Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Planeta JANTAR inspiruje...

Stowarzyszenie „Bursztynowa Planeta JANTAR” z siedzibą w Gdyni oraz Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zapraszają na otwarcie wystawy „Planeta JANTAR inspiruje... “, które odbędzie się 23 października 2011 roku (niedziela), o godz. 14.00, w gmachu łomżyńskiego Muzeum.Podczas wernisażu zostanie wyświetlona prezentacja multimedialna „EUROPEJSKIE SZLAKI BURSZTYNOWE – Bursztyn w przyrodzie i kulturze Europy”.

 

Uczestnicy wystawy: Elżbieta Falińska-Banaś, Barbara Gronuś-Dutko, E.Seweryna Gugała-Stolarska, Aleksandra Iwachów, Anna Stolarska-Przybysz (sygn. Carpenter), Paulina Binek, Sonia Karimi, Barbara Jarych, Małgorzata Rynarzewska, Dorota Skubisz, Eryk Popkiewicz. Jedenaście interesujących osobowości twórczych pracujących w różnych technikach plastycznych i reprezentujących odmienne style artystyczne pokazało na wystawie – oprócz bursztynów – obrazy, tkaniny, fotografie i collages. Wszystkich autorów jednoczy wspólna inspiracja bursztynem i ideą Planety JANTAR z jej porywającą, holistyczną wizją świata i rzeczywistości. Prezentowane prace przeczą popularnemu przekonaniu, że bursztyn to jedynie atrakcyjny surowiec jubilerski. Siła fascynacji magią bursztynu i twórczej wyobraźni autorów sprawia, że wszystkie dzieła, nawet te, w których nie występuje bursztyn emanują iście jantarową energią – tą samą, która od wieków wykorzystywana jest w jantaroterapii. Bursztyn naturalny jest bursztynem „żywym” (dojrzewającym) i ta cecha odróżnia go od bursztynu modyfikowanego oraz nadaje mu zdolność pozytywnego wpływu na ludzkie zdrowie. Na wystawie – w części zaaranżowanej przez komisarza ekspozycji, Barbarę Gronuś-Dutko – oglądamy wyjątkowe piękne okazy tego jantaru w formie oszlifowanych bryłek i wyrobów biżuteryjnych. Obróbki kamieni dokonał Jerzy Dutko, który jest także – wspólnie z Barbarą Gronuś-Dutko – autorem biżuterii. Barbara Gronuś-Dutko pokazuje ponadto na wystawie niezwykłe fotografie brył bursztynu i jego wnętrza.

Scenariusz do prezentacji „EUROPEJSKIE SZLAKI BURSZTYNOWE – Bursztyn w przyrodzie i kulturze Europy” został opracowany przez Alicję Pielińską, biologa, kustosza z Działu Bursztynu Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Barbarę Gronuś-Dutko, artystę plastyka, Prezesa Stowarzyszenia „Bursztynowa Planeta JANTAR”. Prezentacja ta przygotowana przez Barbarę Gronuś-Dutko zawiera szereg interesujących wątków tematycznych ilustrowanych fotografiami. Krótkie opisy informują o genezie, niezwykłych właściwościach oraz o kolejnych etapach przemieszczania bursztynu w dziejach geologicznych. Podobnie zasygnalizowane jest znaczenie „złota północy” w życiu dawnych i współczesnych Europejczyków, jak też mieszkańców innych kontynentów.

 

Ekspozycja gościć będzie w Łomży do 18 marca 2012 roku.

Stowarzyszenie " Bursztynowa Planeta JANTAR"

 

Grzegorz Gwizdon
pt, 04 listopada 2011 14:27
Data ostatniej edycji: nie, 02 lutego 2014 12:20:06

 


facebook m.jpg

Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg

Muzeum czynne:
wtorek, czwartek, piątek
w godz.: 9.00-16.00
środa w godz.: 9.00-17.00
sobota, niedziela, święto
w godz.: 10.00-16.00
poniedziałek-nieczynne

18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16

Bilet wstępu do muzeum:

wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł

wystawy stałe:

Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- Bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
Bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł

Wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny – 100 zł

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny
weekendowy
(sobota/niedziela)– 20 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę