Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 28 grudnia 2024 napisz DONOS@

Czy tabletka dzień po może zaburzyć menstruacje?

Tabletka „dzień po” to wydawana z przepisu lekarza antykoncepcja ratunkowa, która ma za zadanie uchronić przed nieplanowaną ciążą. Zawiera dużą dawkę hormonów, więc nieprawidłowo stosowana może negatywnie wpływać na organizm kobiety. Czy pigułka „po” może zaburzać owulację? Jakie objawy po jej zażyciu wymagają konsultacji z lekarzem?

Czym jest i gdzie kupić tabletkę „dzień po”?

Tabletki „po” to antykoncepcja awaryjna, czyli stosowana przez kobiety w sytuacjach, gdy istnieje uzasadnione ryzyko, że może dojść do zapłodnienia. Najczęściej sięgają po nie panie, które odbyły stosunek bez zabezpieczenia w okolicy dni płodnych lub stosujące antykoncepcję, która zawiodła. Co ważne, pigułka „po” nie działa wczesnoporonnie, tylko hamuje owulację. W efekcie utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej na czas. Skuteczność preparatu jest wysoka, chociaż zależy to od czasu jego przyjęcia – im szybciej od stosunku tabletka zostanie połknięta, tym większa szansa, że do ciąży nie dojdzie.

Tabletka „dzień po stosunku” w Polsce wydawana jest wyłącznie z przepisu lekarza. Jest to utrudnienie, ponieważ czas od współżycia do przyjęcia tabletki powinien być jak najkrótszy, a termin wolnej wizyty często jest zbyt odległy. Na szczęście lek może być przepisany zarówno przez ginekologa, jak i lekarza innej specjalizacji – również podczas wizyty online. Przykładem portalu, gdzie może być zalecona pacjentce tabletka dzień po, jest naszarecepta.pl Jest to cenione rozwiązanie głównie za sprawą natychmiastowej konsultacji z lekarzem, bez potrzeby wcześniejszej rejestracji czy dojazdu do przychodni i oczekiwania w kolejce.

Tabletka „dzień po stosunku” – jak działa na cykl menstruacyjny?

Nie bez powodu antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych jako „ostatnia deska ratunku”, a nie główna metoda antykoncepcji. Nie chodzi tutaj o koszt tabletki „po”, tylko o możliwy wpływ na organizm. Stosowana rozsądnie i sporadycznie nie powinna wpływać negatywnie na organizmie pacjentki. Jednak jej nadużywanie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Ze względu na wysoką zawartość hormonów może skutkować np. rozregulowaniem cyklu menstruacyjnego.

Przy racjonalnym stosowaniu tego produktu, nie trzeba obawiać się poważnych zmian, jeśli chodzi o menstruację.

  • Przyjęcie pigułki „po” może skutkować pojawieniem się nieregularnych plamień lub krwawień przed oczekiwanym okresem.

  • Dojść może również do lekkiego opóźnienia miesiączki, jednak czas cyklu nie powinien wydłużyć się bardziej niż o 5 dni. Niekiedy okres się pojawia szybciej.

W każdym z tych przypadków cykl szybko się normuje i nie ma problemów długotrwałych z menstruacją. Należy pamiętać, że im częściej stosuje się antykoncepcję ratunkową, tym większe ryzyko zaburzeń cyklu.

Tabletka „dzień po” a ginekolog – jakie objawy po jej zażyciu powinny być alarmujące?

Gdy po przyjęciu tabletki „dzień po” okres nie pojawił się w ciągu 5 dni, a do tego pojawiły się wczesne objawy ciąży, należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Trzeba wiedzieć, że antykoncepcja awaryjna – mimo bardzo wysokiej skuteczności działania – nie daje gwarancji, że do ciąży nie dojdzie. Jeśli okres nie przychodzi na czas, a kobieta odczuwa niepokojące symptomy świadczące o ciąży, powinna pilnie to sprawdzić. Nie zawsze objawy świadczą o ciąży – niektóre niepożądane działania tabletek „dzień po” przypominają wczesne objawy ciąży.

Do ginekologa należy zgłosić się z jakimikolwiek niepokojącymi objawami, które mogą wiązać się z przyjęciem tabletki „po”. Jeśli plamienia czy krwawienia śródcykliczne będą pojawiać się w kolejnych cyklach lub wystąpią zaburzenia cyklu miesiączkowego, również nie powinno się zwlekać z konsultacją.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę