Prawo.pl: wykonanie zastrzyku z adrenaliny będzie „pierwszą pomocą”
Zastrzyk z adrenaliny wejdzie do definicji „pierwszej pomocy”. To zmiana, której oczekiwali pacjenci oraz rodzice dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym - informuje Prawo.pl. Serwis podaje, że taki zapis zakłada projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw, który został przekazany do konsultacji publicznych.
Obecnie, mimo tego, że udzielenie pomocy w sytuacji zagrożenia życia jest obowiązkiem prawnym każdej osoby, to szkoły i przedszkola mają wątpliwości dotyczące tego, kto i na jakich zasadach jest uprawniony do podania dziecku zastrzyku z adrenaliny.
Zgodnie z obecną definicją pierwszej pomocy, np. w przypadku wstrząsu anafilaktycznego, nie ma możliwości podania adrenaliny przez osobę udzielającą pierwszej pomocy, chociaż lek ten jest dostępny na miejscu zdarzenia.
Jak czytamy w serwisie Prawo.pl, Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że z powodu coraz częstszego stosowania w ramach pierwszej pomocy produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza, a niezbędnych osobom przewlekle chorym, np.: zagrożonym wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego, napadu padaczki czy chorującym na cukrzycę, konieczne jest rozszerzenie definicji pierwszej pomocy również o takie leki, w celu umożliwienia świadkom zdarzenia postępowania zgodnego z prawem.
Według Prawo.pl zmianę, polegającą na uwzględnieniu w definicji pierwszej pomocy podania leku przepisywanego przez lekarza, zakłada projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.
Fundacja Allergia zaznacza na łamach serwisu Prawo.pl, że choć obecnie podanie adrenaliny w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego nie mieści się w ustawowej definicji pierwszej pomocy, to jednak - zarówno z ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, jak i z Kodeksu karnego - wynika, że każda osoba ma prawny obowiązek udzielenia pomocy osobie, której życie jest zagrożone.
Jak podaje serwis, art. 162 par. 1 Kodeksu karnego mówi, że kto człowiekowi, znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Udzieleniem pomocy osobie we wstrząsie anafilaktycznym jest właśnie podanie zastrzyku adrenaliny - zauważa Prawo.pl.
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/podanie-adrenaliny-to-pierwsza-pomoc,518121.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom