Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 06 kwietnia 2025 napisz DONOS@

60 lat łomżyńskiej szkoły muzycznej

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Łomży świętowała 60-lecie istnienia. Jubileusz uczczono okolicznościowym koncertem z udziałem najbardziej utytułowanych absolwentów szkoły. Nie zabrakło też odznaczeń, nagród i podziękowań dla najbardziej zasłużonych pedagogów i pracowników, z dyrektorem Mirosławem Koroną na czele. – Życzę każdemu dyrektorowi takiego zespołu pracowników! – podkreślał Mirosław Korona, zapowiadając, że kierowana przez niego placówka nadal będzie miejscem nauki, wychowania i tradycji na najwyższym poziomie.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia powstała w Łomży w październiku 1964 roku.  W pierwszym naborze przyjęto 40 uczniów, którzy pod kierunkiem pięciorga pedagogów zgłębiali tajniki gry na fortepianie, skrzypcach, akordeonie i instrumentach dętych. 

Przez pierwsze 10 lat istnienia placówki zmieniały się siedziby szkoły, ale jednocześnie powiększała się kadra pedagogiczna i przybywało uczniów – w roku 1969 było sześcioro absolwentów, osiem lat później już 17. Przełomowymi momentami w historii placówki było przeniesienie się w roku 1975 do zabytkowego budynku, pozostałości po carskim kompleksie więziennym przy ul. Świerczewskiego 36 (obecnie aleja Legionów 36), a pod trzech latach utworzenie również szkoły II stopnia, co było możliwe dzięki powstaniu w Łomży Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej i napływu do niej licznych muzyków-pedagogów.

Od tego czasu szkoła notuje nieustanny rozwój, liczony niezliczonymi sukcesami konkursowymi uczniów w kraju i poza jego granicami, wydarzeniami artystycznymi oraz przedsięwzięciami edukacyjnymi, również w ogólnopolskiej skali, które podczas jubileuszowej uroczystości przypomniano w formie filmowej prezentacji. Nie zabrakło również wspomnienia wcześniejszych dyrektorów PSM, to jest Kazimierza Tautera, Józefa Czajkowskiego, Kazimierza Bylicy oraz obecnych w szkole w tak ważnym dla niej dniu poprzedniczek Mirosława Korony, czyli Elżbiety Leszczyńskiej i Zofii Jaśkowiec. 

– Już od 60 lat Państwowa Szkoła Muzyczna w Łomży gości w swoich podwojach dzieci i młodzież pragnące nauczyć się grać „na instrumencie muzycznym” – mówi Mirosław Korona, absolwent, nauczyciel, a od roku 2007 dyrektor szkoły. – Taka jest pierwsza i najczęstsza deklaracja kandydatów do szkoły i ich rodziców. Z czasem jednak ta deklaracja się zmienia. Nasi młodzi uczniowie szerzej poznają muzykę, zaczynają się dzielić swoim talentem z innymi ludźmi, prezentując im muzykę na licznych koncertach i audycjach, nawiązują przyjaźnie z rówieśnikami i uczą się współpracy w zespołach instrumentalnych i kameralnych, chórach i Łomżyńskiej Orkiestrze Dętej. Część z nich pozostaje z muzyką nawet po skończeniu szkoły – pokonując kolejne stopnie muzycznego wtajemniczenia, lub zostając po prostu melomanami.  

Od roku 1969 mury szkoły opuściło 1137 absolwentów I stopnia oraz 255 II stopnia. Dla części z nich muzyczna przygoda zakończyła się na tym etapie, ale absolwenci łomżyńskiej szkoły są obecni nie tylko w składzie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, ale też w wielu innych orkiestrach i filharmoniach na terenie całego kraju, są solistami, cenionymi muzykami, kompozytorami, producentami i pedagogami – nie tylko w obrębie muzyki klasycznej, ale też rozrywkowej, przede wszystkim jazzowej. 

– Absolwenci szkoły pracują praktycznie we wszystkich instytucjach kulturalnych naszego (i nie tylko) miasta – podkreśla Mirosław Korona. – Są w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego i w domach kultury. Pracują w filharmoniach w całym kraju i poza granicami. Koncertują jako soliści. Zostają nauczycielami w wielu miastach i w wielu krajach. Zostają nawet dyrektorami szkół muzycznych. 

Wszechstronność i klasę wychowanków łomżyńskiej PSM potwierdził też jubileuszowy koncert, w którym wzięli udział absolwenci i uczniowie szkoły z lat 1984-2022. Nie mogło wśród nich zabraknąć skrzypków Ingi Wawrzynkowskiej i Bogdana Kierejszy, którzy najpierw zachwycili liczną publiczność występami solowymi, a na finał koncertu brawurowo zagranym w duecie  Czardaszem Vittorio Montiego. Wystąpili też kolejni znakomici muzycy, klarnecista Mateusz Kurkowski oraz grający w duecie akordeoniści Michał Olchowik i Piotr Komorowski. Z kolei pianiści Marek Lipski i Paweł Lipski oraz wokalista Łukasz Lipski przenieśli zebranych do krainy jazzu, wykonując jedną z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji Chicka Corei „Armando’s Rhumba”, wiązanki polskich tematów filmowych i bajkowych oraz evergreeny The Beatles i Zbigniewa Wodeckiego. 

Przy tak wyjątkowej okazji nie mogło też obyć się bez odznaczeń, nagród i podziękowań.  Złote Medale za Długoletnią Służbę minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał nauczycielom Katarzynie Karpiuk, Annie Sosnowskiej i Piotrowi Suchodole. 

Nagrody indywidualne II stopnia za szczególny wkład  w rozwój edukacji artystycznej w Polsce od dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej otrzymali nauczyciele Stanisław Morawski, Irena Wawrzynkowska i Monika Zarzycka. 

Dyrektor Mirosław Korona nagrodził zaś liczne grono pracowników za ogromny wkład w rozwój placówki oraz wybitne osiągnięcia pedagogiczne. Spośród pracowników administracji i obsługi nagrody otrzymali: Krystyna Błońska, Wioleta Chajęcka, Andrzej Chętnik, Katarzyna Cwalina, Mariusz Kuczyński, Krystyna Kurkowska, Halina Ostasz, Lucyna Staniszewska i Mirosława Wasik. Nagrodzeni nauczyciele to: Waldemar Borusiewicz, Dorota Dobrowolska, Piotr Komorowski, Wioletta Korona, Anna Kurowska, Henryk Marszałek, Wiesława Staniszewska, Beata Stankiewicz, Małgorzata Wiśniewska i Emilia Vytlacil. Wśród nagrodzonych znalazł się też Mirosław Korona, doceniony nie tylko przez ministra odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, ale też specjalnym podziękowaniem od pracowników  za 18 lat pełnej poświęcenia pracy na rzecz łomżyńskiej PSM.

– Przez te wszystkie lata szkoła cały czas się zmienia – podsumowuje Mirosław Korona. – Poprawiają się warunki do pracy i nauki. Poprawia się wyposażenie szkoły. Ale jedna rzecz (taką mam nadzieję) jest niezmienna. To atmosfera szkoły. To wspaniała kadra, dzięki której w atmosferze ciepła i życzliwości możemy „szlifować” muzyczne talenty. To możliwość prezentacji przez uczniów swoich umiejętności na licznych koncertach i liczne sukcesy na konkursach. To wspaniały personel, dbający o uczniów jak o własne dzieci. I mam nadzieję, że taka szkoła pozostaje w pamięci wszystkich, którzy mieli okazję do niej uczęszczać. 

Wojciech Chamryk

 

240729013428.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę