Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kiedy student może stracić ubezpieczenie zdrowotne

Każda osoba, która się uczy aż do ukończenia 26. roku życia, jest ubezpieczona zdrowotnie, co oznacza, że może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Studenta do ubezpieczenia mogą zgłosić rodzice, a jeśli nie ma takiej możliwości może go zgłosić szkoła lub uczelnia. Są jednak sytuacje, w których żak traci to ubezpieczenie.

Najczęściej o braku ubezpieczenia zdrowotnego dowiadujemy się, gdy w rejestracji do lekarza rodzinnego czy specjalisty  nasze nazwisko w systemie „świeci się na czerwono”. Dlaczego tak się dzieje?  Przyczyn jest wiele. Najczęstszym przypadkiem jest zmianą miejsca zatrudnienia przez rodzica. Opiekun zmienia firmę, ale zapomina powiadomić swój zakład pracy, że do ubezpieczenia zdrowotnego należy też zgłosić dorosłe, ale uczące się, dziecko. Bywa i tak, że student podejmie pracę w wakacje, czy w innym okresie i pracodawca zgłasza go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Tym samym „wypada” wówczas z ubezpieczenia zdrowotnego u rodziców. Wraz z zakończeniem umowy kończy się też zgłoszenie do ubezpieczeń. Wówczas ponownie rodzic bądź uczelnia powinni zgłosić studenta do ubezpieczenia zdrowotnego.

Własny tytuł do ubezpieczenia 

- Niewiele osób wie, że dziecko korzysta z ubezpieczenia rodzica tylko do czasu, gdy nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy w czasie wakacji młody człowiek podejmuje zatrudnienie na umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, wówczas automatycznie traci ubezpieczenie „u rodzica” – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS  województwa podlaskiego.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy student rozpocznie prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wówczas, nawet korzystając z ulg dla osób startujących z własnym biznesem (ula na start czy preferencyjne składki) – będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. 

7 dni na zgłoszenie

Ważne jest, by pamiętać o sytuacjach, w których  młody człowiek może stracić ubezpieczenie zdrowotne. Na zgłoszenie członka rodziny do tego ubezpieczenia, (gdy ten nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia) mamy 7 dni od momentu, w którym zaistniała okoliczność powodująca, że przestał być ubezpieczony. Należy go zgłosić do  zdrowotnego u swojego płatnika składek. Musimy także nie zapomnieć o tym, by poinformować pracodawcę, że nasze dziecko należy wyrejestrować z  ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, gdy rozpoczął  pracę albo zakończył studia czy naukę w szkole.

 

Co z ubezpieczeniem zdrowotnym po zakończeniu nauki 

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studenta wygasa z dniem ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Jednak prawo do świadczeń opieki zdrowotnej zachowują przez 4 miesiące od ukończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

źródło: ZUS


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę