„Gwiazdka z nieba” dla Hospicjum Świętego Ducha
Studio Wokalne eMDeK z MDK-DŚT przygotowało doroczny koncert charytatywny „Gwiazdka z nieba”. Tym razem złożyły się nań aż trzy występy, zmieniło się też miejsce i cel imprezy, ponieważ pieniądze zbierano na łomżyńskie Hospicjum pw. Św. Ducha – tylko społeczność współorganizujących wydarzenie Szkół Katolickich zebrała 700 złotych, tak więc zanosi się na sporą kwotę. Jeden z utworów podczas wieczornego koncertu wykonawcy zadedykowali dawnej członkini eMDeKu, która na początku roku zmarła nagle w wieku zaledwie 19 lat.
Mieszkańcy Łomży byli już przyzwyczajeni do sytuacji, że od 23 lat w pierwszej połowie stycznia Studio Wokalne eMDeK z inicjatywy Magdy Sinoff występowało w kościele ojców kapucynów, a podczas koncertu zbierano pieniądze na rzecz działającej przy klasztorze świetlicy dla dzieci „Promyczki”. Tegoroczny koncert odbył się jednak w innym miejscu, a zbiórkę przeprowadzono dla osób równie potrzebujących wsparcia.
– Koncert „Gwiazdka z nieba” ma już dość długą tradycję, bo to już niemal dwie i pół dekady – mówiła Magda Sinoff. – Postanowiliśmy sobie zrobić taką małą zmianę, ale jest ona podyktowana tym, że świetlica „Promyczki”, na którą zbieraliśmy datki, zmieniła swój profil, więc dzisiaj zbieramy na Hospicjum Św. Ducha w Łomży.
Dzięki lokalizacji imprezy w sali koncertowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich można było pomyśleć o zmianie formuły, dzięki czemu w piątek 12 stycznia odbyły się aż trzy koncerty: o godzinie 10:00, 12:00 i 18:00. Dwa pierwsze były krótsze, a salę wypełnili uczniowie szkół podstawowych 1, 2 i 4 oraz współorganizujących wydarzenie Szkół Katolickich im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, seniorzy i podopieczni Domu Pomocy Społecznej. Na koncercie wieczornym pojawiło się więcej pojedynczych słuchaczy, a jego program był bardziej obszerny.
Na scenie w różnych konfiguracjach zaprezentowało się 40. młodych wokalistów, ćwiczących pod kierunkiem Magdy Sinoff w w eMDeKu, Małym eMDeKu, KIDS'ach i członkowie chóru eMDeK.
Młodzi wokaliści wraz ze swą instruktorką, śpiewającą również solo („Szara kolęda”), wykonali głównie repertuar świąteczno/noworoczny, z czego jednak te najciekawsze utwory, choćby „Kolęda dla nieobecnych” i „Kolęda Maryi” (coraz pewniej śpiewająca, obdarzona pięknym głosem Oliwia Szmitko) czy „Tam się rodzi nowy Bóg” (duet Aleksander Szymański-Magda Sinoff), zabrzmiały również podczas ubiegłorocznej „Gwiazdki z nieba”. „Kolędę dla nieobecnych” Magda Sinoff zadedykowała Idze Perkowskiej, zmarłej nagle 5 stycznia w wieku zaledwie 19 lat byłej członkini eMDeKu i wieloletniej uczestniczce zajęć w pracowni plastycznej MDK-DŚT, w której pod kierunkiem Anny Bureś odnosiła sukcesy w licznych konkursach. Nie zabrakło też innych, robiących wrażenie wykonań, dzięki czyniącej zauważalne postępy Roksanie Ksepce („Noel”) czy duetowi równie perfekcyjnych Leny Ruszczyk i Kaliny Luchcińskiej („Kolęda łomżyńska 2016”). Do tego z każdym kolejnym utworem grono wykonawców na scenie powiększało się: swój blok dwóch utworów miały najmłodsze dzieci, które towarzyszyły też Kindze Kossakowskiej w „Zima się zaczyna”, a finałową „Pierwszą gwiazdę” zaśpiewali wszyscy wykonawcy. Przed koncertem i po jego zakończeniu trwała też zbiórka pieniędzy do puszek – jak informowała Magda Sinoff wyniki kwesty zostaną wkrótce ogłoszone na stronie hospicjum.
– Przeniesienie imprezy do Szkół Katolickich pozwoliło nam zorganizować aż trzy koncerty jednego dnia – podsumowuje dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Był to więc dla naszych młodych wokalistów prawdziwy maraton, ale też zarazem coś bardzo potrzebnego do takiego scenicznego przetarcia się i oswojenia się ze sceną. Mamy tu też lepsze warunki, a do tego całe sceniczne wyposażenie jest na miejscu, więc ta magia sceny może naprawdę zadziałać – koncerty w świątyniach mają swój niepowtarzalny klimat i charakter, ale w tym roku wprowadziliśmy taką małą zmianę. Zobaczymy jak potoczy się to dalej, tym bardziej, że za rok czeka nas 25, jubileuszowa edycja „Gwiazdki z nieba”, będziemy więc o tym myśleć.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: MDK-DŚT