakomicie. 

Cuarteto Re!Tango nie tylko perfekcyjnie akompaniowali, ale wspaniale grali też instrumentalnie, na przykład tango „Caminita” czy walca „Palomita Blanca”, potwierdzając na żywo swą znakomitą reputację jednego z najlepszych zespołów, specjalizujących się w tego typu repertuarze.

Z okazji urodzin Dariusz Wójcik otrzymał od starosty Lecha Marka Szabłowskiego, wicestarosty Marii Dziekońskiej i Jarosława Cholewickiego, dyrektora organizującego festiwal Drozdowo-Łomża Regionalnego Ośrodka Kultury, list gratulacyjny, kwiaty i portret autorstwa Justyny Kryszpin-Żmudy. Został również doceniony przez zarząd województwa podlaskiego, w imieniu którego wicemarszałek Marek Olbryś wręczył mu Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego.

Wojciech Chamryk

 

Foto: Dariusz Wójcik
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę