Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 napisz DONOS@

Muzealne spotkanie z poezją Jana Kulki

Główne zdjęcie
Barbara Kulka i Wojciech Chamryk

Ponadczasową twórczość wybitnego poety Jana Kulki przypomniano podczas spotkania w Muzeum Północno-Mazowieckim. Nie zabrakło również wspomnień oraz przybliżenia łomżyńskich wątków w życiu i twórczości Jana Kulki. Wiersze związanego z Łomżą przez blisko ćwierć wieku i bardzo dla niej zasłużonego twórcy czytali nie tylko Barbara Kulka, Dorota Przestrzelska i kierowana przez nią młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, ale również dorośli miłośnicy poezji uczestniczący w spotkaniu.

Cykl comiesięcznych spotkań w łomżyńskim muzeum koncentruje się na tematyce społeczno-historycznej, ale od pewnego czasu ich formuła, zgodnie z oczekiwaniami uczestników, została poszerzona. Najpierw o pokazy fotograficzne, których bohaterami byli Stanisław Zeszut, Adam Czarniewicz, a w marcu Zbigniew Walczuk, zaś w kwietniu przyszła pora na poezję. Bohaterem pierwszego poetyckiego spotkania  nieprzypadkowo był Jan Kulka (1937-2000), ponieważ był jednym z najwybitniejszych polskich poetów, a jego twórczość wciąż budzi zainteresowanie kolejnych pokoleń czytelników.

– To było marzenie Jana, żeby przetrwał po nim chociaż jeden wiersz! – podkreślała Barbara Kulka, przybliżając koleje losu poety, który najpierw mieszkał na Śląsku, później blisko 20 spędził w Kłodzku, by w roku 1977, z przyczyn zdrowotnych, chociaż nie tylko, zamieszkać w Łomży. Jan Kulka był już wtedy uznanym poetą, laureatem ministerialnej nagrody i członkiem Związku Literatów Polskich. W Kłodzku zasłynął jako inicjator, wraz z poetką Anną Zelenay (1925-1970) z racji organizowania dorocznych zjazdów poetów i krytyków literackich, które pod nazwą Kłodzkich Wiosen Poetyckich odbywały się w latach 1961-1974 oraz innej działalności.

Barbara Kulka wspominała kulisy przyjazdu do Łomży, co podsunął im Władysław Żesławski, współautor radiowej powieści „Matysiakowie”, niełatwe początki w bursie przy ul. Kopernika i otrzymanie mieszkania, ale przede wszystkim niesamowitą wręcz aktywność męża, który zaczął działać na kilku frontach, tworząc, organizując i aktywizując. 

Jan Kulka założył i opiekował się Klubem Pisarzy SD, organizującym liczne spotkania, wieczory autorskie, warsztaty poetyckie, sesje i sympozja literackie, wydającym też cyklicznie „Łomżyńskie Zeszyty Literackie”. Do tego w roku 1981 zainicjował i zorganizował wraz z żoną przyjazd do Łomży Czesława Miłosza, co w ówczesnych realiach było czymś niebywałym, gdyż noblista odwiedził wtedy poza Łomżą tylko wybrane, największe miasta. Jednak charakter całej imprezy oraz udział w niej opozycjonistów Adama Michnika i Zbigniewa Bujaka ściągnęły na poetę kłopoty, od podpisywanych pseudonimami oszczerczych artykułów w prasie do problemów ze Służbą Bezpieczeństwa. 

– Jan musiał chodzić do tych panów codziennie i tłumaczyć się, ale udawał głupiego i mówił, że o niczym nie wie – opowiadała Barbara Kulka. Mimo tego poeta, mający też coraz większe problemy ze zdrowiem, nieustannie tworzył – nie tylko kolejne zbiory wierszy, ale też na przykład oratorium „Tajemnice wytrwania” o bł. Honoracie Koźmińskim, tom opowiadań „Obcym wstęp wzbroniony”, czy eseje „Romanse z historią”, a do tego powieść „Pod dobrą gwiazdą”, która ukazała się dzięki staraniom rodziny dopiero w roku 2011. 

Dwa tygodnie przed śmiercią obchodził 45-lecie pracy artystycznej i był to zarazem jego ostatni wieczór autorski. Nie znaczy to jednak, że twórczość Jana Kulki została zapomniana. Jego wiersze nieustannie przypomina Witold Długozima podczas spotkań Teatrzyku Żywego Słowa Logos, MDK-DŚT organizuje coroczny Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Kulki, którego 23 finał odbędzie się 26 maja. Nie brakuje ich również podczas Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Znam Ziemię Łomżyńską” w I LO, ponieważ jego inicjatorka i koordynatorka, nauczycielka-bibliotekarka Dorota Przestrzelska, niestrudzona miłośniczka i propagatorka literatury, kładzie nacisk na to, aby uczestnicy mieli w repertuarze wiersze poetów związanych z Łomżą i z regionem. Nieprzypadkowo więc to właśnie ona i jej podopieczni, udzielający się w Kole Miłośników Książki Maria Polak, Oliwia Sobuta, Maja Kulawczyk i Stanisław Śmiechowski, czytali podczas piątkowego spotkania wybrane wiersze poety. Do tego Barbara Kulka przypomniała „Jesień i dziewczynę”, pierwszy wiersz opublikowany przez 20-letniego Jana Kulkę w prasie oraz ostatni (*** „Czy jest takie miejsce w środku człowieka…”), odnaleziony w rękopisie, który zamyka wybór wierszy Jana Kulki „Powraca wiatr…”, wydany cztery lata temu przez MDK-DŚT. Wiersze Jana Kulki czytali również uczestnicy spotkania Grażyna Kulesza-Szypulska oraz Witold Długozima; nie zabrało też wspomnień i anegdot ze strony publiczności. 

– To spotkanie jest spełnieniem marzeń nie tylko moich, ale też Jana – podsumowuje Barbara Kulka. – On ustawicznie zapraszał ludzi ze świata kultury, pisarzy, malarzy, aktorów, organizował różne spotkania, pisał też recenzje z wystaw i teksty do katalogów, więc to wszystko jest nierozłączne: Jan – poezja – biblioteka – galeria – muzeum, to jedna całość. Dlatego cieszę się, że spotkanie się udało i cieszyło się zainteresowaniem, że jest konkurs imienia Jana Kulki, ale tam jest tylko jego wizerunek, konkurs nosi jego imię. A tutaj Jan był obecny fizycznie, tak namacalnie, bo były nie tylko jego wiersze i wspomnienia, ale też książki oraz jego portret – jestem bardzo szczęśliwa, że udało się to zorganizować i przypomnieć jego twórczość. 

Kolejnym spotkaniem w muzeum będzie prelekcja „Polskie i światowe „wojny o historię” a prawica i lewica” znanego politologa i komentatora, profesora Uniwersytetu Warszawskiego Rafała Chwedoruka w dniu 23 maja. 

Wojciech Chamryk

 

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

różne
Wywóz gruzu, styropianu, starych gabarytów. Kucie posadzek, tynku, sprzątania piwnic, przycinanie drzewek ozdobnych, owocowych, sadzenie krzewów, wycinka, malowanie ogrodzeń, altan. Przeprowadzki.
tel. 500590581
różne
Poszukuję Pani po 60 roku życia w celach matrymonialnych, wolny lat 70.
tel. 665642321
usługi
Usługi remontowe domów i mieszkań w zakresie: układanie glazury, gresów itp. łazienki, szpachlowanie, malowanie. Docieplenia i aranżacja poddaszy, płyta k-g, układanie paneli.
tel. 500666489
Foto: Barbara Kulka i Wojciech Chamryk
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę