Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wojsko Polskie w Łomży ma stać się silniejsze

- My, jako Warsztaty Techniczne przechodzimy powoli do historii, zastąpi nas 18. Pułk Logistyczny 18. Dywizji Zmechanizowanej, kontynuującej tradycje przedwojenne 18. Dywizji Piechoty, której sztab stacjonował przy ulicy Polowej w Łomży – mówił major Marek Niedźwiecki, kierownik WT, podczas spotkania żołnierzy i kombatantów w ratuszu z prezydentem Łomży, starostą łomżyńskim i posłami Sejmu z okazji Święta Wojska Polskiego, świętowanego w mieście prze 3 dni. - Zwiększy się liczba żołnierzy i miejsc pracy, a warsztaty będą robiły to, co dotąd, tylko w innych strukturach.

Pierwszy dzień Święta Wojska Polskiego zaczął się o wpół do dwunastej przed Domkiem Pastora, gdzie pod tablicą z płaskorzeźbą Marszałka Józefa Piłsudskiego delegacje miasta, starostwa, posłów i Wojska Polskiego złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów. W ciepły i słoneczny wtorek składał kwiaty również przewodniczący Rady Miasta Łomża Jan Olszewski. Przypomnijmy, że tablica jest na lewej stronie ściany frontowej plebanii protestanckiej, gdzie pod koniec XIX w. Piłsudski ukrył się przed carskimi agentami. Miejsce jest znaczące z racji konwersji religijnej, gdy 30-letni katolik i przyszły Naczelnik stał się ewangelikiem augsburskim, ażeby móc pojąć za żonę rozwódkę z tegoż wyznania. - Marszałek nie ma teraz nic do powiedzenia, ale my możemy Mu dziękować, że po 123 latach niewoli pod zaborami potrafił zjednoczyć nasz naród i obronić przed nawałą bolszewicką w 1920 r. – wyjaśnia Jan Olszewski. - Tym samym oddajemy cześć i chwałę tym, którzy oddali życie za Ojczyznę...

Nowy pułk w Łomży może mieć 650 żołnierzy (?)
Cel spotkania w sali konferencyjnej w ratuszu nakreślił prezydent Chrzanowski: „powspominać i przeanalizować to, co się dzieje wokół Wojska Polskiego”. Wspomniał, że kontynuuje tradycję z lat poprzedników, zapowiadając, że 7. września w Siedlcach na sztandarze Dywizji Zmechanizowanej znajdzie się także herb Łomży. Perspektywa zwiększenia liczebności żołnierzy w Łomży – według nieoficjalnych informacji – może oznaczać do 650 osób. Po uroczystości poprosiliśmy prezydenta o szczegóły. Poinformował, że spotkał się dwa razy z przedstawicielami Agencji Mienia Wojskowego z Olsztyna, zainteresowanych działkami, gdzie WP mogłoby budować blok dla kadry oficerskiej, na 50 mieszkań. Prezydent przypuszcza, że 17. września wojskowi w Łomży powiedzą o tym więcej. 
- Miasto poprzez obecność wojska może się rozwijać, to duży zakład pracy – stwierdził włodarz w przemowie do gości, przypominając Via Balticę jako trasę, przy której „na pewno będzie rozwijać się przemysł w obrębie subregionu łomżyńskiego”. Starosta Lech M. Szabłowski wspominał, że 9 lat temu podobne spotkania przebiegały „w tonie bardzo sceptycznym, bardzo ponurym, w związku z decyzjami ówczesnego Ministerstwa Obrony Narodowej o wycofaniu wojska z Łomży.  - Ostatnio wzrasta nadzieja i dobre perspektywy – ocenił działania rządu i parlamentarzystów PiS. - Dusza się raduje, gdy widzę na terenie jednostki zapełniony do ostatniego miejsca parking, kilka lat wcześniej świecił pustkami. O słabej kondycji WP w Łomży świadczył fakt, że terenu pilnowali ochroniarze...
Poseł Bernadeta Krynicka (PiS) opisywała czas przed rządem PiS: „armia sukcesywnie rozbrajana”, „wojsko ginęło z Polski”, „stawaliśmy się bezbronni”. Wytknęła sprzedaż terenów wojskowych WT przy alei Legionów i upadek bazy szkoleniowej w Czerwonym Borze. - Idźmy razem w tym samym kierunku - apelowała posłanka, dowodząc, że „dzięki rządowi PiS przyszły bardzo dobre czasy dla Łomży i województwa”. Poseł Lech A. Kołakowski (PiS) akcentował ideę, że „Ojczyzna może być silna, jeśli wojsko jest silne” i „żeby był pokój, musimy szykować się do wojny”. Powiedział, że to „trudne słowa dla cywilów, ale naszym obowiązkiem jest mówić i podejmować działania”. Wśród nich miałoby być, m.in.  zwiększenie kadry zawodowej Wojska Polskiego do 200 tysięcy żołnierzy.

Prezydent doceniony przez kombatantów
Jan Karczewski ze Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Łomży dekorował prezydenta Mariusza Chrzanowskiego odznaką za wybitne zasługi dla Związku i głosił laudację na temat laureata krzyża na niebieskiej szarfie. Towarzyszyła mu Danuta Metelska z pocztu sztandarowego ZK RP. Środowisko docenia zaangażowanie prezydenta w sprawy seniorów, wrażliwość na problemy społeczne, dotrzymywanie słowa, Kartę Seniora, darmowe jazdy w MPK. Podziękowali za nowe stanowisko w ratuszu – asystenta ds. pomocy schorowanym seniorom. Na to włodarz odpowiedział krótko, że odznaka to podziękowanie dla całego samorządu” miasta Łomża.

Mirosław R. Derewońko 

Program kolejnych dni Święta Wojska Polskiego w Łomży
środa, 14 sierpnia 2019 r.
godz. 10:00 – uroczystość złożenia do grobu doczesnych szczątków polskich żołnierzy poległych w sierpniu 1920 roku, ekshumowanych przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w miejscowości Mątwica k. Łomży (cmentarz przy ul. M. Kopernika)
godz. 14:00 – uroczysta zbiórka kadry i pracowników Wojska Polskiego (Pomnik Żołnierzy 33 PP, Al. Legionów 133)
godz. 15:00 – spotkanie żołnierskich pokoleń (tereny przy Klubie Wojskowym, Al. Legionów 133)
- pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego
- wystawa „Wizerunek orła na monetach polskich”
- koncert okolicznościowy i impreza plenerowa „Wojsko na swojsko”

czwartek, 15 sierpnia 2019 r.
godz. 9:30 – złożenie kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy 33 PP. (Pl. Papieża Jana Pawła II)
godz. 10:00 – Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego (Katedra Łomżyńska)
godz. 18:30 – Koncert Patriotyczny (Stary Rynek) wystąpią: Maciej „Dziemian” Dziemiańczuk, Brzuch Brothers, Studio Wokalne eMDeK

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę