Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 270

Drzewna - ostatnie starcie?

Na przyszłotygodniową sesję Rady Miasta zostały skierowane wnioski prezydenta Łomży w sprawie rozwiązania z dniem 31 grudnia 2008 roku Zespołu Szkół Drzewnych nr 9, i powołania 1 stycznia 2009 roku Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych z siedzibą w budynku Publicznego Gimnazjum nr 3 przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Łomży. W iście ekspresowym tempie zgodę na takie rozwiązanie wyraził Podlaski Kurator Oświaty. Prezydent Łomży odpowiednie pismo w tej sprawie wysłał do niego w czwartek 9 października, a cztery dni później, w poniedziałek 13 października, Jerzy Kiszkiel odpisał, że wyraża zgodę.

Przypomnijmy, bój o „Drzewną” trwa już rok. Pod koniec ubiegłego roku odpowiedzialny za oświatę w mieście zastępca prezydenta Krzysztof Choiński skierował do radnych z prośbą o opinię na temat zamiany z wojewodą zabytkowego budynku „Drzewnej” przy Alei Legionów, na ok. 30 ha działek co wiązałoby się – jak wówczas proponował prezydent - z przeniesieniem poszczególnych kierunków nauczania tej szkoły do trzech innych - „Mechaniaka”, „Wety” i „Budowlanki”. W opuszczonym przez uczniów budynku przy Alei Legionów swoją siedzibę miała znaleźć Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. O prezydenckim pomyśle, choć jego realizację zaczęto jeszcze wiosną 2007 roku,  zarówno społeczność szkoły, jak i mieszkańcy Łomży, dowiedzieli się z publikacji na naszym portalu internetowym www.4lomza.pl.  Wywołało to oburzenie i protesty, zwłaszcza ze strony uczniów i nauczycieli „Drzewnej”. W ciągu roku burzliwej dyskusji, prezydenci miasta przedstawili jeszcze kilka koncepcji „załatwienia” kłopotliwej sprawy. Zaproponowano m.in. budowę „kampusu” - nowej siedziby szkoły - obok warsztatów przy ulicy Sikorskiego. To pod tym warunkiem Rada Miasta zgodziła się na zamianę działek z wojewodą. Choć do zamiany doszło, szybko okazało się, że żaden „kampus” nie powstanie, a zastępca prezydenta Choiński przedstawił nową koncepcję – połączenia „Drzewnej” z pobliskim Publicznym Gimnazjum nr 3.
Do połączenia miałoby dojść od 1 stycznia 2009 roku. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta radni tym tematem mieli zając się na wrześniowej sesji. Na kilka dni przed jej terminem, dokumenty dotyczące połączenia wiceprezydent Choiński wycofał jednak z Rady. Okazało się, że wniosek prezydenta nie znalazł uznania w oczach kuratora oświaty, ale kurator nie zdążył tego obwieścić... Małgorzata Palanis, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Białymstoku, informowała wówczas, że choć w Kuratorium była już przygotowana opinia negatywnie oceniająca ten wniosek, to nie została ona wydana, bo w ostatniej chwili prezydent Łomży wniosek wycofał...
Tym razem kurator działał wyjątkowo szybko, i co najważniejsze zgodnie z oczekiwaniami władz Łomży. W czwartek, 9 października, prezydent Łomży wysłał do niego pismo w sprawie zamiaru rozwiązania z dniem 31 grudnia 2008 roku Zespołu Szkół Drzewnych(...), a już w poniedziałek 13  października kurator Jerzy Kiszkiel podpisał półtorastronicową opinię wyrażającą zgodę na takie rozwiązanie. Oto niemal cała jej treść:
Jak wynika z pisma (prezydenta Łomży do kuratora- odp red.), głównym powodem rozwiązania Zespołu Szkół Drzewnych Nr 9 w Łomży jest sytuacja organizacyjna szkoły, wyrażająca się w szczególności znacznym spadkiem liczby uczniów oraz sytuacja prawna budynku szkoły, który zgodnie z informacją Urzędu Miejskiego w Łomży zostanie przekazany na siedzibę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.
Na bazie szkół wchodzących w skład Zespołu oraz Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Łomży planowane jest utworzenie z dniem l stycznia 2009 r. nowego zespołu szkół mieszczącego się w siedzibie Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Łomży. (...)
W skład Zespołu Szkół Drzewnych nr 9 w Łomży wchodzi 7 szkół, w tym nabór utrzymują tylko 3 szkoły. Systematyczne zmniejsza się liczba oddziałów. Pogarszające się warunki demograficzne oraz wysoki poziom bezrobocia na terenie miasta Łomża i powiatu łomżyńskiego w zawodach, w których kształcą się uczniowie powodują, iż spada zainteresowanie ofertą edukacyjną szkoły.
Analiza organizacji pracy i realizacji zadań edukacyjnych nowego zespołu szkół w siedzibie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Łomży, dokonana przez powołaną w tym celu komisję, w skład której weszli przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron wykazała, że połączenie szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Drzewnych nr 9 oraz Publicznego Gimnazjum nr 3 nie spowoduje zakłócenia procesu dydaktycznego, wychowawczego oraz opiekuńczego. Połączenie ww. szkół w nowy zespół, poprawa bazy materialnej szkoły może przyczynić się do wzrostu zainteresowania ofertą edukacyjną, a tym samym zwiększenia liczby oddziałów w szkołach wchodzących obecnie w skład Zespołu Szkół Drzewnych nr 9, jak również Publicznego Gimnazjum nr 3.
Propozycje organu prowadzącego, wsparte odpowiednimi środkami finansowymi, polegające w szczególności na rozbudowie bazy sportowej, dostosowaniu siedziby szkoły do potrzeb kształcenia zawodowego oraz wykonaniu niezbędnych prac remontowych dają należytą gwarancję, że proces dydaktyczny, wychowawczy i opiekuńczy będzie przebiegał prawidłowo. Rozwiązanie Zespołu Szkół Drzewnych z dniem 31 grudnia 2008 r. nie zakłóci prawidłowego funkcjonowania szkoły, ponieważ zajęcia dydaktyczne do dnia 19 czerwca 2009 r. będą odbywały się w dotychczasowej siedzibie Zespołu.”
W świetle powyższego rozwiązanie Zespołu Szkół Drzewnych nr 9 w Łomży należy uznać za zasadne
” - napisał Jerzy Kiszkiel Podlaski Kurator Oświaty.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę