Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 18 listopada 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Młodzi mieszkańcy diecezji łomżyńskiej czekają na Krzyż Światowych Dni Młodzieży.

Po raz pierwszy podarunek od Jana Pawła II trafi do miast regionu. Będzie w Grajewie, Kolnie, Ostrołęce i Łomży i to już w najbliższą niedzielę. Krzyż Światowych Dni Młodzieży papież podarował młodym 25 lat temu w Rzymie Od tego czasu przemierza on kolejne kontynenty. Do Polski przyjedzie z Australii, gdzie przebywał przez ostatnie 2 lata (trafił tam przed Światowym Dniem Młodzieży w Sydney). W naszym kraju gościł będzie jednak tylko 1,5 miesiąca, bo w połowie czerwca przejmą go Hiszpanie (przed Światowym Dniem Młodzieży w Madrycie).

Czterometrowy Krzyż witany jest w każdym kraju z wielką radością i - jak powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Jacek Czaplicki - „z wielką temperaturą emocjonalną”. W porannej Rozmowie Radia Nadzieja przypomniał symbolikę krzyża. - Ten drewniany, dębowy Krzyż jest symbolem chrześcijaństwa, życia młodego człowieka, walki, obumierania, stawania się kimś lepszych; jest symbolem drogi do świętości – mówił ks. Jacek Czaplicki.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży nawiedza wszystkie diecezje w Polsce, w łomżyńskiej będzie gościł całą dobę – od niedzieli (17 maja) do poniedziałku. Wraz z nim pielgrzymuje ikona Matki Bożej Salus Populi Romani z Rzymu (tłum. wybawicielka ludu rzymskiego). Oryginał Ikony znajduje się w Rzymie, pochodzi z 6. wieku. Wówczas papież Grzegorz, modląc się przez przez wstawiennictwo Matki Bożej Salus Populi Romani, wyjednał zakończenie epidemii dżumy. W roku 2000, podczas Jubileuszowych Dni Młodzieży w Rzymie, Jan Paweł II poprosił, aby ta Ikona została umieszczona obok Krzyża Młodzieży na Tor Vergata - w miejscu, gdzie odbywała się liturgia Mszy św. kończąca ŚDM. - Od tamtej pory Ikona zrosła się ze ŚDM, a jej kopia pielgrzymuje z Krzyżem po całym świecie – tłumaczy na antenie Radia Nadzieja ks. Jacek Czaplicki.

W niedzielę wczesnym rankiem Krzyż i Ikona zostaną przewiezione z Białegostoku do Grajewa Pociągiem Papieskim, który akurat w tym czasie kursuje w województwie podlaskim (na co dzień obsługuje linie kolejowe między Krakowem a Wadowicami). Uroczystość powitalną przygotowuje parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grajewie, Msza św. rozpocznie się o godz. 9.30. Następnie Krzyż i Ikona trafią do Kolna, powitanie planowane jest w parafii Lachowo przy pomniku JP II. Następnie na specjalnej, otwartej platformie przejadą przez kolneńskie miejscowości do Kolna, a główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.30 w kościele św. Anny. Do Ostrołęki Krzyż z Ikoną trafią około godz. 15, uroczystości odbędą się w tamtejszej farze, a w Łomży, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, modlitwa rozpocznie się o godz. 18, po niej zaplanowano czuwanie. W poniedziałek o godz. 9 zostanie odprawiona Msza św. dla delegacji młodzieży łomżyńskich szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i wyższych oraz nastąpi przekazanie Krzyża i Ikony młodzieży Diecezji Elbląskiej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę