Teatralny Tumult (2004) zakończony...
Przez trzy dni, od piątku do niedzieli, Łomża była stolicą teatrów młodzieżowych. W zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych festiwalu wzięło udział około 200 wykonawców z 14 zespołów teatralnych z całego kraju.
Alina Czyżewska (Aktorka związana z teatrem profesjonalnym i alternatywnym. Laureatka wielu nagród m.in.:Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu - 2002r - za rolę w monodramie "Dziewictwo" wg Gombrowicza. Zawodowo związana jest z Towarzystwem Kultury Teatralnej).
Marcin Sosnowski (Aktor filmowy i teatralny, tłumacz, pedagog. Absolwent krakowskiej PWST. W latach siedemdziesiątych prowadził wraz z Tadeuszem Bradeckim cykl programów telewizyjnych "Spotkania z Balladą". Debiutował w Teatrze Starym w Krakowie. Obecnie związany z Teatrem ATENEUM w Warszawie, gdzie pełni też funkcję kierownika literackiego).
Marek Brand (Autor, reżyser i aktor. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Założyciel i kierownik artystyczny autorskiego teatru Zielony Wiatrak. Współzałożyciel Autorskiej Sceny Prezentacje. Koordynator i współrealizator cyklu imprez organizowanych przez Integracyjny Klub Artystyczny WINDA. Obecnie związany z Sopocką Sceną Alternatywną).
po obejrzeniu w dniach 16-18 kwietnia 2004 r. 14 konkursowych spektakli nie przyznało I Nagrody – ZŁOTEJ KULISY, natomiast przyznało SREBRNĄ KULISĘ - II Nagrodę – Teatrowi Realistycznemu ze Skierniewic za spektakl „Tra-ta-ta”. Dwie równorzędne III Nagrody – BRĄZOWE KULISY – zdobyły: Teatr Tańca Akro z Torunia za spektakl „Razem jesteśmy osobno” i Teatr Narybek from Poland z Mysłowic za spektakl „Tutaj nas jeszcze nie było” . Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Teatr Varietes, czyli Szajka Hipnotyzerów z Wrocławia za spektakl „Odczepić się”, Teatr Zgrzyt z Sanoka za spektakl „Made in Poland” i Teatr Bronisze z Ożarowa Mazowieckiego za spektakl „Ubu bardzo według zupełnie nieomalże ale nie do końca prawie tak rimejk.”
Jury podziękowało organizatorom za stworzenie ciekawej propozycji artystycznej i kulturalnej dla kraju i regionu, wyraziło również nadzieję, że Tumult wpisze się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych Łomży.
Nagrody wręczył Prezydent Łomży – Jerzy Brzeziński, pod którego honorowym patronatem odbył się festiwal.
MDK-DŚT dziękuje wszystkim łomżyńskim firmom, które wsparły organizację festiwalu: Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy, Wandzie i Tadeuszowi Wałkuskim, Hotelowi GROMADA Łomża, Restauracji Cztery Pory Roku, PH Sanmet s.j. K.J.J. Muła, Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, Hurtowni Spożywczej Wiomar Sp. z o.o, Zakładom Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych, Drukarni Libra Print. Specjalne podziękowania należą się także: Komendzie Miejskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Rejonowi Energetycznemu, Dyrekcji i uczniom Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki oraz Dyrektorowi Teatru Lalki i Aktora w Łomży.
Patronat medialny nad imprezą roztoczyły: Tygodnik KONTAKTY, Gazeta Współczesna, Portal Internetowy 4lomza.pl i Telewizje Łomża. Informacje o festiwalu zamieszczały portale internetowe m.in. Polska.pl, Independent-Kultura Niezależna.pl, rozgłośnie radiowe: II Program Polskiego Radia (Radio BIS), Polskie Radio Białystok oraz III Program Telewizji Polskiej. Relacje z festiwalu ukażą się, podobnie jak po ubiegłorocznym Tumulcie, w czasopismach SCENA i RUCH TEATRALNY.