Śpiewają i tańczą, ich teatr jest wielki
- Podczas XIV Giełdy Piosenki Dziecięcej panował dobry klimat między wykonawcami i ich opiekunami - powiedziała mi przed ogłoszeniem wyników Dorota Wysocka, polonistka w szkole podstawowej nr 9 w Łomży. - Również festiwalowa kawiarenka w przytulnej i kolorowej siedzibie Teatru Lalki i Aktora przyczyniła się do tego, że Scena Młodych Wokalistów stała się świętem rodzinnym i szkolnym.
Młodzi na scenę
Niemal 70 młodych wykonawców wystąpi w sobotę na scenie Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. To tu odbędzie się Festiwal piosenki dziecięcej i młodzieżowej - Giełda Piosenki. Imprezę po raz 14 organizuje Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Początek przesłuchań o 10.00, a wielki finał połączony z koncertem laureatów rozpocznie się około godziny 17.00.
„Anioły bardzo często mają ludzką twarz”
Wykładowczyni na wydziale rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Marita Benke-Gajda, która jest asystentką i współpracownicą prof. Czesława Dźwigaja, dopiero po czwartkowym wernisażu w Galerii Sztuki Współczesnej wypowiedziała w rozmowie ze mną słowa widoczne w tytule. - Anioły muszą być, bo idą za człowiekiem, są w nas i obok nas, są z nami - mówiła mi Pani Profesor. - Są pękate, gdy niosą nam dobry czas, albo chudzieńkie, gdy przytłacza je ciężar szarej codzienności.
Życie gra na niejednej strunie
Kilka zdań z Edytą Geppert - po Jej znakomitym recitalu "Śpiewam życie" wg scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza w sali widowiskowej w Łomży - zamienił wczoraj po raz pierwszy w życiu Mirosław R. Derewońko
Łomża jest dumna, że ma Poetę
Błoga cisza w Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Tylko ciepły dźwięczny głos Krzysztofa Kolbergera, który czyta wiersze łomżyńskiego poety Henryka Gały. Na sali poeci, w tym tej miary co Krzysztof Gąsiorowski, krytycy literaccy, nauczyciele, gimnazjaliści i licealiści z Łomży. Henryk Gała obchodzi 45-lecie pracy twórczej. Na tę okazję Miejski Dom Kultury Dom Środowisk Twórczych wydał rok po roku trzytomowe dzieła wybrane: teatr wiersza, lirykę, sztuki teatralne. Promocja wydawnictwa odbyła się we wtorek, 21 listopada br. w jednym z najbardziej zasłużonych dla prezentacji polskiej literatury miejsc w stolicy.
Poczekają na magisterki
Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej przedłuża do 15 grudnia termin nadsyłania prac w piątej już edycji konkursu na prace magisterskie oraz dyplomowe, poświęcone Łomży i regionowi łomżyńskiemu.
Biskup Stanisław w fotografii Gabora
Gabor Lorinczy, znany łomżyński fotografik, przygotował album "Nasz Pasterz". Publikacja poświęcona jest JE Ks. Bp. Stanisławowi Stefankowi. 70-letni Biskup Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej, który w piątek, 17 listopada obchodzi 10-lecie ingresu w Katedrze w Łomży, przyjął z radością pierwszy egzemplarz wydawnictwa od młodszego o pięć lat fotoreportera. Bohater i autor nie kryli wzruszenia.
KABARET HRABI - koncert
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zaprasza na występ Kabaretu HRABI, który odbędzie się 16 grudnia 2006 roku, o godzinie 17.00, w Sali Widowiskowej Urzędu Wojewódzkiego w Łomży, ul. Nowa 2. Bilety do nabycia w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży, ul. Małachowskiego 4, tel. 086 219 01 11 (Występ przełożny, bilety na 24 listopada zachowują ważność)
Poetycki film o przedziwnej przyjaźni malarzy
Roman Gancarczyk, 42-letni aktor Starego Teatru, wyruszył wczoraj przed południem z królewskiego Krakowa do książęcej Łomży. Dotarł na wieczór. Pretekstem do pierwszych odwiedzin grodu nad Narwią przez aktora była projekcja filmu "Mój Nikifor" w reż. Krzysztofa Krauzego (wcześniej, m.in., "Dług", ostatnio - "PLac Zbawiciela"). Gancarczyk przybył na zaproszenie Alternatywnego Klubu Filmowego.
Sukces młodego wokalisty z Łomży
13-letni Lukasz Lipski - wokalista Studia Piosenki PopArt działającego przy Miejskim Domu Kultury w Łomży został laureatem IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży w Małogoszczu "Nad WiernąRzeką". W swojej grupie wiekowej, przy bardzo silnej konkurencji, Łukasz okazał się najlepszy zajmując I miejsce.
Stara kaplica w nowej szacie
Kaplicę pw. Grobu Pańskiego, wyremontowaną - i to dosłownie - od podstaw aż po sam szczyt, poświęci w uroczystość Wszystkich Świętych ks. Stanisław Stefanek TChr, biskup ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej. Blisko stuletnia budowla w sercu cmentarza katedralnego w Łomży dziesiątki lat czekała na gruntowne odnowienie. Wreszcie odzyskała część dawnego blasku, tak z zewnątrz, jak i w środku. 1 listopada o godz. 10 sprzed bramy głównej przy ul. Kopernika procesja wyruszy ku kaplicy, gdzie ok. 10.45 ks. biskup odprawi Mszę świętą.
Słońce w Krainie Cieni
„Nekropolia Ziemi Łomżyńskiej” - to tytuł wystawy, która można oglądać w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku w Łomży. Ekspozycja składa się 30 zdjęć. Ich autorem jest Stanisław Zeszut (ur. w 1959 r.), „naturalizowany łomżyniak”- jak mawia o sobie fotografik rodem z Wałbrzycha. Stanisław Zeszut ma 208 cm wzrostu i ponad 400 artystycznych zdjęć z cmentarza katedralnego. Na piątkowym wernisażu zapłonęły świece, które starodawnym zwyczajem - jak w obrzędzie Dziadów - miały odpędzać złe, a przywołać dobre duchy...
Zatańczyli o Mistrzostwo Łomży
Już po raz piąty tancerze z całej Polski mieli okazję walczyć o taneczne „Mistrzostwo Łomży”. Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego zorganizował łomżyński Klub Tańca Towarzyskiego AKAT. W sobotę na parkiecie Szkoły Podstawowej Nr 10 w Łomży wirowało 120 par z 29 klubów tanecznych z 15 miast Polski. W najbardziej prestiżowej kategorii powyżej 15 lat triumfowały pary taneczne z klubów w Warszawie i Olsztynie.
Punk, pióra i KSU
Kilkudziesięciu „młodych” ludzi bawiło się na koncercie punk-rockowej grupy KSU, który odbył się w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej organizowanej przez MDK-DŚT. Dla tych, którzy zetknęli się z taką muzyką KSU przedstawiać nie trzeba, dla innych może to być tylko łomot. Ważne, że w ramach jesienego cyklu mamy do czynienia z różnymi gatunkami i stylami muzycznymi.
Łomżyńskie koncerty... w Warszawie!
Koncertem w Katedrze Warszawsko-Praskiej pw. Św. Floriana Łomżyńska Orkiestra Kameralna uświetniła w niedzielę wieczorem II Międzynarodowy Festiwal Musica Sacra. Łomżyńscy kameraliści pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego tego samego dnia po południu zakończyli również drugi Jesienny Festiwal Muzyczny Sacrum et Musica, ale... w Katedrze pw. Św. Michała Archanioła w Łomży! Jak to możliwe...?
Wystawa fotografii Nekropolia Ziemi Łomżyńskiej
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Stanisława Zeszuta pt. "Nekropolia Ziemi Łomżyńskiej" 27 października 2006, godz.18.00 Galeria Pod Arkadami na Starym Rynku. Stanisław Zeszut w Łomży mieszka od 1979 a fotografią interesuje się "od zawsze". Uprawia każdy jej rodzaj, ale szczególnie upodobał sobie krajobraz, portret i reportaż. Cmentarz łomżyński fotografuje od ponad 20 lat.
Nabór na break dance
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży ogłasza nabór na zajęcia break dance. Spotkania organizacyjne odbędą się w dniach 25 i 30 października - godz.16.00. w MDK-DŚT przy ul. Wojska Polskiego 3. Serdecznie zapraszamy dziewczęta i chłopców od 9 lat.
Już po raz 17 w Łomży wręczone będą Medale i Nagrody im. Zygmunta Glogera
Nagroda glogerowska jest przyznawana za szczególne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury polskiej. Mogą ją otrzymywać Polacy mieszkający w kraju i za granicą. Nagradzani są także najbardziej cenieni animatorzy życia kulturalnego w regionach. Konkurs imieniem Zugmunta Glogera urodzonego w Tyborach Kamiance w pobliżu Łomży, wielkiego etnografa i autora słynnej „Encyklopedii staropolskiej”, od 1984 roku organizuje Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze "STOPKA" w Łomży.
Koncert KSU
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych zaprasza na koncert jednego z pierwszych polskich zespołów punk-rockowych i niewątpliwie najstarszy działający bez przerwy od 1978 r. KSU powstał w Ustrzykach Dolnych. Swoją nazwę zawdzięcza rejestracjom samochodów, które w bieszczadach zaczynały się literami KSU.
Skończę uczyć się odwagi, kiedy umrę
Z Tomkiem Kamińskim, twórcą piosenek autorskich, który wystąpił na scenie ustawionej po raz pierwszy w historii przy 500-letniej Katedrze w Łomży z okazji Dnia Papieskiego rozmawia Mirosław R. Derewońko