Gorący rok wyborów za nami
Pożegnanie roku 2023 to w Łomży pogoda bezśnieżna, jak w Boże Narodzenie, wczesnowiosenna. Drugi rok krwawi się wojna na Ukrainie, jednak światem wstrząsnął 7. października wybuch agresji Hamasu Arabów kontra Izrael Żydów w Strefie Gazy. W Polsce i Łomży toczyła się ostra kampania wyborcza do Parlamentu. Po 18 latach posłem przestał być aktywny działacz PiS Lech Kołakowski, który nie startował, zaś posłanką PO z list KO jest Alicja Łepkowska – Gołaś. Wreszcie mieszkańcy Łomży jadą dwujezdniową trasą S 61 jak autostradą do Ostrowi Mazowieckiej, Warszawy i Europy. Nadal w budowie jest obwodnica Łomży na Via Baltica z mostem ponad 1 200 metrów nad Narwią.
Frekwencja w wyborach do Parlamentu była rekordowa od 1989 r. W kraju do urn poszło 74, 38 % wyborców, w województwie podlaskim – 70, 30 %, w Łomży – 70, 84 %, w powiecie łomżyńskim – 66, 78 %. Po 8 latach rządów partia PiS Jarosława Kaczyńskiego musiała oddać władzę opozycji, na czele z PO i Donaldem Tuskiem, który 13. XII został premierem RP. W trakcie gorącej kampanii Łomżę nawiedzili: marszałek Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, minister Jacek Sasin z PiS; Szymon Hołownia z Polski 2050 (został marszałkiem Sejmu); Krzysztof Bosak z Konfederacji (wicemarszałek); prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, posłowie: Katarzyna Lubnauer, Sławomir Nitras i Paweł Kowal z PO; Władysław Kosiniak – Kamysz z PSL (wicepremier, minister obrony narodowej). Prezes PiS Jarosław Kaczyński był w Stawiskach i po wyborach przeszedł do opozycji.
W Łomży zmarło troje radnych Rady Miejskiej, których zastąpili: prof. Krzysztof Sychowicz – za Jana Olszewskiego; Marcin Dębek – za Witolda Chludzińskiego; Andrzej Korytkowski – za Alicję Konopka, którą jeszcze w czasie choroby zastąpił nowy przewodniczący Rady Wiesław Grzymała.
Z fasonem
Od dziesięcioleci nie było w mieście publicznej przysięgi wojskowej. W tym roku aż 3: w sierpniu „dobrowolsi” z18. Pułku na Placu Niepodległości, zaś w listopadzie i grudniu na Starym Rynku. W tym roku formuje się I Dywizja Piechoty Legionów z jednostkami w Kolnie, Grajewie, Czerwonym Borze z dowództwem w Ciechanowie. Po roku czekania nie poznaliśmy wariantu inwestorskiego z CPK na przebieg trasy kolei z Ostrołęki przez Łomżę do Kolna, Pisza i Giżycka. Złote jubileusze miały samorządy, np.: Gmina Łomża z wójtem Piotrem Kłysem i Gmina Piątnica z wójtem Arturem Wierzbowskim – 50 lat; WORD Łomża z dyrektorem Mirosławem Oliferukiem – 25 lat; FKWL z dyrygentem Janem Zarzyckim– 45 lat; TPZŁ z prezesem Józefem Babielem – 65 lat, a 75 lat Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców z Sylwestrem Zawadzkim. Przeżyliśmy najcieplejszy w historii pomiarów temperatury wrzesień i zobaczyliśmy zaklejone dystrybutory paliwa na stacjach benzynowych, z racji na sztucznie zaniżone ceny przez ORLEN przed wyborami 15 X. Niestety, w gorączce wyborczej zdarzały się nieraz rażące ekscesy, m.in. z wycinaniem twarzy kandydatki PiS do Sejmu Bogumiły Olbryś. OSP hucznie jak w sylwestra witały nowe wozy strażackie w Piątnicy, Konarzycach, Kupiskach Starych. Narew miała niskie poziomy wody, ale nawet obrywał się brzeg.
Z triumfami
Drużyna piłkarska Łomżyńskiego Klubu Sportowego zdobyła awans do III ligi, lecz słabo sobie na boiskach III ligi radzi. Zrezygnował prezes ŁKS Damian Polnicki, a po nim został Tomasz Bałdyga; zmienił się trener Hubert Błaszczak, a szkoleniowcem jest Marcin Płuska. W Hali Kultury zagościł z książką Michał Olszański z Ekspresu Reporterów, w Restauracji Retro – Mariusz Szczygieł z „Na każdy temat”. U hodowcy gołębi z Piątnicy był wielokrotny mistrz świata w boksie Mike Tyson. W PIT, prowadzonym przez Wojciecha Winko z LOT Łomża, odnotowano ponad 6 tysięcy turystów. Ciut lżejszy los ekonomiczny może mieć Teatr Lalki i Aktora, gdyż poprzedni minister kultury prof. Piotr Gliński zaakceptował współfinansowanie sceny z Miastem Łomża, jak rok wcześniej FKWL. Na festiwalu NOVUM gościła w podcieniach seminarium WSD sława gitary jazzowej Mike Stern. Kapela Kurpiowska Gminy Łomża na 40-lecie jest laureatką nagrody starosty łomżyńskiego Lecha Szabłowskiego, jak Agnieszka Żemek – Pawczyńska ze Studia Wokalnego Regionalnego Ośrodka Kultury. Agnieszka zaśpiewała 12. łomżyńską kolędę o wędrowcach na święta Anno Domini 2023 do słów dziennikarza i polonisty Mirosława Robert Derewońko i muzyki poety i geodety Mariusza Brzostowskiego. Podczas święta ulicy Farnej na balkonie z Magdą Sinoff ze Studia eMDeK śpiewał Aleksander Szymański, jak przed laty Wiesław Ochman z balkonu nowego ratusza. Emocje zbudził hektar działki między Orlikiem a Parkiem Jana Pawła II, na którą od 3 lat nie ma jasnego pomysłu – może tam być strefa relaksu z torem pumptrack, a może książnica / mediadeka, którą planowano na zapleczu MBP przy Długiej / Jatkowej...? Złota Martyna Krawczyńska z KS Prefbet Sonarol znowu przywiozła triumfy, zdobywając 3 rekordy Polski w biegu: na 500 m oraz z przeszkodami 1500 m i 2 000 m. Dzieci i nastolatki trenują biegi dokoła cembrowiny nowej fontanny na Starym Rynku bez trenera Andrzeja Korytkowskiego, świętującego 25-lecie pracy trenerskiej. Fontanna wiosną, latem i jesienią była hitem sezonu za sprawą 8 strumieni wodnych z posadzki i zmieniających się świateł, natomiast na zimę została przystrojona za ponad 140 tysięcy zł w iluminację ze strumieniem wokół z piosenką „Merry Christmas Everyone” (dzierżawioną z 3-ema reniferami karuzeli w Parku JP II). Dzieła renowacji Starego Rynku dopełniła kawiarnia na parterze Hali Kultury, otwarta 15. grudnia. Muzeum Przyrody Dwór Rodziny Lutosławskich w Drozdowie z dyrektor Ewą Sznejder zbudował pawilon przyrodniczy. W dworze otworzą gabinet Romana Dmowskiego. Wytrwałość wicestarosty Marii Dziekońskiej dała owoce, a minister kultury dał pieniądze na remont Kaplicy Lutosławskich.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146