Uczennice liceum plastycznego wyróżnione w ogólnopolskim konkursie
Pokonkursową wystawę 5. Ogólnopolskiego Biennale Wklęsłodruku otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Jury nagrodziło i wyróżniło 12. młodych artystów z całego kraju, w tym uczennice Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży, Anastasiię Levchenko z PLSP i Martynię Jankowską. - Nasz konkurs rozwija się! - podkreślała jego opiekunka i wicedyrektor szkoły Gabriela Horosz, ciesząc się z dużej ilości prac i ich wysokiego poziomu, o czym można przekonać się do połowy listopada.
Biennale wklęsłodruku, zainicjowane przez nauczycielki grafiki Katarzynę Swoińską i Gabrielę Horosz, odbyło się po raz pierwszy w łomżyńskim liceum plastycznym w roku 2015. Na konkurs nadesłano wtedy 119 prac, wykonanych przez uczniów ośmiu szkół plastycznych z całego kraju.
Kolejne odsłony konkursu odbywały się co dwa lata, z przerwą wymuszoną pandemią, a liczba prac i szkół była za każdym razem zbliżona - tylko w konkursie sprzed dwóch lat, po pandemicznych zawirowaniach, było ich znacznie mniej, bo 77. W tegorocznej odsłonie wszystko wróciło do normy, bo jury w składzie: przewodniczący, prof. Rafał Zygmunt Strent, prof. Alina Jackiewicz-Kaczmarek (ASP Gdańsk) i dr hab. Alicja Habisiak-Matczak prof. ASP Łódź, oceniało aż 122 prace. Ich autorami byli uczniowie 10 szkół: Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych im. bł. Piotra Jerzego Frassati w Nowym Sączu, Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej w Wodzisławiu Śląskim, Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży, które współpracuje z organizatorem konkursu, to jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. hasło tegorocznego konkursu brzmiało „Z mojej perspektywy”, a jurorzy nagrodzili i wyróżnili 12 osób.
W kategorii klas młodszych (I-III LSP) zwyciężyła Maja Tobasiewicz z PLSP w Jarosławiu, autorka pracy „Spojrzenie”. Drugie miejsce zajęła Hanna Wandasiewicz z PLSP w Dąbrowie Górniczej („Przylot”), a trzecie Wiktoria Czekaj z PLSP w Kielcach („Chałupa”). Wyróżnienia honorowe otrzymali: Ernest Chmielewski z PLSP w Supraślu za pracę „Bez tytułu”, Anastasiia Levchenko z PLSP w Łomży za pracę „Czapla” i Bartosz Heller z PLSP w Supraślu za pracę „Rytuał”. W kategorii klas starszych (IV-V LSP) I miejsce zajęła Oliwia Pol z LSP w Wodzisławiu Śląskim, autorka pracy „Zaburzenia odżywiania”. Kolejne nagrody przypadły Izabeli Maciąg z LSP w Dąbrowie Górniczej za „Przekształcenia swobodne” oraz Magdalenie Jurczak z LSP w Dąbrowie Górniczej za „Ręce do góry”. Wyróżnienia honorowe odebrali: Milena Łapaj z LSP w Dąbrowie Górniczej („Moje kochane Ferrari”), Aleksandra Bienias z LSP w Tarnowie („Astygmatyk II”) oraz Martyna Jankowska z PLSP w Łomży („Metafizyka klasyczna”). Nauczycielką wyróżnionych uczennic łomżyńskiego liceum jest Dominika Ruta, wraz z Gabrielą Horosz opiekunka konkursu.
Na pokonkursową wystawę zakwalifikowano również 50 nie nagrodzonych, ale wyróżniających się prac - tak duże zainteresowanie konkursem świadczy o tym, że młodzi ludzie wciąż są zainteresowani grafiką warsztatową w klasycznej postaci. Wystawę można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej (ul. Długa 13) do 15 listopada.
Wojciech Chamryk