Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

poniedziałek 20.09.2004

Gazeta Współczesna - Sposób na lotnisko Gazeta Współczesna - Z Rzymu do Łomży Gazeta Wyborcza - Dostaniemy więcej z 220 mln nadwyżki Gazeta Wyborcza - Mleczarstwo. Konferencja w Augustowie

Gazeta Współczesna - Sposób na lotnisko
Lotnisko w Czerwonym Borze będzie mniejsze, niż zakładano. To jedyny sposób, aby w ogóle powstało.
- Dużo krócej będzie trwała budowa niż załatwienie formalności - mówi Władysław Tocki, prezes Towarzystwa Lotniczego Cumulus. - Sprawa ciągnie się od 2001 r., a firma budowlana jest w stanie oddać lotnisko do użytku w ciągu dwóch miesięcy.
Główną przeszkodą było negatywne stanowisko Lasów Państwowych. Radni Gminy Zambrów znaleźli na nie sposób - podjęli uchwałę o zmniejszeniu terenu lotniska tak, by nie obejmowało obszarów zalesionych. Teraz przygotowania powinny ruszyć z miejsca.
Do końca roku sporządzona zostanie ocena wpływu lotniska na środowisko, doprowadzona będzie energia elektryczna, przygotowane drogi dojazdowe, wykonane zostaną pasy startowe, zbadane natężenie ruchu powietrznego. Kolejnym ważnym etapem jest geodezyjne wydzielenie terenu i przekazanie go na własność Urzędowi Marszałkowskiemu.
więcej: Gazeta Współczesna - Sposób na lotnisko

Gazeta Współczesna - Z Rzymu do Łomży
Dr Witold Misiuda-Rewera z Lublina został rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży. Zastąpił na tym stanowisku dr. Waldemara F. Pędzińskiego z Łomży. Dziekanem wydziału nauk ekonomiczno-społecznych został prof. dr hab. Sławomir Partycki z Lublina.
Nowego rektora zaskoczyła decyzja założyciela WSzZiP o. Mariana Piwko.
- Myślałem, że będziemy rozmawiać o warunkach i szczegółach zatrudnienia, a o. Piwko przyjechał z gotową dokumentacją - mówił dziennikarzom podczas swojej pierwszej konferencji prasowej dr Misiuda-Rewera. - Chciałbym za pół roku złożyć wniosek o utworzenie nowego kierunku - zapowiedział. - Oprócz zarządzania i marketingu oraz socjologii zaczniemy kształcić na politologii, prawdopodobnie ze specjalizacjami: europeistyka, administracja celna czy obsługa funduszy strukturalnych.
więcej: Gazeta Współczesna - Z Rzymu do Łomży

Gazeta Wyborcza - Dostaniemy więcej z 220 mln nadwyżki
Dodatkowo 150 tys. zł dostanie podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia z Ministerstwa Zdrowia. Marek Balicki podpisał właśnie decyzję o podziale dodatkowych 220 mln zł
Jak już pisaliśmy, centrala NFZ miała do podziału nadwyżkę zgromadzoną dzięki lepszej niż początkowo zakładano ściągalności składki na zdrowie. Podlaski NFZ dostał prawie najmniej w Polsce, bo tylko 6,6 mln zł (zdecydowanie mniej niż np. świętokrzyski). Zaprotestowali nasi związkowcy; zbierali podpisy mieszkańców pod apelem do ministra, zorganizowali pikietę pod centralą NFZ w Warszawie i spotkali się też z prezesem NFZ - Lesławem Abramowiczem. Rozmowy zakończyły się jednak fiaskiem. Następnie na spotkanie z ministrem wybrali się politycy SLD; niestety, żadnych konkretów nie usłyszeli. Potem rozmawiali z Balickim także związkowcy. Minister obiecał im, że jeszcze raz przyjrzy się podziałowi środków.
więcej: Gazeta Wyborcza - Dostaniemy więcej z 220 mln nadwyżki

Gazeta Wyborcza - Mleczarstwo. Konferencja w Augustowie
Rekordowy eksport w branży mleczarskiej. W pierwszej połowie 2004 r. obroty mleczarni z krajami Unii Europejskiej zwiększyły się o 70 proc. w porównaniu z minionym rokiem
Szanse i zagrożenia w branży mleczarskiej były głównym tematem dwudniowego forum "Polska Spółdzielczość Mleczarska w Unii Europejskiej", zakończonego wczoraj w Augustowie. Spółdzielcy, naukowcy oraz przedstawiciele branżowych organizacji rozmawiali m.in. o handlu i promocji artykułów mleczarskich na zachodnich rynkach. Wygląda na to, że po akcesji szans dla naszego mleczarstwa jest dużo więcej niż zagrożeń. Świadczą o tym liczby - w pierwszym półroczu 2004 r. eksport masła wzrósł trzykrotnie, serów - o 54 proc., mleka w proszku - o 25. Dużo więcej też sprzedano mleka i śmietany. 64 proc. całego zbytu naszych spółdzielni stanowi eksport do krajów UE.
- Rewelacyjne wyniki eksportowe to niewątpliwie efekt kontyngentów bezcłowych do UE, ale także konkurencyjnych cen - mówił podczas forum Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Z kolei prof. Jadwiga Seremak-Bulge z tego samego instytutu oceniła, że polskie produkty mleczarskie są tańsze od unijnych o 17-34 proc.
więcej: Gazeta Wyborcza - Mleczarstwo. Konferencja w Augustowie


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę