Dawnych autobusów czar
W niedzielne popołudnie po Łomży kursował jeden autobus więcej, niż wynikało to z rozkładu jazdy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Zabytkowy Autosan H9-35 Dariusza Łady wyjechał po raz kolejny na ulice miasta w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie czasowej „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży” w Muzeum Północno-Mazowieckim. Starsi mogli przypomnieć sobie lata dzieciństwa i młodości, a osoby młodsze przekonać się, jak podróżowano komunikacją miejską 30-40 lat temu - chętnych do tych nostalgicznych przejażdżek nie brakowało.
Otwarta 18 maja podczas Nocy Muzeów wystawa czasowa „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży” przybliża historię Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji od momentu jego powstania w roku 1969 do czasów współczesnych. Można prześledzić rozwój przedsiębiorstwa od skromnych początków - pięć autobusów, dwie linie - przez okres prosperity z lat województwa łomżyńskiego i czasów współczesnych wieku XXI, stojących już pod znakiem nowoczesnego taboru, w tym autobusów elektrycznych. Na wystawę składają się fotografie, dokumenty, bilety, karty miejskie, pamiątki i różnego rodzaju przedmioty związane z MPK, pochodzące ze zbiorów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, byłych i aktualnych pracowników MPK, z Dariuszem Ładą i Krzysztofem Zarembą na czele oraz kolekcjonerów. Są też obiekty wielkoformatowe, w tym idealne jako tło do wykonywania pamiątkowych zdjęć, aranżacje przestrzenne i inne atrakcje dla miłośników aktywnego zwiedzania.
Oddzielną część ekspozycji stanowi rękodzieło artystyczne, wykonane z wyeksploatowanych części autobusów przez pracowników Działu Napraw Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży pod kierunkiem Waldemara Węgrowskiego. Wystawę dopełniają materiały filmowe, udostępnione przez Marka Norowskiego z portalu MyLomza, Aleksandra Plagę z Naszej Łomży oraz pochodzące z archiwów prywatnych. Nieprzypadkowo otwarta podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów wystawa cieszy się wciąż sporym zainteresowaniem, chętnie oglądana nie tylko przez mieszkańców Łomży, ale też przyjezdnych turystów, w tym miłośników autobusów i komunikacji miejskiej.
Już w dniu wernisażu jej dodatkową atrakcją była przejażdżka, wyprodukowanym w roku 1992 i pieczołowicie odrestaurowanym Autosanem H9-35, należącym do Dariusza Łady. Powrócono do tego pomysłu w lipcu i w sierpniu, oferując w określone weekendowe dni aż po trzy kursy, a do tego zwiedzanie wystawy z pracownikiem MPK Krzysztofem Zarembą. Przejażdżki w ostatnią sobotę sierpnia cieszyły się dużym zainteresowaniem osób w bardzo zróżnicowanym wieku, w tym również takich, które wybrały się na nie i 13 lipca. Do tego zaparkowany na Starym Rynku autobus przyciągał wzrok przechodniów i uczestników miejskiego jarmarku - były osoby, które początkowo chciały go tylko obejrzeć w środku, ale namówione przez dzieci skusiły się na przejazd i nie kryły zadowolenia.
Najbardziej oblegany był kurs drugi, gdzie zabrakło miejsc siedzących, a uczestnicy najbardziej cieszyli się z wypraw na Górę Królowej Bony. Były też nostalgiczne wspomnienia, ponieważ nie zabrakło osób, których ojcowie i dziadkowie przez lata pracowali w MPK, prowadząc nawet ten konkretny autobus o numerze bocznym 164.
Kolejne kursy tego typu nie są już przez muzeum planowane, ale cały czas można zwiedzać wystawę „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży”, którą zakończy finisaż 20 października - osoby posiadające Łomżyńską Kartę Mieszkańca mogą to uczynić już za symboliczną złotówkę.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk