Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Anioły bardzo często mają ludzką twarz”

Główne zdjęcie
Marita Benke-Gajda

Wykładowczyni na wydziale rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Marita Benke-Gajda, która jest asystentką i współpracownicą prof. Czesława Dźwigaja, dopiero po czwartkowym wernisażu w Galerii Sztuki Współczesnej wypowiedziała w rozmowie ze mną słowa widoczne w tytule. - Anioły muszą być, bo idą za człowiekiem, są w nas i obok nas, są z nami - mówiła mi Pani Profesor. - Są pękate, gdy niosą nam dobry czas, albo chudzieńkie, gdy przytłacza je ciężar szarej codzienności.

Galeria Sztuki Współczesnej stała się dosłownie krajowym salonem sztuki rzeźbiarskiej. Profesor Dźwigaj urodził się w Nowym Wiśniczu, mgr Benke-Gajda w Inczewie niedaleko Sieradza. Są rówieśnikami: rocznik 1950. Ich osiem studentek z prowadzonej przez Profesora pracowni ceramiki to absolwentki liceów i szkół plastycznych z całej Polski: Magdalena Furman - Rzeszów, Karolina Krajcarz - Zamość, Dorota Hadrian - Katowice, Hanna Wrona, Maria Rząca, Weronika Gajda i Barbara Zgoda - Kraków oraz Katarzyna Szewczyk - Radom. Roczniki: od 1982 do 1985.
Ale tytuł wystawy ciut mylący: "Wokół Bożego Narodzenia". Tytuł katalogu trochę mniej: "Metafory Bożonarodzeniowe". Kiedy Profesor objaśniał, że na tej wystawie widzimy anioły "nie tylko te złe, ale i dobre", wśród licznie przybyłej publiczności - szczególnie z roczników miłośniczek sztuki "wcześniej urodzonych", jak mawiała ś.p. Pani Hanka Bielicka (1915-2006) - pojawiły się szmery polemiczne: że anioły sa tylko dobre. Profesor nie polemizował i niewiele później w angielskim stylu udał się na spotkanie z Ks. Bp. Stanisławem Stefankiem.
Swoją krótką przemowę zaczął od zwrócenia uwagi, że w sztuce współczesnej jest wiele ciekawych pomysłów, ale też sporo śmieci. "Dlatego chlubną ambicją jest dążenie nie do eterycznego li tylko świata czystych form niby awangardowych, ale dążenie do tego, by - nawiązując do korzeni, do rodzimych tradycji - w sztuce tworzyć dla niej nowe wartości" - pisze Profesor, któremu już wkrótce będziemy zawdzięczać przywrócenie blasku prezbiterium średniowiecznej Katedry, budowanej w latach 1504-1526, w katalogu wystawy. I jeszcze: "Boże Narodzenie - jakiż piękny temat. Temat, który uwiódł tak wielu wspaniałych artystów, niosąc nastrój radości i dobra, prawdy i nadziei".
- Język sztuki jest językiem uniwersalnym, dlatego wytwory ludzkiej wyobraźni i kultury są tak bliskie każdemu z nas - powiedział ks. kanonik Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej, który objął patronatem tę naprawdę wysokich lotów, może nawet i na europejskim poziomie, wystawę. - Wystawę wprowadzającą nas w misterium Świąt Bożego Narodzenia w naszej ukochanej Łomży. Łomży, która czasem jest zabiegana. Artyści swoim dziełem przypominają nam o tym, co najwartościowsze i najważniejsze.   
Profesor Dźwigaj przyznaje, że są na wystawie "Wokół Bożego Narodzenia" także dzieła kontrowersyjne. Po to, aby studenci ASP konfrontowali swoje wizje artystyczne z publicznością. I po to, aby publiczność nie miała o sobie zbyt wysokiego mniemania. Tego życzymy i artystom, i widzom: żeby myślenie o aniołach nie przeszkadzało w twardym stąpaniu po ziemi. Dlatego tę wystawę polecam i przedszkolakom, i ich dziadkom.

Mirosław R. Derewońko 

P.S. Wystawa, zorganizowana przy wsparciu finansowym Fundacj Cepelia PSiR z Warszawy, czynna będzie do stycznia 2007 r.
    
Foto: Marita Benke-Gajda
Foto: prof. Czesław Dźwigaj z proboszczem parafii katedralnej ks. kanonikiem Marianem Mieczkowskim
Foto: prof. Czesław Dźwigaj
Foto: Marita Benke-Gajda
Foto: pełne sale w galerii
Foto: Agata Gołaszewska
Foto:
Foto: ks. kanonik Marian Mieczkowski i redaktor Wawrzyniec Kłosiński
Foto:
Foto:
Foto: Marita Benke-Gajda
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę