Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Laury dla młodych recytatorów

Julia Krajewska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży zdobyła Grand Prix VII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Znam ziemię łomżyńską”. Uczestniczyło w nim 41 młodych recytatorów z Łomży, Drozdowa, Jedwabnego, Nowogrodu i Piątnicy, prezentujących wiersze lokalnych poetów, prozę, regionalne legendy oraz kurpiowskie gadki. Poziom konkursu był tak wysoki, że jury pod przewodnictwem Wawrzyńca Kłosińskiego, wiceprezesa Zarządu Głównego TPZŁ, przyznało jeszcze 24 kolejne nagrody i wyróżnienia.

Pandemiczne ograniczenia miały niekorzystny wpływ również na konkurs „Znam ziemię łomżyńską”. Po bardzo udanej VI edycji z roku 2019, kiedy to w konkursie uczestniczyło 36 recytatorów, a Grand Prix zdobyła Marta Obiedzińska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, zapadała dwuletnia cisza. Konkurs wrócił dopiero teraz, ale ponieważ jest to jedyna tego typu inicjatywa w regionie, nadal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dlatego w piątkowe przedpołudnie przed jury w składzie: Wawrzyniec Kłosiński, dziennikarka Marlena Siok, bibliotekarka Renata Igielska i Sylwia Lutostańska (dobry duch konkursu, współtworząca go od pierwszej edycji) stanęło aż 41 uczestników. Zostali podzieleni na dwie kategorie, uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, sięgając po twórczość lokalnych pisarzy i poetów oraz baśnie, legendy i wspomnienia dotyczące Łomży i jej okolic. Wśród 24 młodszych uczestników najlepszy okazał się Kacper Miłoszewski (SP 5 Łomża), wykonujący fragment „Do Łomży jedziemy” Henryka Kotowskiego, również zdobywca nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Miejsce II zajął Piotr Śledziewski (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy), a III Wojciech Charubin (SP Drozdowo). Nagrodę organizującego konkurs I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki zdobyła Eliza Szmitko (SP Jedwabne), a nagrodę dyrektora Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi Magdalena Kalinowska (SP 5 Łomża).

Wyróżnienia zdobyli: Kalina Błogosławska (SP 9 Łomża), Wiktoria Szklanecka (SP 1 Łomża), Nadia Zawojska (SP 9 Łomża), Magdalena Krajewska (SP 10 Łomża), Gabriela Gradowska ((SP 1 Łomża), Gabriela Tymińska (SP Nowogród) i Laura Modzelewska (SP 9 Łomża). Wśród 17 starszych uczestników konkursu najlepszy okazał się Szymon Głodkowski (I LO Łomża), wykonujący „Mój ojciec Jan z Łomży” Marii Rytelewskiej. II miejsce zajęła jego szkolna koleżanka Maria Polak, również zdobywczyni nagrody MBP w Łomży, zaś III Oliwia Szmitko (II LO Łomża). Nagrodę organizatora konkursu otrzymał Dawid Kaczkowski z internatu w Marianowie, zaś dyrektora PKDN Kamila Puczel (III LO Łomża). Z wyróżnień cieszyli się: Julia Wilińska (Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Łomży), Agnieszka Paulina Konopka (Bursa Katolicka) i Hanna Horoszewska (I LO Łomża). Ukoronowaniem było Grand Prix dla Julii Krajewskiej z II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży, wyróżnionej w konkursie przed trzema laty, która zachwyciła wszystkich wykonaniem łomżyńskiej legendy „O górze zamkowej”. 

– Wszystko się udało i bardzo się cieszę! – ocenia Dorota Przestrzelska, pomysłodawczyni i koordynatorka konkursu. – Z powodu pandemii konkursu nie było przez dwa lata i dobrze, że wrócił w takiej formie, szczególnie, że zawsze jest wykład o ziemi łomżyńskiej, tak jak tym roku Adama Sokołowskiego, historyka z Muzeum Północno-Mazowieckiego. Przenieśliśmy konkurs na listopad, chociaż zawsze odbywał się na wiosnę, ale to dlatego, że wysłaliśmy wniosek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zawierając w nim różne działania, między innymi również ten konkurs i program kończy się w grudniu, stąd ta zmiana. Cieszy nas bardzo duże zainteresowanie konkursem, udział uczniów nie tylko z łomżyńskich szkół, ale też z Jedwabnego, Nowogrodu, Piątnicy i pierwszy raz z Drozdowa. Mieli oni wspaniałe teksty z książki Marcina Rydzewskiego „O Rogatej Gwieździe i nie tylko. Drozdowskie legendy i opowieści”. Oczywiście były też gadki kurpiowskie, a do tego dużo wierszy, szczególnie Iwony Krzepkowskiej-Bułat i Romualda Sinoffa, teksty Donaty Godlewskiej czy przepiękne „Zało(m)żenie” Filipa Nowaczyńskiego – widać, że uczestnicy szukają ciekawych wierszy czy fragmentów prozy, co szczególnie widać w przypadku osób nagrodzonych. Dlatego będziemy kontynuować tę inicjatywę, ale jednak wrócimy do wiosennego terminu, gdyż początek roku szkolnego nie jest dobrym momentem, ponieważ jest wiele innych konkursów czy olimpiad. 

Nagród było tak wiele dzięki hojności prezydenta Łomży, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, organizującego konkurs I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, wójta gminy Piątnica, wójta gminy Łomża, burmistrza Nowogrodu, Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, Hexabank o. Piątnica, MJ Jedwabne, BTM Eurolinx, piekarni- cukierni Śledziewscy oraz Office Center. 

Wojciech Chamryk 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę