Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Reakcja na ciężki stres częstą przyczyną zwolnień w Podlaskiem

Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania to choroby, które coraz częściej dolegają Polakom. W 2023 roku do ZUS-u wpłynęło o 8,7 procent więcej takich zwolnień niż w 2022 roku.

- Tylko w ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 26 mln dni absencji chorobowej. Dla porównania rok wcześniej wystawiono 1,3 mln takich zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej. Do tej grupy chorobowej zaliczana się między innymi depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości, reakcje na ciężki stres i wiele innych – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W województwie podlaskim także w 2023 roku było więcej zwolnień lekarskich i dni chorobowych związanych z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania niż w roku 2022. - Do placówek ZUS w regionie wpłynęło w 2023 roku ponad 25,1 tys. takich zaświadczeń lekarskich. To o 1,9 tys. e-ZLA więcej w porównaniu do 2022 roku, gdy takich zwolnień było 23,2 tys., zatem wzrost nastąpił o 8,2 procent. W ostatnim roku, w naszym regionie liczba dni absencji chorobowej z tytułu schorzeń z tej grupy chorobowej sięgnęła 455,3 tys. dni, gdy w 2022 roku było to niemal 416,4 tys. dni – dodaje rzeczniczka.

Wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w naszym regionie były reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, epizody depresyjne oraz inne zaburzenia lękowe. W 2023 roku z powodu reakcji na ciężki stres wystawiono 8 tys. zwolnień lekarskich (145,9 tys. dni absencji chorobowej), z powodu epizodu depresyjnego – 4,6 tys. (95,1 tys. dni absencji chorobowej), a  z powodu zaburzeń lękowych blisko 4,2 tys. (79,3 tys. dni absencji chorobowej).

W Podlaskiem najwięcej e-ZLA w 2023 roku z powodu chorób składających się na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania lekarze wystawili w październiku, listopadzie i marcu.  Odpowiednio było to 2,4 tys. (na 44,4 tys. dni), 2,24 tys. (na 40,4 tys. dni) i 2,22tys. (na 39 tys. dni) zwolnień. Najmniej tego rodzaju zwolnień było w lutym 1,9 tys. (na 33,5 tys. dni).

 

źródło: ZUS


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę