Narodowe Święto Niepodległości i spotkanie z Filipem Łobodzińskim na przedłużony weekend
106 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie głównym wydarzeniem weekendu w Łomży i w regionie. Główne uroczystości odbędą się w Łomży i w Drozdowie, zaplanowano też z tej okazji imprezę sportową i koncerty patriotyczne. W niedzielę przez miasto przejdzie droga krzyżowa w intencji ojczyzny. Nie zabraknie też innych wydarzeń, w tym spotkania z tłumaczem, dziennikarzem, autorem tekstów i wokalistą Filipem Łobodzińskim, znanym kilku pokoleniom Polaków z kultowych seriali „Podróż za jeden uśmiech” i „Stawiam na Tolka Banana”.
Inspiracja z Lasu Przestrzelskiego
„Nie wyobrażam sobie pisania nie o miłości” - mówiła Anna Rybakiewicz podczas spotkania autorskiego w Hali Kultury. „U mnie w każdej książce musi być ta miłość” dodawała łomżynianka, która promuje swoją szóstą powieść pt. „Miłość z krwi i kości”.
AudioFeels: Rewolucja a Cappella – Siedem Głosów, Zero Instrumentów
Zastanawiałeś się, jak brzmi muzyka bez instrumentów? Zespół AudioFeels przenosi a cappella na zupełnie nowy poziom, gdzie głos staje się gitarą, perkusją, a nawet klawiszami. Wyrusz w podróż pełną emocji i niepowtarzalnych dźwięków podczas ich nadchodzącego koncertu w Łomży 22 listopada o godzinie 19:00.
Łomżyński walc na Przeglądzie Twórczości Seniorów
26 wykonawców na emeryturze zgłosiło się do prezentacji: własnego rękodzieła, recytacji wierszy, czasami samodzielnie napisanych, śpiewania piosenek, spontanicznego tańca i zaprezentowania się szerokiej publiczności, jaka tłumnie zajęła wszystkie miejsca w Hali Kultury. Przegląd Twórczości Seniorów w słoneczne, czwartkowe popołudnie 24. października 2024 r. stał się okazją do premiery „Łomżyńskiego walca”. Skomponowała go i zagrała autorka „Łomżyńskiego tanga” Danuta Waśko.
Teatr, rock i Alicja Majewska na weekend
Ostatni weekend października obfituje w wydarzenia adresowane do miłośników teatru i muzyki. W sobotę w Hali Kultury Teatr BaWiMo zaprezentuje spektakl „Zaprzysiężone dziewice” w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego. Fani rocka będą mieli dwa koncerty w pubie „Pod ratuszem”, dzisiaj punkowego De Łindows, w sobotę hardrockowego Hellrose – oba zespoły poprzedzą supporty. Do tego w niedzielę odwiedzi Łomżę gwiazda polskiej piosenki Alicja Majewska, która w sali Filharmonii Kameralnej zaśpiewa swoje największe przeboje.
Uczennice liceum plastycznego wyróżnione w ogólnopolskim konkursie
Pokonkursową wystawę 5. Ogólnopolskiego Biennale Wklęsłodruku otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Jury nagrodziło i wyróżniło 12. młodych artystów z całego kraju, w tym uczennice Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży, Anastasiię Levchenko z PLSP i Martynię Jankowską. - Nasz konkurs rozwija się! - podkreślała jego opiekunka i wicedyrektor szkoły Gabriela Horosz, ciesząc się z dużej ilości prac i ich wysokiego poziomu, o czym można przekonać się do połowy listopada.
Wyjątkowy koncert łomżyńskich filharmoników
Światowe prawykonanie kompozycji Folie à deux Macieja Zimki było głównym punktem programu kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej w obecnym sezonie. Orkiestrę poprowadził hiszpański dyrygent Juan José Navarro, a w roli solistek zaprezentowały się flecistka Ewelina Zawiślak i klawesynistka Ewa Rzetecka-Niewiadomska. Już niebawem ten premierowy utwór zostanie nagrany z myślą o kolejnej płycie łomżyńskiej orkiestry.
Czas pod łomżyńskim niebem
Siadaj i pisz! Nagrody czekają! Przypominamy, że trwa X edycja konkursu na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem…”.
Radosne i pełne barw malarstwo Renaty Orchowskiej-Kowalczyk
– Na zewnątrz jest wczesna jesień, ale tutaj jest prawdziwa wiosna! – podkreślał kierownik Galerii N Ryszard Matuszewski. Nie tylko wiosenne, ale też letnie barwy w pełnej krasie, zawitały do galerii w Klubie Wojskowym dzięki bajecznie kolorowym martwym naturom i pejzażom Renaty Orchowskiej-Kowalczyk. To już druga wystawa indywidualna nauczycielki Zespołu Szkół Specjalnych w tym miejscu, ale wiele wskazuje na to, że nie ostatnia.
„Wyzwolenie” Wierszalina w Hali Kultury
Słynny Teatr Wierszalin pokazał w Łomży swój najnowszy spektakl. „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Piotra Tomaszuka i z główną, popisową rolą Rafała Gąsowskiego, zachwyciło publiczność - przede wszystkim aktualnością wielu wątków, mimo tego, że powstało ponad 120 lat temu.
Piosenka „Niewinna” Irminy Zabielskiej z Bezpresją
Kobieta w letniej sukience i mężczyzna w krótkich spodenkach idą spacerem, trzymając się za rękę, zarośniętą drogą wśród wydeptanych, wysokich traw pomiędzy brzegiem rzeki a skrajem lasu. Czy to ich pierwszy?, kolejny?, a może ostatni spacer...? „Dziwne słowa, które znam, towarzyszą mi od lat...” - śpiewa po chwili samotnie inna kobieta w okularach przeciwsłonecznych, także wędrująca letnim krajem. Rozpoznamy w wokalistce rodowitą łomżyniankę Irminę Zabielską tuż po premierze teledysku do piosenki „Niewinna” z tekstem jej autorstwa. „Niewinną” wykonał zespołu Bezpresja.
Aleksander Wielopolski w muzeum przypomniany
Pozytywne i negatywne aspekty działalności margrabiego Aleksandra Wielopolskiego dr hab. Marek Białokur, profesor Uniwersytetu Opolskiego, przedstawił podczas piątkowej prelekcji w Muzeum Północno-Mazowieckim. Prelegent, autor licznych publikacji, znawca historii Polski i krajów ościennych w XIX i XX wieku, przybliżył również zebranym, jak Wielopolski jest obecny w przestrzeni publicznej oraz w szkolnych podręcznikach, które dla większości Polaków są jedyną książką o historii, z którą mają do czynienia przez całe życie.
Spektakl Wierszalina, kino samochodowe, mecz i inne wydarzenia na weekend
Spektakl „Wyzwolenie” Teatru Wierszalin. Aż cztery seanse w ramach weekendowego kina samochodowego. Mecz ŁKS-u, walczącego z wiceliderem z Suwałk. Muzealna prelekcja o Aleksandrze Wielopolskim. Spotkanie hobbystów w Drozdowie. Nie zabraknie też zajęć warsztatowych dla najmłodszych, odbywających się w Galerii Sztuki Współczesnej oraz w MDK-DŚT, który zaprasza na „Poranek z kulturą”.
Zespół Maryna przechodzi do historii Łomży
„Dzięki Tobie, Danusiu, odkryliśmy, że śpiew może być wspaniałą przygodą życiową” - napisali na laurce z podziękowaniami dla Danuty Waśko seniorzy Zespołu Maryna w Łomży za 7 lat wspólnej pracy: prób, występów, koncertów i przeglądów. - „Coś rodzi się i coś przemija, ale zostanie po nas ślad” – powiedziała Danuta Waśko, grająca na akordeonie, keyboardzie i harmonii pedałowej. - Od wtorku, 15. października 2024, Zespół Maryna przechodzi do historii. Zostawiam Zespół: 14 pań i 4 panów w dobrej kondycji. Bardzo dziękuję członkom za zaangażowanie i współpracę. Mamy wiele miłych wspomnień z koncertów, sukcesów, satysfakcji z dawania przez lata istnienia radości innym.
Konsultacje w sprawie Mediateki
Do końca października potrwają konsultacje społeczne w sprawie budowy przy ul. Spółdzielczej mediateki. Jutro tj. we wtorek 15. października w Ratuszu odbędzie się otwarte spotkanie, w którym mieszkańcy będą mogli bliżej zapoznać się z przygotowanym projektem i złożyć swoje uwagi.
Pośrodku szeptów w galerii sztuki
Rafał Mikołaj Krasucki zaprezentował swoją niebanalną twórczość podczas spotkania w Pracowni Ceramicznej IWAart. Przybliżył też licznym miłośnikom literatury jej genezę, bo pisać zaczął w wieku 12 lat, po niesprawiedliwie otrzymanej 2 z języka polskiego. Spotkaniu towarzyszyły retrospektywne wydawnictwo „Pośrodku szeptów” i muzyka w wykonaniu Jakuba Wysmułka i Pawła Walendziewskiego, a Iwona Rafałowska zapowiedziała, że było to pierwsze, ale na pewno nie ostatnie, literackie wydarzenie w jej galerii/pracowni przy ulicy Radzieckiej.
Festiwalowe postludium z Ingą Wawrzynkowską
Pochodząca z Łomży skrzypaczka Inga Wawrzynkowska, sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział i włoski pianista Vito Clemente wykonali w Muzeum Diecezjalnym najpiękniejsze utwory o miłości. Koncert „Con amore” był postludium XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica i spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy. - Zaaklimatyzowałam się już w Poznaniu, ale sercem jestem związana z Łomżą i zawsze bardzo chętnie tu wracam! - podkreśla Inga Wawrzynkowska, obecnie studentka poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego.
Korespondent z Białego Domu przyjechał do Łomży
Dziennikarz Polskiego Radia Marek Wałkuski od 22 lat na co dzień spotyka prezydentów USA, ale gdy jest w Łomży, odwiedza mamę, siostrę, rodzinę. W czwartek okazja spotkania była wyjątkowa: Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała wieczór w auli Szkół Katolickich z autorem książki pt. „Zakamarki Białego Domu”. Marek Wałkuski barwnie i z humorem powspominał lata szczęśliwego dzieciństwa w rodzinnym mieście, gdzie jako uczeń SP nr 2 grał na boisku w piłkę nożną, zjeżdżał sankami z Muszli, rozwiązywał zadania z matematyki, by wygrać konkurs wojewódzki z Robertem Cichowiczem. Od 15. roku życia wybrał LO w Warszawie i wielki świat i tak mu zostało do dzisiaj.
Noc Bibliotek, warsztaty, spotkanie autorskie i występ łomżynianki Ingi Wawrzynkowskiej to niektóre wydarzenia weekendu
Trzydniowy turniej koszykówki. Rodzinne warsztaty taneczne, warsztaty ceramiczne podsumowujące wystawę oraz teatralno-plastyczne. Noc Bibliotek. Dwa seanse w ramach kina samochodowego. Postludium XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica z udziałem łomżynianki Ingi Wawrzynkowskiej. Niemy film „Gabinet doktora Caligari” z muzyką graną na żywo przez zespół Czerwie. Spotkanie promujące twórczość poety i prozaika z Łomży Rafała Mikołaja Krasuckiego. To tylko niektóre z wydarzeń nadchodzącego weekendu. Ciekawie zapowiada się również początek przyszłego tygodnia, choćby za sprawą wtorkowego meczu reprezentacji Polski.
Konkurs Poetycki Strofy znad Narwi im. Henryka Gały
Do końca października można nadsyłać prace do kolejnej edycji konkursu poetyckiego. Organizator zaprasza młodzież szkół ponadpodstawowych Łomży, Ziemi Łomżyńskiej i Małych Ojczyzn.