Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Łosie coraz mocniej rozrabiają

Główne zdjęcie
Rodzina łosi na biebrzańskiej łące
fot. M. Maliszewski

Populacja łosi w Polsce wciąż rośnie. Są pod ochroną, więc nie prowadzi się odstrzałów tych zwierząt, tymczasem powodują one coraz więcej szkód w lasach, coraz częściej też wychodzą na drogi, przyczyniając się do wypadków drogowych - alarmują specjaliści. Dolina Biebrzy to ich ulubione miejsce bytowania - "rozrabia" ich tu co najmniej pół tysiąca.

O populacji łosia w Polsce rozmawiają naukowcy i przedstawiciele parków narodowych w Osowcu Twierdzy w Biebrzańskim Parku Narodowym (BPN), na rozpoczętej w piątek sesji naukowej.

W opinii, wciąż nie wiadomo dokładnie, ile łosi żyje na terenie Polski. Szacuje się, że jest ich około 2-3 tysięcy, najwięcej w Biebrzańskim Parku Narodowym - ponad 550.

Dolina Biebrzy to ich ulubione miejsce bytowania, ze względu na obfitość pokarmu i niedostępność terenów bagiennych, na których człowiek im nie przeszkadza. Z łosiami zaczynają tam jednak konkurować jelenie. Jak powiedział dyrektor BPN, Adam Sieńko, żyje już tam około 600 jeleni.

Oba gatunki wchodzą sobie w drogę. Przeszkadzają sobie nawzajem w zajmowaniu miejsc na żerowiskach, mają też porę godową w tym samym czasie. Zagrożeniem dla łosi mogą być choroby roznoszone przez jelenie - powiedział Sieńko. Ze wstępnych analiz wynika, że łosie zaczynają z jeleniami przegrywać. Trzeba przeprowadzić jak najszybciej badania naukowe, które sprawdziłyby wzajemne interakcje między tymi gatunkami - dodał Sieńko.

Nad Biebrzą łosie też coraz częściej wpadają na przykład do jam pozostałych po wydobyciu torfu, dołów i zagłębień, z których trudno je wydostać. Często taka przygoda kończy się śmiercią zwierzęcia. Ginie najczęściej ze strachu, stresu i z przegrzania - dodał.

Rok 2004 w Biebrzańskim Parku Narodowym ogłoszono Rokiem Łosia, uznanego za jednego z najcenniejszych zwierząt w grupie gatunków ssaków kopytnych. Pod znakiem łosia będzie przebiegał także rok 2005, nazwany w BPN Rokiem "Czerwonego Bagna" - rezerwatu, który szczególnie upodobały sobie te zwierzęta.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę