Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

Weekend i nie tylko z łomżyńskimi artystami

Zdzisław Folga, Anna Karwowska, Marek Lechowicz i Bogdan Szczepański – to tylko niektórzy z łomżyńskich twórców i artystów, którzy w ciągu najbliższych dni zaprezentują w Łomży swe dokonania. Oprócz pokazów zdjęć, wystaw, spotkań autorskich i spektakli z ich udziałem warto też wybrać się na koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z udziałem wybitnego wiolonczelisty Macieja Kułakowskiego czy Tomasza Kamińskiego, wokalisty i skrzypka znanego z Nocnej Zmiany Bluesa, obecnie tworzącego autorską muzykę z chrześcijańskim przesłaniem.

Poświąteczny kulturalny weekend zacznie się w Łomży już w czwartek 13 kwietnia. MDK-DŚT organizuje w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku kolejną odsłonę „Przyrodniczych wędrówek“. Gościem spotkania dla pasjonatów fotografii i miłośników przyrody będzie Zdzisław Folga; specjalista ds. ochrony przyrody w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi, fotograf i autor wielokrotnie nagradzanych filmów przyrodniczych, z bardzo znaną „Cząstką Podlasia“ na czele. Godzina 18:00, wstęp wolny.

Tego samego dnia, ale na godzinę 18:30, orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zaprasza na koncert „Con fuoco“. Łomżyńskich filharmoników poprowadzi hiszpański dyrygent Francisco Javier Gutierrez Juan, a jako solista wystąpi bardzo utytułowany wiolonczelista młodego pokolenia, znany nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami, Maciej Kułakowski. Główny punkt programu to koncert wiolonczelowy Camille Saint-Saënsa, dopełniony utworami kompozytorów hiszpańskich. Bilety w cenie 10-25 złotych do nabycia na stronie internetowej Filharmonii Kameralnej oraz w kasie na godzinę przed koncertem.

W piątkowe popołudnie również trzeba dokonać wyboru – organizatorzy imprez wciąż nie zwracają uwagi na to, że danego dnia o tej samej godzinie coś było już wcześniej zaplanowane, na czym tracą osoby zainteresowne udziałem w obu wydarzeniach, nie mówiąc już o tym, że takie sytuacje przekładają się również na niższą frekwencję.

O godzinie 17:00 w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego zostanie otwarta wystawa malarstwa „Pod skórą“ Anny Karwowskiej, pochodzącej z artystycznej rodziny nauczycielki malarstwa i rysunku Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.Wojciecha Kossaka w Łomży. „Obrazy z tego cyklu są autoportretami od środka, od wewnątrz ciała. Inspiracją do ich powstania były zdjęcia pochodzące z rezonansu magnetycznego głowy. Prace te łączą w sobie emocje związane z niepokojem, lękiem, brakiem kontroli. Z czasem trudnym dla człowieka w momencie zderzenia z chorobą i przemijaniem. Sens ekspozycji obrazów ma podkreślić ich nietrwałość i oddziaływanie tylko przez pewien czas. Przez chwilę“ przybliża autorka. Bilety: 1 zł.

plakatv5.JPG

Również na 17:00 Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do Hali Kultury na Starym Rynku, w której odbędzie się spotkanie autorskie z poetą, pisarzem, scenarzystą, reżyserem i producentem filmowym Markiem Lechowiczem. Będzie on promować swe najnowsze książki: dziennik z lat 2019-2021 „3-mam się! Memuar niezobowiązujący” oraz powieść „Dzieci oceanu”. Zainspirował ją pobyt twórcy w Nowej Zelandii podczas realizacji głośnego i nagradzanego filmu „Wygrać z przeznaczeniem”, który zostanie wyświetlony w trakcie spotkania. Wstęp wolny.

W sobotę o atrakcje dla najmłodszych zadbał Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych. Cykliczny „Poranek z Kulturą“ uświetni spektakl „Podwodny świat” Sceny Lalkowej im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie. „To wydarzenie, podczas którego dziecko za pomocą działań teatralnych zanurza się w świat wrażeń sensorycznych. Nie jest tylko biernym widzem, lecz bierze udział w ożywianiu scenicznej przestrzeni. Poprzez artystyczną podróż odkrywa i poznaje granice własnej wyobraźni. Przenosi się w rzeczywistość pełną kolorów, dźwięków i tajemnicy. Staje się częścią historii, której głównymi bohaterami są podwodni mieszkańcy. Spektakl jest opowieścią o oceanicznym ekosystemie, o współistnieniu człowieka z naturą, o zmianach zachodzących w środowisku wodnym pod wpływem ludzkiej działalności“ informują organizatorzy.

W godzinnym spektaklu dla dzieci od 5 roku życia występują: Anna Madej, Tomasz Madej i Dorota Anna Dąbek, również reżyserka i autorka inscenizacji. Scenografia, kostiumy i filmy animowane to dzieło Agnieszki Szczepańskiej, a za wykonywaną na żywo muzykę będzie odpowiadać jej ojciec Bogdan Szczepański, ceniony kompozytor muzyki do setek teatralnych przedstawień, realizowanych w całej Europie oraz multiinstrumentalista. 

Spektakl oraz towarzyszący mu warsztat plastyczny z Agnieszką Chojnowską rozpocznie się o godzinie 11:00 w MDK-DŚT. Bilety rodzinne (dziecko plus opiekun) kosztują 20 złotych, ale z racji bardzo ograniczonej ilości miejsc obowiązuje rezerwacja telefoniczna pod numerem 86 216 32 26.

W sobotę w dolnym kościele Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży o godzinie 16:00 wystąpi Tomasz Kamiński. Fani bluesa kojarzą tego artystę jako skrzypka i wokalistę Nocnej Zmiany Bluesa, ale muzyk już od roku 1999 występuje jako solista, wykonując autorskie, balladowe kompozycje z pogranicza bluesa i krainy łagodności, o których sam mówi, że to muzyka z przesłaniem. W Łomży koncertował już kilkakrotnie, choćby w kościele Krzyża Świętego czy u ojców kapucynów podczas „Gwiazdki z nieba“ w roku 2017. Wstęp wolny.

Muzyki nie zabraknie również we wtorek 18 kwietnia podczas otwarcia wystawy fotografii Zbigniewa Ciborowskiego w Galerii N, mieszczącej się w Klubie Wojskowym 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego (al. Legionów 133). „W programie koncert akordeonowy w wykonaniu autora wystawy i zaproszonych gości“ czytamy w zaproszeniu. Zbigniew Ciborowski to członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, Łomżyńskiego Towarzystwa Fotograficznego i współzałożyciel Klubu Fotografii Nurt. Początek wernisażu o godzinie 18:00, wstęp wolny. 

W środę 19 kwietnia Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zaprasza na integracyjny koncert „Mam  tę moc“, połączony z warsztatami muzycznymi i plastycznymi. Odbywa się on dzięki środkom pozyskanym w ramach grantu „Kultura bez barier“, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu,  Fundacją Kultury bez Barier oraz zagranicznym partnerem, niemieckim Institut für Bildung und Kultur e.V. Orkiestrę poprowadzi jej dyrektor naczelny i artystyczny Jan Miłosz Zarzycki. Wystąpią też solistki: pochodząca z Zambrowa pianistka Małgorzata Marczyk-Wojciak, współpracująca z łomżyńskimi filharmonikami od roku 2016 oraz wokalistka Laura Florentyna Dziąba, finalistka ostatniej edycji telewizyjnego programu „Mam Talent“. Początek koncertu o godzinie 12:00, wstęp wolny. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę